اتحاد پیروان ادیان توحیدی رمز زندگی صلح آمیز در کنار یکدیگر/ حج عامل وحدت امت اسلامی است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1118544
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: پیروان ادیان توحیدی برای زندگی صلح آمیز در کنار یکدیگر و برچیدن نظام ظالمانه در دنیا با هم متحد شوند.


به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که با جمعی از اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه های شهر های شمالی، جنوبی، غربی و مرکزی ترکیه سخن می گفت، متحد کردن مسلمانان جهان را از اهدف انقلاب اسلامی عنوان و اظهار کرد: در فرمایشات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر این نکته تاکید شده است که ما با همه مسلمانان برادریم و تلاش می کنیم امت واحده اسلامی احیا شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر حضور گسترده اهل سنت کشورمان در راهپیمایی ۲۲ بهمن را نشاندهنده بی پایه بودن تبلیغات در خصوص اختلاف میان شیعه و سنی در ایران دانست و گفت: مردم ما در ایران توانسته اند یکپارچگی و برادری میان شیعه و سنی را ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه علاوه براهل سنت، ارامنه، مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان نیز در اینگونه اجتماعات حضور چشمگیری دارند، افزود: ما می خواهیم همانگونه که قرآن می فرماید، پیروان ادیان توحیدی برای زندگی صلح آمیز کنار یکدیگر و برچیدن نظام ظالمانه در دنیا با هم متحد شوند.

وی با اشاره به اینکه در بحث ارزش های اخلاقی نیز سلسله مشترکاتی میان ادیان الهی و غیرالهی وجود دارد همانند رعایت ارزش های اخلاقی، راستگویی، پرهیز از تهمت و خیانت، رعایت حق همدیگر، که حول این محور ها می توان اتحادی بین المللی ایجاد کرد.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت با مهم خواندن ایجاد امنیت بین المللی و صلح جهانی، توسعه علمی و تحکیم بنیان خانواده در سطح بین الملل خطاب به حاضران گفت: ارتباطات علمی بین اندیشمندان مسلمان و افراد انسان دوست و آزادیخواه دنیا می تواند به ایجاد یک نهضت بین المللی برای تحقق چنین تحولاتی منجر شود.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه کنگره عظیم حج را عامل وحدت امت اسلامی و مکانی برای شناخت مسلمانان از یکدیگر توصیف و تاکید کرد: معتقدیم اجتماع حج مرکزی برای حل مشکلات جهان اسلام است و نباید اجازه بدهیم سازمان ملل و ابرقدرت ها در امور کشور های اسلامی مداخله کنند.

نماینده ولی فقیه ویژگی های اجتماعی و امنیتی احکام حج را یادآور شد و گفت: سران و علمای بزرگ کشور های اسلامی می توانند در حج برای حل مسایل جهان اسلام تصمیم گیری کنند و خرید اجناس از کشور های اسلامی را برای تقویت اقتصاد این کشور ها در اولویت قرار دهند، فتنه ها علیه کشور های اسلامی را رد و علیه تجاوز به مسلمانان اقدام کنند و با به راه انداختن گروه های آزاد اندیش برای کم کردن اختلافات در میان امت اسلامی تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید براینکه نباید از این کنگره عظیم برای ایجاد تفرقه استفاده شود، ابراز امیدواری کرد که دانشمندان جهان اسلام با یکدیگر متحد شده و اجازه ندهند اسلام در دنیا بدنام شود.

وی گفت: امیدواریم با تلاش اساتید ارجمندی مثل شما شاهد اتحاد و وحدت کلمه امت اسلامی باشیم و با معرفی چهره زیبای اسلام، جهانیان به آن جذب و عظمت گذشته مسلمان ها دوباره به آن ها بازگردد.

در ادامه این جلسه پروفسور جمیل هاک و پروفسور مهمت آزیم لی از اساتید دانشگاه هیت چروم ترکیه طی سخنانی اظهار داشتند: ما معتقدیم اتحاد و یکپارچگی در جهان اسلام می تواند به رشد و تعالی هرچه بیشتر امت اسلامی منجر شود.

برپایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز اهمیت افزایش ارتباطات میان کشور های اسلامی به ویژه کشور های همسایه را یادآور شد و از آمریکا و اسرائیل به عنوان عوامل فتنه در جهان اسلام نام برد.

وی با تبیین فلسفه برائت از مشرکین در حج تصریح کرد: برائت ریشه قرآنی دارد و مسلمان ها در اعلام برائت از مشرکان از حضرت ابراهیم الگو می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نگاه اسلام به زیارت را مترقی خواند و با تاکید براینکه هیچ عبادتی جای حج را نمی گیرد، گفت: حجاج باید از اخلاق و روش پیامبر درس بگیرند و درحج سبک زندگی صحیح اسلامی را بیاموزند.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیشتر بوق های تبلیغاتی دنیا در دست صهیونیست هاست و آن ها حق را ناحق و ناحق را حق جلوه می دهند، ابراز امیدواری کرد همه کمک کنند تا فتنه ها علیه کشور های اسلامی خنثی شود و با همکاری اندیشمندان و آزادیخواهان کشور های اسلامی شرایطی ایجاد شود که همه در صلح و آرامش زندگی کنند.

گفتنی است؛ هیئتی متشکل از روسای دانشکده ها، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه های شهر های شمالی، جنوبی، غربی و مرکزی ترکیه در رشته های تاریخ مذاهب اسلامی، علم سیاست و جامعه شناسی دینی برای شرکت در سمپوزیوم مذاهب اسلامی، فرصت ها و چالش ها به ایران سفر کرده اند و قرار است در نشست های این سمپوزیم در تهران و قم ضمن ارائه مقاله سخنرانی کنند.

انتهای پیام/

صحبت های حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در دیدار با اساتید دانشگاه های ترکیه
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 23
چاپ خبر
منبع:خبرنگاران جوان

کد خبر:1118544

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>