فلسفه انتشار «اوراق مشارکت» برای طرح‌های عمرانی سودآور است/ نباید «بودجه جاری» را به «اوراق» بند کنیم

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1131336
رئیس مجلس با بیان اینکه فلسفه انتشار اوراق این است که برای پروژه‌های عمرانی، سودآور باشند، گفت: در غیر این صورت دلیلی برای پخش اوراق وجود ندارد.


/////////به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، محمد دهقانی نقندر در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه، ۲۹ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۹۷ در اخطاری با استناد به اصل ۵ قانون اساسی مطابق ماده ۸ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص اوراق مشارکت، گفت: ما برای انتشار اوراق قانونی مصوب کردیم که این اوراق باید برای طرح های عمرانی و انتفاعی و سودده صادر شود حتی کمیته ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای نظارت بر طرح هایی که این اوراق برای آن ها صادر می شود تشکیل شده است.

نماینده چناران، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی دیگر طبق قانون برنامه ششم نباید نسبت بدهی های دولت به درآمد های آن بیشتر باشد ضمن آنکه طبق گزارش خزانه داری کشور در انتهای سال ۹۵ مبلغ ۶۵۷ هزار و ۸۳۶ میلیارد تومان بوده و طبق گزارش بانک مرکزی میزان تولید ناخالص داخلی یک میلیون و ۲۷۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۵ بوده است.

دهقان افزود: بر اساس این آمار، نسبت بدهی دولت به شرکت های دولتی و تولید ناخالص ۵۱.۷ درصد است که این میزان بدهی نباید بیش از ۴۰ درصد باشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: طبق برآورد ها این آمار در سال ۹۶ بدتر نیز می شود بنابراین نباید بی پروا اسناد خزانه و اوراق را منتشر کرد.

لاریجانی: با وجود داشتن قانون نباید بودجه های جاری کشور را به اوراق بند کرد
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: صحبت های آقای دهقان قابل توجه است ضمن آن که بار ها درباره اوراق بحث شده است. فلسفه اوراق این است که برای پروژه های عمرانی سودآور باشند در غیر این صورت دلیلی برای پخش اوراق وجود ندارد.

وی ادامه داد: اکنون برای خرید تضمینی گندم نیز اوراق داده می شود که این روش درستی نیست چرا که در این خصوص قانون وجود دارد لذا نباید از این روش ها استفاده کرد؛ در واقع ایراد آقای دهقان این است که نباید بودجه های جاری کشور را تا زمانی که قانون داریم به اوراق بند کنیم.

نماینده دولت: به هیچ عنوان بدهی ۶۰۰ میلیارد تومانی درست نیست
همچنین پورمحمدی نماینده دولت در صحن علنی با بیان اینکه اطلاعات ارائه شده از سوی دهقان، نماینده چناران صحیح نیست، گفت: به هیچ عنوان بدهی ۶۰۰ میلیارد تومانی درست نیست، بانک ها زمانی که اعلام کردند ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند که در سال ۹۵ سازمان حسابرسی اعلام کرد صرفاً طلب ۵۰ هزار میلیارد تومانی تأیید می شود. آنچه که دیگران در بیرون بیان می کنند و توسط نمایندگان مجلس پشت تریبون اعلام می شود در جامعه اصالت پیدا خواهد کرد چرا که فکر می کنند حاکمیت و دولت نمی تواند بدهی های خود را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه سرجمع بدهی های دولت، نهاد ها و شرکت های دولتی ۲۷ درصد GDP است، ضمن آن که ما ۱۵ نوع صکوک اسلامی داریم که آقای دهقانی فقط به اوراق مشارکت اشاره کردند، اما موارد دیگری نیز وجود دارد.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: با توجه به اینکه آمار های متعددی در این خصوص ارائه شد، آقای تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بررسی های لازمه را انجام داده و برای روشن شدن موضوع در صحن گزارشی ارائه دهند.

انتهای پیام/

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 31
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری میزان

کد خبر:1131336

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار