واکنش جالب پرنده ژاپنی به شنیدن صدای مار +عکس

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1067810
هنگامی که یک پرنده ژاپنی صدایی شبیه به زنگ مار می‌شنود عکس العمل جالبی از خود نشان می‌دهد.


هنگامی که یک پرنده ژاپنی صدایی شبیه به زنگ مار می‌شنود عکس العمل جالبی از خود نشان می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران جوان: وقتی ما صدایی با ویژگی های خاص می شنویم سعی میکنیم تا منبع صدا را هم ببینیم. توانایی در شبیه سازی منبع صدا یکی از راه هاست که ابتدا تصور میشد فقط مربوط به انسان هاست، اما به نظر میرسد برخی پرندگان نیز چنین ویژگی داشته باشند.

وقتی که یک نوع پرنده ژاپنی (Parus minor) صدایی شبیه به زنگ مار میشنود آن پرنده هم به صدای مار یا چیزی که مانند مار حرکت مارپیچ دارد پاسخ میدهد.

دانشمندان با استفاده از یک جسم چوبی مار شکل مشاهده کردند که این پرنده ژاپنی در مواجهه با این شی که شبیه مار بود صدایی از خود تولید میکند که در مواجهه با یک مار واقعی آن صدا را تولید می کرده است.

در ادامه آزمایش ها صدای مار ها که ضبط شده بود موقعی پخش می شد که پرنده به نزدیکی چوبی که شبیه مار بود پرواز میکرد در این حالت پرنده احساس خطر کرده و واکنش نشان میداد، ولی اگر موقعی که پرنده و جسم چوبی نزدیک هم میشدند صدایی به غیر از صدای مار پخش میشد یا حرکت چوب مثل حرکت مار نبود پرنده آن را نادیده می گرفت.

نتیجه این که این پرنده به تمام صدا ها به یک صورت پاسخ نمی دهد بلکه ابتدا سعی میکند تا وجود مار را تشخیص دهد و بعد در مقابله با آن پاسخ و عکس العمل نشان دهد. پرنده با در نظر گرفتن تصویر یک مار در ذهن بدون در نظر گرفتن فاصله خود با مار میتواند به صورت موثری مکان مار را تشخیص دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا تصویری از این پرنده ژاپنی را مشاهده نمایید.
 
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 62
چاپ خبر
منبع:فردا نیوز

کد خبر:1067810

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار