دولتی‌ها بازار سکه را زیرزمینی نکنند/ پیشنهاد تعطیلی بازار آتی سکه به مجلس هم رسید

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 1238784
با توجه به اینکه شفافیت معاملات و عملکرد اقتصادی از عناصر اصلی فضای کسب‌وکار بوده اما مدیریت دولتی در اقدامی قابل‌تأمل، درصدد بازنشستگی بازار سکه در بورس‌کالای کشور بوده تا به‌گونه‌ای تنها خود را به آقای قیمت‌گذاری در این بازار تبدیل کند.


به گزارش بورس‌نيوز، با وجود اعلام نظرهای مختلف در خصوص بازار آتی سكه طلا اما خبرهای تاييد نشده از سوی برخی اعضای شورای عالی بورس حاكی  است ولی الله سیف رييس كل بانک مركزی همچنان بر تعطيل شدن بازار آتی سكه طلا و جايگزين كردن معاملات كنونی اين بازار با پيش فروش سكه اصرار دارد.

تئوريسين‌های بانک مرکزی معتقدند با وجود پیش فروش سكه به قيمت يك ميليون و ٣٠٠ هزار تومان ، دليلی برای عرضه سكه در بازار آتی بورس كالا برای تحويل در دی ۹۷ به قيمت ۲ ميليون تومان وجود ندارد.

اين اظهارات در حالی است كه قيمت سکه بر اساس ارزش ذاتی طلای موجود در آن در بازه زمانی مورد انتظار بر روی تابلوی معاملات بازار آتی سكه طلا بورس كالا درج می‌شود.

اما در همین خصوص محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس نیوز درباره تعطیلی بازار آتی سکه گفت: مجلس شورای اسلامی با اقدامات بانک مرکزی در خصوص بازار آتی سکه مخالف است چراکه این کمیسیون معتقد بوده که با تصحیح مکانیزم‌ها می‌توان بازار فعلی سکه کشور را به جاده اصلی خود بازگرداند.

وی ادامه داد: ارائه سکه در بورس‌کالا نشانگر شفافیت و قابل رصد بودن این بازار است اما زمانی که بازار آتی سکه بازنشسته شود، طبیعتاً نه‌تنها این بازار به مسیر اصلی خود بازنمی‌گردد بلکه به خاطر سوء مدیریت مسئولان این بازار تبدیل به بازاری زیرزمینی خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید مسئله را حل کنند نه اینکه صورت‌مسئله را پاک کنند، تأکید کرد: تبدیل پارامترهای شفاف اقتصادی به پارامترهای غیر شفافی که تحت مدیریت نهاد‌های پولی و مالی کشور اجرایی شده نتیجه‌ای جزء عملکرد منفی مسئولان را تاکنون در برنداشته و تنها اقتصاد ملی تحت چنین تصمیماتی متضرر شده است.

پورابراهیمی با اشاره به حضور سیف در مجلس در خصوص همین مسئله نیز گفت: سه‌شنبه هفته گذشته زمانی که در خصوص این مسئله سخن گفته‌شده و به تعبیری اعلام‌شده که این اقدام در بازار طلا اثر منفی به دنبال نخواهد داشت، به بانک مرکزی اعلام شد که برای نظارت بر میزان نوسانات بازار آتی سکه باید چارچوب‌های نظارتی و مکانیسم‌های این بازار را اصلاح کند.
وی در پایان گفت: تعطیلی بازار آتی سکه درگرو تصمیم نهایی دولت بوده اما مجلس با چنین تصمیمی کامل مخالف بوده و معتقد به اصلاح مکانیسم‌هاست.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 63
چاپ خبر
منبع:سایت خبری بورس نیوز

کد خبر:1238784

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

گزارش ها