پیرمردی که با چرخ دستی روزنامه می‌فروشد

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1208926
بعد از اینکه بازنشسته شدم، با شغل روزنامه‌فروشی آشنا شدم. به این فکر کردم که مردم روزنامه می‌خوانند و بنابراین خواندن روزنامه بهتر است. اول به دید سرگرمی به این کار نگاه می‌کردم؛ اما کم کم شد شغل و محل امرار معاشم.


بعد از اینکه بازنشسته شدم، با شغل روزنامه‌فروشی آشنا شدم. به این فکر کردم که مردم روزنامه می‌خوانند و بنابراین خواندن روزنامه بهتر است. اول به دید سرگرمی به این کار نگاه می‌کردم؛ اما کم کم شد شغل و محل امرار معاشم.

سرویس اجتماعی فردا: شعبانعلی حسینی» روزنامه فروش دوره گرد 74 ساله ای است که سال هاست با روزنامه فروشی روزگار می گذراند. حسینی 25 سالی می شود که با چرخ کوچکش به مشتریانش روزنامه می فروشد. او درباره شغل 25 ساله اش، در گفتوگو با «صبح نو» می گوید: «بعد از اینکه بازنشسته شدم، با شغل روزنامه فروشی آشنا شدم. به این فکر کردم که مردم روزنامه می خوانند و بنابراین خواندن روزنامه بهتر است. اول به دید سرگرمی به این کار نگاه می کردم؛ اما کم کم شد شغل و محل امرار معاشم.»

برف تا زانو بیاید، هوا گرم هم باشد یا بوران و سرمای شدید باشد، روزنامه فروش داستان، روزنامه ها را به مشتریانش می رساند: «برایم فرقی ندارد، در هر شرایطی، برف بیاید، باران بیاید تا زمانی که این چرخ بچرخد، من هم می آیم.» وضعیت نامساعد آب و هوا، تنها مشکلات حسینی نیستند. او درباره مشکلاتش می گوید: «از زمانی که روزنامه گران شده، مشتریانم کم شده اند. فروش من خیلی قابل قبول بود ولی این ها برای زمانی بود که روزنامه را هنوز گران نکرده بودند. من روزی 300 تا 400 تا روزنامه می فروختم.» حالا اما قضیه فرق کرده است: «از صبح تا به حال که ساعت 12 است، من 40 تا روزنامه هم نفروخته ام. مشتریانم تنها همشهری می خرند. هیچ روزنامه دیگری را از من نمی خرند بنابراین من هم تنها همین روزنامه را می فروشم.»

او توضیح می دهد: «قبل از گرانی روزنامه سود خوبی عاید من می شد، اما از زمانی که روزنامه گران شده است، سودم هم کم شده است.» حسینی تنها منبع درآمد خانه است: «من ماهیانه یک میلیون تومان دریافتی دارم. به نظر شما با یک میلیون تومان می شود، خرج یک خانواده را درآورد؟ پنج بچه داشتم که یک نفرشان مرد. سه تا از پسرهایم را زن دادم و یکی دیگر از آنها در سن جوانی با 24 سال سن، در خانه بیکار است.»

انگشتان دست راست حسینی هم در دستگاه پرس، آسیب دیده است: «زمانی که در کارخانه کار می کردم،
در سال 55، دستم آسیب دید و انگشتانم رفتند. یادم است که بعد از آسیب به دستم، می خواستند من را از کارخانه بیرون کنند، گفتند که تو دیگر نمی توانی کار کنی. من اما ماندم و کار کردم.»ماشین ها به سرعت از کنار او می گذرند. روزنامه فروش پیر، تند و سریع در خلاف جهت ماشین ها با چرخ سفیدرنگ و پیشخوان مکعبی اش به فکر رساندن روزنامه به مشتریانش است.

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 46
چاپ خبر
منبع:فردا نیوز

کد خبر:1208926

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>