قطع وابستگی به واردات کاتالیست در صنایع پتروشیمی رقم خورد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1118770
با تولید کاتالیست بومی SAC500 قطع وابستگی به واردات این محصول به وجود آمد.


قطع وابستگی به واردات کاتالیست در صنایع پتروشیمی با تولید کاتالیست SAC500 رقم خوردبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، قرارداد تجاری سازی کاتالیست SAC500 در مقیاس صنعتی جهت تولید گریدهای پلی اتیلن سنگین بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پتروشیمی شازند امضاء شد.

این کاتالیست از خانواده کاتالیست های زیگلرناتا بوده و در فرآیند دوغابی تولید پلی اتیلن سنگین قابل استفاده است. این کاتالیست از لحاظ فنی با کاتالیست های وارداتی قابل رقابت است و می تواند در واحدهای تولیدی فرآیند هوستالن برای تولید گرید لوله مورد استفاده قرار بگیرد.

هم اکنون بازار مصرف گرید لوله پلی اتیلن سنگین در کشور حدود 400 هزار تن است که برای این منظور سالیانه در حدود 30 تن کاتالیست با حدود متوسط 400 دلار به ازای هر کیلوگرم کاتالیست مورد نیاز است.

مجتمع های پتروشیمی جم، مارون، شازند و کرمانشاه تولیدکنندگان فعلی این گرید هستند و با راه اندازی طرح های آتی پتروشیمی افزایش میزان مصرف این کاتالیست پیش بینی می شود.

شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با 10 سال سابقه تحقیقاتی در زمینه کاتالیست ها و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای پژوهش و توسعه کاتالیست های مختلف پلی الفین ها موفق به ساخت کاتالیست SAC500 شده است.

مهندسی دقیق ساخت این کاتالیست منجر به تولید کاتالیستی با اندازه ذرات، مورفولوژی، فعالیت، هیدروژن پذیر کمونومورپذیری قابل مقایسه با کاتالیست های وارداتی شده است.

این کاتالیست در مقیاس پایلوت برای تولید انواع گریدهای قالب گیری تزریق، بطری و لوله در مقیاس نیمه صنعتی برای تولید گرید تخصصی PE100 مورد آزمایش قرار گرفته است.

در فرآیند پلیمریزاسیون، تولید ذرات پودری ریز و واکس کمینه است و در نتیجه پایداری استاندارد فرآیند تولید در طولانی مدت محقق می شود. پلیمر حاصل نیز آزمون های استاندارد لازم برای کاربری PE100 را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

این کاتالیست قابلیت جایگزینی کاتالیست های وارداتی مصرفی در واحدهای پلی اتیلن سنگین دوغابی را دارد و از مزیت هایی چون قیمت تمام شده به مراتب پایین تر، ضایعات کمتر در مراحل ساخت و مهمتر از همه دانش فنی بومی برخوردار است.

با دستیابی به این دانش فنی گامی بلند در راستای استقلال علمی مجتمع های پتروشیمی تولیدکننده پلی اتیلن سنگین و قطع وابستگی به واردات این محصول برداشته شده است. در همین راستا ساخت تجاری این کاتالیست بومی با همکاری پتروشیمی شازند مورد توافق قرار گرفته است.

در حال تکمیل ....

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 38
چاپ خبر
منبع:خبرنگاران جوان

کد خبر:1118770

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار