سفارتخانه های آمریکا و عربستان بر انتخابات بعلبک متمرکز شده اند

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1150886
دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس حوزه امام مهدی(عج) گفت: سفارتخانه های آمریکا و عربستان برانتخابات در حوزه بعلبک متمرکز شده و تحرکات خود را شروع کرده اند.


به گزارش شفاف، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی در مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) در شهر بعلبک در شرق لبنان به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس حوزه پژوهشهای اسلامی حضرت مهدی(عج)  گفت: تاسیس حوزه امام مهدی(عج) نقطه تحولی در تاریخ بقاع و لبنان بود.

وی افزود: سید عباس الموسوی موسس حوزه امام مهدی(عج) خلاق و نوگرا بود. اولین فعالیت تبلیغی منظم در منطقه البقاع را سید عباس الموسوی بنا نهاد. گروهی از علمای ما و رهبران و بزرگان ما حزب الله را بنیان نهادند که در سید عباس الموسوی یکی از آنها بود و فردی فعال بود. گزینه سید عباس تاسیس حوزه علمیه بود تا تحولی از اینجا شروع شود. بحث از حوزه تا حدی زیادی بحث از موسس آن سید عباس الموسوی است. سید عباس در بیروت نماند بلکه تصمیم به فعالیت در بقاع گرفت و این مسئولیت را پذیرفت. وی بر این باور بود که تاثیر و تغییر از حوزه شروع می شود. سید عباس سختی و دشواری ها را در این راه تحمل کرد. وی اهتمام ویژه ای به این داشت که این حوزه تحت سرپرستی علمایی باشد. به نظر من آنچه سید عباس انجام داد مشیت خدا است. سید عباس موسوی در آن دوره در راستای حمایت از این حوزه از علمای آن زمان از امام موسی صدر تا سید محمد حسین فضل که برای مدت زیادی از این مدرسه حمایت کرد  و نیز امام محمد شمس الدین کمک گرفت. این مدرسه با وجود همه مشکلات نمو یافت. اهالی منطقه بعلبلک و بقاع این حوزه را پذیرفتند و نقش بزرگی در حمایت از حوزه و احترام به سید عباس و اساتید داشتند.

وی افزود: سید عباس الموسوی حوزه امام مهدی(عج) و حوزه حضرت زهرا(س) را تاسیس کرد و در سال ۱۹۸۲ اقدام به تاسیس حزب الله کرد و در این زمینه فعال بود. بیشتر جلسات داخلی تاسیس حزب الله در داخل این حوزه بود و سید عباس موسوی و اساتید و طلاب حوزه نقش اساسی در این جنبش جهادی مبارک داشتند. عباس موسی مسئولیت این حوزه را پس از تاسیس حزب الله هم برعهده داشت و امور آن را حتی پس از اینکه دبیر کل حزب الله نیز شد اداره می کرد. پس از شهادت سید عباس موسوی این امانت به شیخ محمد یزبک واگذار شد و این مسئولیت را به شکل کامل برعهده گرفتند. از زمان تاسیس تا به امروز این حوزه، علمای و مجاهدین را تحویل داده است و مکانی برای تبلیغ و تحول دینی در منطقه بقاع و عمل جهادی و تاسیس حزب الله داشته است. این حوزه نقش برجسته  و اساسی تا به امروز داشته است. شاخصه اساسی که هر حوزه دینی باید داشته باشد رابطه اساتد و طلاب استس که باید رابطه پدر و فرزندی باشد. من به عنوان یکی از طلاب علوم دینی افتخار می کنم که یکی از طلاب این مدرسه شریف بودم.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه درباره بحث انتخابات لبنان گفت: انتخابات هم اکنون لبنانی ها را به خود مشغول کرده است. مردم لبنان باید با مسئولیت بزرگ با انتخابات برخورد کنند زیرا این به سرنوشت ملی و محلی آنها مربوط می شود. از دو زاویه باید به موضع نگریسته شود اول از بُعد حوزه انتخاباتی و دوم از حیث ملی یعنی هر که انتخاب می شود باید در قبال کشور مسئول باشد. کسانی که انتخاب می شوند نماینده همه لبنانی ها هستند. همه کسانی که انتخاب می شوند باید بدانند که مسئول از اقتصاد، امنیت، حاکمیت لبنان هستند.

سید حسن نصرالله بیان کرد: انتخاب بسیار مهم است آیا ما کسانی را انتخاب می کنیم که کسانی را انتخاب می کنیم که کشور را به آمریکا بدهند و نفت را به اسرائیل و بر مقاومت توطئه کنند و بدهی های ما انباشته شود و به اقتصاد اهتمامی نداشته باشند؟ این سئوال در سطح ملی است. افترا و ناسزا گویی در هر انتخاباتی حرام است اما انتقادات امری طبیعی است.

وی افزود: پارلمان در لبنان اختیارات سرنوشت ساز و بزرگی دارد. بدون شک در انتخابات آینده حوزه بعلبک هرمل از حوزه های قلیلی است که نگاهها را به خود جلب می کند و آن به چند دلیل است از جمله اینکه تنها حوزه ای که در آن 10 کرسی است و همچنین بحث هویت و خط این منطقه با حزب الله و مقاومت است. حوزه بعلبک برای حزب الله بسیار مهم است. مصلحت ملی در لبنان قانون نسبی است زیرا به مردم اجازه می دهد که حجم طبیعی خود را داشته باشند. انتخابات در بعلبلک با احدی نیست بلکه عنوان آن این است که حق طبیعی ما است که حداکثر تلاش خود را برای اینکه بالاترین حاصل انتخاباتی را داشته و بیشترین تعداد نمایندگان را در مجلس داشته باشیم.

وی بر ضرورت روابط متقابل و وفاداری و مسئولیت میان حزب الله و ساکنان بقاع تاکید کرد و  گفت: ساکنان بعلبلک باید این سئوال را بپرسند که ما در زمینه های مختلف برای آنها چه کرده ایم و باید به اقدامات حزب الله برای منطقه بعلبلک از سال 1982 از نظر معنوی، امنیتی، جهادی و از جایگاه ملی و منطقه ای و ثبات و بُعد فرهنگی، اجتماعی و خدماتی نگریسته شود. منطقه بعلبلک تحت ذره بین سفارت های خارجی از جمله آمریکا و عربستان است. سفارت آمریکا و عربستان بر انتخابات بعلبلک هرمل متمرکز شده اند.. هنگامی که در سفارت عربستان جمع می شوند و از تشکیل فهرست و پرداخت پول حرف می زنند مفهومش این است که کار در مناطق ما شروع شده است. تیلرسون فقط به خاطر نفت به لبنان نیامد بلکه آمد تا بگوید مشکلی به نام حزب الله وسلاح مقاومت وجود دارد که باید حل شود. اسرائیل امروز اگر موضوعی نداشت که آنرا بترساند خطوط لوله نفتی را می کشید و بلوک شماره 9 و  حق نفتی لبنانی را تصاحب می کرد.

سید حسن نصرالله بیان کرد: از مهمترین اموری که سبب شد ما به فعالیت سیاسی و پارلمانی روی بیاوریم حمایت از مقاومت در برابر توطئه هاست. هدف سفر وزیر خارجه آمریکا به لبنان این است که به مسئولان لبنانی بگوید که شما مشکلی به نام حزب الله دارید که باید آنرا حل کنید. پایگاه مردمی لبنان با معادله طلایی میان ارتش و ملت و مقاومت ایمن است. ما باید دستاوردهای مقاومت را از طریق دادن رای به کسانی که حامی مقاومت در پارلمان لبنان هستند حفظ کنیم. ما سعه صدر داریم و هر که هر ایده و نظری دارد بیان کند ما آماده شنیده نظرات هستیم. دستاورد بزرگی که به دست آمده به برکت خونهای گرانبهایی است و مسئولیت ما ایجاب می کند که در راستای حفظ آن حرکت کنیم. هنگامی که در انتخابات 1992 وارد شدیم به وصیت سید عباس الموسوی برای دفاع از مقاومت و ممانعت از توطئه علیه آن بود.

وی تاکید کرد: امروز پس از اینکه آمریکا و ادوات آن در منطقه شکست خوردند و نیز داعش شکست خورد توطئه علیه مقاومت در جریان است. برای اینکه از خون فرزندانمان حمایت کنیم باید رای مان را در راستای حمایت مقاومت و استمرار و قدرت آن بدهیم.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 17
چاپ خبر
منبع:سایت خبری شفاف

کد خبر:1150886

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار