کشف ۱۷ آسیب‌پذیری در روتر سازمان‌های نفت و گاز

منبع : تابناک کد خبر: 1239946
حدود ۱۷ آسیب‌پذیری در روترهای صنعتی Maxo یافت شده است که می‌تواند به اجرای دستورات دلخواه برروی دستگاه قربانی و یا حمله منع سرویس (DOS) منجر شود.


حدود ۱۷ آسیب پذیری در روترهای صنعتی Maxo یافت شده است که می تواند به اجرای دستورات دلخواه برروی دستگاه قربانی و یا حمله منع سرویس (DOS) منجر شود.

به گزارش ایسنا، این آسیب پذیری ها در روتر Maxo EDR-۸۱۰ مشاهده شده است که یک روتر امن چند منظوره صنعتی است که ویژگی هایی نظیر دیواره آتش، NAT، VPN و غیره را داراست.

از این روترها برای کنترل، نظارت و محافظت از دارایی های حیاتی نظیر سیستم های پمپاژ، سیستم های PLC و SCADA در برنامه های کاربردی اتوماسیون صنعتی در سازمان های نفت و گاز استفاده می شود.

مهاجمان از طریق برخی از این آسیب پذیری ها و ارسال درخواست های HTTP POST، می توانند امتیازهای خود را افزایش دهند و دسترسی root بر روی دستگاه هدف بدست آورند. برخی دیگر از این آسیب پذیری ها مرتبط با انتقال کلمات عبور به صورت متن واضح و غیر رمز شده است که می تواند منجر به افشای اطلاعات شود.
بر اساس اطلاعات سایت افتا، این آسیب پذیری ها در دستگاه های EDR-۸۱۰ v۴,۱ Maxo وجود دارد که با انتشار نسخه جدید (نسخه ۴.۲) در تاریخ ۱۲ آوریل سال جاری حل شده است. بنابراین به مشتریان این روترها توصیه می شود که هرچه سریع تر نسبت به به روزرسانی دستگاه های خود اقدام کنند.

به اعتقاد کارشناسان، توجه به به روزرسانی سیستم های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا هر از چندگاهی اخبار مرتبط با آسیب پذیری این سیستم ها در سطح جهان به گوش می رسد؛ در ماه مارس ۲۰۱۸ گزارشی مبنی بر آسیب پذیری بر روی چند کنترل کننده و کارت های شبکه صنعتی زیمنس با شناسه CVE-۲۰۱۸-۴۸۴۳ منتشر شده است.

آسیب پذیری مذکور بر اساس اعتبارسنجی نامناسب ورودی است که به مهاجم امکان ایجاد شرایط انکار سرویس را از طریق بسته های شبکه PROFINET DCP می دهد. برای سوء استفاده از این آسیب پذیری، دسترسی مستقیم به لایه دوم OSI این محصولات نیاز بود و در صورت اکسپلویت موفقیت آمیز آسیب پذیری، برای بازیابی سیستم باید تجهیزات به طور دستی مجدداً راه اندازی می شدند.

وجود حفره امنیتی در ویژگی smart install client تجهیزات سیسکو هم اتفاقی بود که پیش از این در سطح جهان و ایران هم اتفاق افتاد و هر سیستم عاملی که این ویژگی بر روی آن فعال بود، در معرض آسیب پذیری مذکور قرار داشت و مهاجمین توانستند با استفاده از اکسپلویت منتشر شده نسبت به اجرای کد از راه دور بر روی روتر/سوئیچ اقدام کنند.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 28
چاپ خبر
منبع:تابناک

کد خبر:1239946

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>