مهم‌ترین روش درمانی جایگزین پیوند قلب چیست؟

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1118791
رئیس انجمن نارسایی قلب ایران مهم‌ترین روش درمانی برای جایگزینی پیوند قلب تشریح کرد.


مهم ترین روش درمانی جایگزین پیوند قلب چیست؟به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  احمد امین رئیس انجمن نارسایی قلب ایران در آستانه برپایی ششمین کنگره مشترک قلب و عروق با بیان اینکه جمع قابل توجهی از بیماران مبتلا به نارسایی قلب در لیست انتظار پیوند قرار دارند ولی به دلیل کوتاه بودن فرصت طلایی پیوند از افراد مرگ مغزی، احتمال فوت داشته و یا اصلا کاندید مناسبی برای پیوند محسوب نمی شوند، گفت: اکثر این افراد جوان هستند و به دلیل گران بودن دستگاه مورد نیاز برای جایگزینی قلب، متاسفانه جان خود را از دست می دهند.

کاهش بیماران نیازمند پیوند قلب با حمایت بیمه و هیئت امناء ارزی

امین افزود: هزینه تجهیزات این روش نوین که توسط متخصصان کشور نیز قابل تعبیه است، حدود ۲۰۰میلیون تومان برآورد می شود و اگر سازمان های بیمه گر حمایت کرده و هیئت امنا ارزی وزارت بهداشت نیز این دستگاه را تهیه و در اختیار بیماران قرار دهد، جان تعداد زیادی از بیماران منتظر در لیست پیوند قلب نجات میابد.

رئیس انجمن نارسایی قلب ایران با اشاره به اینکه ارزش هر دستگاه معادل نجات جان یک انسان است، گفت: طی سال های اخیر در دنیا و به ویژه کشورهای منطقه، این روش درمانی با کمترین هزینه موجب نجات بیماران مبتلا به نارسایی قلب و کاندید پیوند که اغلب جوان و میانسال هستند، شده است.

امین افزود: تقریبا تمام افراد در فهرست انتظار پیوند قلب در مراکز درمانی کشور به گونه ای می توانند کاندید استفاده از این روش باشند و نتیجه بهتر و عوارض کمتری آنان را تهدید کند؛ بدین ترتیب بسیاری بیماران از لیست پیوند خارج شده و درمان می شوند.

وی با تاکید بر اینکه بیماران نارسایی قلب در طول سال احتمال نیاز به چندین مرتبه بستری در بیمارستان را خواهند داشت که این روش درمانی پیشرفته می تواند هزینه های بستری در مراکز درمانی را کاهش دهد، افزود: امروزه دستگاه های کمک قلبی و قلب مصنوعی بهترین و شناخته شده ترین ابزارها برای بیماران نارسایی قلب، کاندید پیوند قلب هستند و در سال های اخیر مهم ترین و اصلی ترین روش درمانی جایگزین پیوند قلب محسوب می شوند.

امین گفت: این روش به ویژه در بیماران با گروه های خونی که دهنده مناسب قلب پیدا نمی شود کارآیی دارد و بیماران سرطانی نیازمند پیوند، افراد مبتلا به دیابت و فشار خون پیشرفته، همچنین افراد دارای جثه بزرگ که دهنده مناسب برای پیوند قلب آنان پیدا نمی شود نیز با این روش نجات میابند.

رئیس انجمن نارسایی قلب ایران با یادآوری اینکه با استفاده از این تکنیک و دستگاه مربوطه در دنیا افراد متعددی هستند که پنج تا هشت سال به زندگی ادامه داده یا فعالیت حرفه ای و کار خود را از سر گرفته اند، افزود: به طور متوسط بالغ بر نیمی از بیماران بیش از هفت سال است که به زندگی خود ادامه می دهند.

امین گفت: دستگاه قلب مصنوعی ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا، سالهاست در دنیا به ویژه کشورهای همسایه و حتی کشورهایی که از نظر پزشکی و بهداشتی در سطح پایین تری قرار دارند، مورد توجه سازمان های بیمه گر آن کشورها قرار دارد، ولی در کشورمان روش های معمولی تر بیشتر مورد حمایت و استقبال بیمه است.

وی مطرح کرد: به نظرم با وضع موجود برای بیماران کشورمان سالانه حدود پنجاه عدد دستگاه نیاز باشد ولی متاسفانه بیماران جوان و میانسال که درصد قابل توجهی از افراد نیازمند این روش را به خود اختصاص می دهند به دلیل نبود دستگاه و هزینه این روش درمانی، جان خود را از دست می دهند.

رئیس انجمن نارسایی قلب ایران با بیان اینکه موضوع نارسایی قلب و درمان های نوین یکی از محورهای برپایی کنگره مشترک پیش رو است، تصریح کرد: سازمان های بیمه گر و مدیران بهداشتی کشور در خصوص تامین این دستگاه برای بیماران نیازمندی که هر لحظه به دلیل نبود امکان قلب پیوندی جان خود را از دست می دهند، مسئول اند و باید حمایت بیشتری داشته باشند.

گفتنی است؛ ششمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران، هشتم تا یازدهم اسفند۹۶ در محل بیمارستان قلب شهید رجایی تهران با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار می شود.

انتهای پیام/

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 21
چاپ خبر
منبع:خبرنگاران جوان

کد خبر:1118791

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>