روش کارآمد کنترل بازار ارز فروش حواله‌ای است نه نقدی

منبع : تابناک کد خبر: 1119952
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی تزریق نقدی ارز از کانال صرافی‌ها را موجب انتقال نقدینگی و سرمایه‌ها به بازاردانست و گفت: نیازهای ارزی با روش حواله‌ای باید تامین شود و برای مسافران هم ارز در مرزهای خروجی پرداخت شود.


معاون اسبق ارزی بانک مرکزی تزریق نقدی ارز از کانال صرافی ها را موجب انتقال نقدینگی و سرمایه ها به بازاردانست و گفت: نیازهای ارزی با روش حواله ای باید تامین شود و برای مسافران هم ارز در مرزهای خروجی پرداخت شود.

سید کمال سید علی در گفت وگو با خبرنگار فارس با اشاره به عدم عرضه ارز به بازار در روز گذشته از سوی بانک مرکزی، اظهارداشت: بانک مرکزی در شرایط فعلی نباید ارزی در بازار بفروشد، معمولا تقاضای واقعی ارز به صورت ارز حواله ای است و باید تقاضای ارز به صورت حواله ای تامین و پوشش داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما پرداخت ارز با سهمیه مشخص برای 250 صرافی در کل کشور ناکارآمد است؟ گفت: به نظر می رسد در این مقطع که به این شکل به بازار هجوم برده شده است، تزریق نقدی ارز از کانال صرافی ها موجب انتقال نقدینگی و سرمایه ها به بازار ارز شده است و اگر ارز بانک مرکزی به بازار عرضه نشود، متقاضیان اضافی از بازار خارج می شوند.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی افزود: نرخ ارزی که در قالب حواله ای پرداخت می کند، همانند ارز مداخله ای و 30 تا 40 تومان زیر قیمت بازار باشد. یک بار که مرکز مبادلات ارزی راه افتاد، این مرکز تقاضاهای واقعی ارز را تامین می کرد.

وی با بیان اینکه انتشار اوراق مشارکت ارزی و تجدیدنظر در سود سپرده راهکار های موثر برای کنترل بازار ارز است، گفت: اگر بانک مرکزی قصد بازنگری در نرخ سود را ندارد، می تواند اوراق مشارکت ریالی با نرخ 2 تا 3 درصد بالاتر از سود سپرده یکساله منتشر کند. این اوراق در کنار اوراق مشارکت ارزی و تامین نیاز ارزی حواله ای موجب فروکش کردن التهاب بازار ارز خواهد شد.

سیدعلی در پاسخ به این سوال که آیا با این اقدام نرخ سومی در بازار ارز شکل نمی گیرد، گفت: در حال حاضر نباید نگران به وجود آمدن ارز سوم باشیم زیرا اولویت کنترل بازار ارز است. در ارتباط با کنترل این بازار باید بازارهای موازی مانند بازار سرمایه و بازار پول را فعال کنیم.

وی افزود: اگر در چند سال گذشته دولت سالی 6 تا 7 درصد نرخ ارز را تعدیل می کرد، وضعیت کنونی به وجود نمی آمد.

سیدعلی با بیان اینکه باید مصارف وارداتی و خدمات با روش حواله ای تامین شود، گفت: برخی واردکنندگان کالاهای اساسی و مورد نیاز به دلیل نوسانات بازار ارز تقاضای احتیاطی خود را وارد بازار می کنند که بانک مرکزی می تواند با تضمین نرخ ارز در فاصله ثبت سفارش تا واردات نگرانی از افزایش نرخ ارز و نرخ تسویه آن را رفع کند.

به گفته وی برای تامین ارز مسافرتی هم در مرزهای خروجی بانک مرکزی می تواند برای هر مسافر 2 هزار تا 3 هزار دلار در نظر بگیرد.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 11
چاپ خبر
منبع:تابناک

کد خبر:1119952

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار