«به‌وقت شام» دورنمای سیاست خارجی نظام را ترسیم می‌کند/ داوری‌‌ها جهت‌دار بود

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1118798
علیرضا سربخش گفت: فیلم «به وقت شام» دورنمای سیاست خارجی نظام را ترسیم می‌کند و این از وقت شناسی ابراهیم حاتمی کیا است که به درستی فرزند زمانه خود است.


علیرضا سربخش منتقد و کارشناس سینما در گفت وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس درباره داوری های این دوره جشنواره فیلم فجر گفت:  به عقیده  من  داوری های دوره سی و ششم فیلم فجر خوب نبود و جهت دار و با گرایشات خاص جوایز جشنواره اهداء شد.  به هرحال این که جایزه بهترین فیلمنامه که جایزه تفکر و اندیشه است را به فیلمی دادند که شایسته نبود.  در این بخش دو جایزه برای کامیون و مغزهای کوچک زنگ زده اهدا می شود جای سوال دارد . 

وی ادامه داد: همچنین جایزه ویژه هیات داوران به یک فیلمی که دیدگاه خوبی نسبت به انقلاب و دفاع مقدس ندارد( بمب یک عاشقانه) اهداء می شود  جای بحث دارد. این جوایز  در کنار جایزه بهترین کارگردانی که علاوه بر حاتمی کیا به بهرام توکلی اهداء می شود سوال برانگیز است. 

سربخش در ادامه تاکید کرد:در دولت قبل صحبت ها همیشه بر سر این بود که  ارزش سیمرغ پایین آمده زیرا تعداد ارائه سیمرغ به برگزیدگان زیاد شده است و این ارزش سیمرغ را زیر سوال می برد. این روند که مورد نقد و پرسش دردولت گذشته بود در این دوره اتفاق افتاد البته زاویه دار و جهت دار تعداد سیمرغ ها افزایش یافت. از این نظر هم کار هیات داوران قابل نقد و بررسی است و بدعتی در این دوره از جشنواره گذاشته شد. 

وی درباره فیلم «به وقت شام» گفت:  فیلم «به وقت شام» به زبان روز و فراسوی مرزها، دورنمای سیاست خارجی نظام را ترسیم می کند و این از وقت شناسی ابراهیم حاتمی کیا است که به درستی فرزند زمانه خود است. انتقاد ایشان کاملاً درست بود . برخی از رسانه ها  کاملاً جانبدارانه و جهت دار و با نقشه خواستند«به وقت شام» را زیر سوال ببرند که آقای حاتمی کیا به جا موضع گرفتند و خود را فیلمساز نظام معرفی کردند. که این  هم از خصایص زمان شناسی آقای حاتمی کیا حکایت دارد که در جای خود و به موقع این موضع را اتخاذ کردند.

کارشناس و منتقد سینما در ادامه گفت: حرکتی که آقای  منوچهر شاهسواری  در ارائه جایزه تماشاگران انجام دادند و جواب نابجایی که گفتند  اصلا خوب نبود. اساسا آقای حاتمی کیا مد نظرشان تفرقه افکنی در میان هنرمندان نبود اما منوچهر شاهسواری حرف نابجایی زد. 

انتهای پیام/ 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 21
چاپ خبر
منبع:فارس نیوز

کد خبر:1118798

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار