اهدای جام دعای صفوی به موزه باستان‌شناسی زنجان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1118275
مسئول امور موزه‌های اداره‌كل ميراث‌فرهنگی زنجان گفت: يک جام مسی دعا متعلق به دوره صفوی به موزه باستان‌شناسی زنجان اهدا شد.


اهدای جام دعای صفوی به موزه باستان شناسی زنجانبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،پرستو قاسمی گفت: این جام مسین متعلق به دوره صفوی بوده و مزین به کتیبه و نقوش در داخل جام و بدنه آن قلم زنی شده است.

وی ادامه داد: خطوط به کاررفته نسخ و در داخل نقوش هندسی انواع کتیبه با عبارت اسماء جلاله الله، آیات قرانی (آیه الکرسی و سوره یس)، چهار قل، صلوات کبیر، انواع ادعیه (دعای عکاشه، دعای جوشن کبیر)، تصاویر صور فلکی و مینیاتور در حالت نواختن چنگ و رقص است.

مسئول امور موزه های زنجان گفت: قدمت این جام ارزشمند با توجه به سبک کار و نوع کتیبه ها مربوط به دوره صفوی بوده که در دوره های متاخر (دوره قاجار) کف شکسته آن با قطعه فلز کتیبه دار (حاوی چهارقل، سوره قدر، آیه الکرسی) دایره ای شکل از جنس برنج وصالی شده است.

وی افزود: این شیء تاریخی توسط خانواده مرحوم حاج مهدی بابایی قزوینی از استادکاران مسگری به موزه باستان شناسی زنجان اهدا شده است و قطر دهانه آن ۳۰ و ارتفاع آن ۷/۵ سانتیمتر و وزن جام ۱/۳۴۰ کیلوگرم است.

قاسمی درخصوص کاربرد جام صفوی اظهار کرد: کاربرد این جام با توجه به نوع کتیبه ها برای استجابت دعا، دفع نیرو های شر به کار می رفته و این شیء تا ایام نوروز ۹۷ در بخش اسلامی موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری به نمایش درخواهد آمد.

انتهای پیام/ 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 150
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری میزان

کد خبر:1118275

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار