ساخت چشم مصنوعی با الهام از چشم انسان!

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1151268
محققان دانشگاه هاروارد با الهام از ساختار چشم انسان یک متالنز تطبیقی ساختند که در واقع یک چشم مصنوعی مسطح الکترونیکی است.


به گزارش نامه نیوز متالنز در واقع یک عدسی است که با استفاده از فراماده ساخته می‌شود. فراماده به ماده مرکبی گفته می‌شود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس بوده و دارای ضریب شکست منفی نور است. بدین معنی که این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منکسر می‌کنند.

ساخت چشم مصنوعی با الهام ازچشم انسان!

محققان برای ساخت این چشم مصنوعی ابتدا باید متالنز را در ابعاد بزرگ بسازند. متالنز‌ها اختلالات کروی را با استفاده از مجموعه فشرده‌ای از نانوساختار‌های کوچکتر از طول موج نور برطرف می‌کنند.

به دلیل ابعاد بسیار کوچک متالنزها، تراکم اطلاعات در هر لنز بسیار زیاد است. برای این که ابعاد یک متالنز از ۱۰۰ میکرون به یک سانتیمتر افزایش یابد، اطلاعات لازم برای توصیف لنز ۱۰ هزار برابر می‌شود. این حجم اطلاعات به چندین گیگابات فضای ذخیره‌سازی نیاز دارد.

به همین علت محققان از یک الگوریتم فشرده‌سازی جدید استفاده کردند تا امکان سازگاری متالنز را با فناوری‌های موجود در ساخت مدار‌های مجتمع سازگار کنند.

در مرحله بعد باید متالنز جدید به‌گونه‌ای به عضلات مصنوعی متصل می‌شد که قابلیت متمرکز کردن نور را از دست ندهد. در چشم انسان ماهیچه‌های حلقوی وظیفه انقباض و انبساط عدسی را بر عهده دارند. محققان برای شبیه‌سازی این عملکرد از نوعی ماده کشسان و شفاف دی الکتریک استفاده کردند که به لنز متصل می‌شود و با استفاده از تغییرات ولتاژ می‌توان آن را کنترل کرد.

بدین ترتیب محققان توانستند متالنزی را بسازند که توسط عضلات مصنوعی کنترل می‌شود و تنها ۳۰ میکرون ضخامت دارد.

محققان در تلاشند تا کارآیی لنز را افزایش داده و ولتاژ موردنیاز برای کنترل آن را کاهش دهند.

منبع:ایرنا


loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 31
چاپ خبر
منبع:سایت خبری نامه نیوز

کد خبر:1151268

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

 • ساخت چشم مصنوعی با الهام از چشم انسان!


  محققان دانشگاه هاروارد با الهام از ساختار چشم انسان یک متالنز تطبیقی ساختند که در واقع یک چشم مصنوعی مسطح الکترونیکی است.
 • ساخت چشم مصنوعی با الهام ازچشم انسان!


  محققان دانشگاه هاروارد با الهام از ساختار چشم انسان یک متالنز تطبیقی ساختند که در واقع یک چشم مصنوعی مسطح الکترونیکی است. این متالنز تطبیقی قادر است س
 • ساخت یک ابررایانه قدرتمند با الهام از مغز انسان


  شرکت آی‌بی‌ام به همراه آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی امریکا به دنبال ساخت یک ابررایانه مجهز به هوش مصنوعی با الهام از شبکه عصبی مغز انسان است.
 • هوش مصنوعی و خواندن ذهن انسان


  اکنون نیز تیمی از دانشمندان دانشگاه Carnegie Mellon AI، به پیاده سازی ایده ی باور نکردنی "خواندن ذهن انسان" توسط هوش مصنوعی پرداخته اند.
 • هوش مصنوعی به زودی ذهن انسان‌ها را می‌خواند


  محققان در تلاش برای راه اندازی سیستم های هوش مصنوعی جدیدی هستند که از آنها می توان برای خواندن ذهن انسان و پی بردن به آنچه در مغز افراد می گذرد، استفا
 • آیا هوش مصنوعی، انسان را نامیرا خواهد کرد؟


  دستیابی به زندگی جاودانه و رهایی از مرگ هزاران سال است که رویای دیرینه بشر بوده است. از «گلیگمش» که در راه رسیدن به حیات جاودان به دروازه ظلمات رسید گ
 • شکست انسان از هوش مصنوعی گوگل


  بخش هوش مصنوعی شرکت گوگل (DeepMind) از نرم‌افزاری رونمایی کرده که قادر به آموزش به خود بوده و آن را AlphaGo Zero نامگذاری کرده است. این سیستم پیشرفته
 • تلقیح مصنوعی انسان، احکام شرعی


  آیا می دانید احکام شرعی لقاح مصنوعی چیست، برای مثال حکم ارث و محرم یا نامحرم بودن فرزندی که با لقاح مصنوعی متولد می شود، چیست؟
 • تاثیر هوش مصنوعی در زندگی آینده انسان‌ها


  فناوری به سرعت در حال حرکت است. هوش مصنوعی(AI) را باید عرصه‌ی پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. هوش مصنوعی چندی
 • 6 تاثیر هوش مصنوعی در زندگی آینده انسان‌ها


  فناوری به سرعت در حال حرکت است. هوش مصنوعی(AI) را باید عرصه‌ی پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. هوش مصنوعی چندی

گزارش ها