برخی فقط عنوان تولیدکننده را یدک می‌کشند

منبع : تابناک کد خبر: 1240261
یک فعال حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به ضرورت تعیین ویژگی‌های تولیدات داخلی در حوزه های مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که برخی تولیدکنندگان در کشور تنها عنوان تولیدکننده را یدک می‌کشند.


یک فعال حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به ضرورت تعیین ویژگی های تولیدات داخلی در حوزه های مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که برخی تولیدکنندگان در کشور تنها عنوان تولیدکننده را یدک می کشند.

حمید بابادی نیا در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که مقوله شناسنامه دار کردن تولیدات حوزه ICT در حال حاضر مسکوت مانده و بیشتر به نوعی شعار می ماند، اظهار کرد: برای حمایت از تولید کالای داخلی باید قبل از هر چیز به این توجه کرد که آیا اساسا آن محصول تولید شده می تواند پاسخ گوی نیاز بازار باشد یا نه؟ این که کسی بخواهد به خود لقب تولیدکننده بدهد، نمی تواند تولید داخلی را رونق دهد، بلکه باید دید که تولیدات آن واحد تولیدی چه اندازه و چه نوع از نیازهای بازار را می تواند پاسخ دهد.

وی گفت: وقتی وارد برخی از این مراکز تولیدی می شویم می بینیم که اساسا نه تولیدی در کار است و نه تولیدکننده ای وجود دارد. در خوشبینانه ترین حالت اگر تولیدی هم وجود داشته باشد، باز هم باید مشخص شود که این تولید در چه اندازه و در چه بخش هایی می تواند پاسخ گوی نیاز بازار باشد. مثلا اگر کسی در حوزه ICT سوئیچ تولید می کند، باید دید که این سوئیچ از چه نوع و با چه ظرفیت و قدرتی است، نه اینکه بگوییم ما چون سوئیچ در داخل تولید می کنیم، دیگر اجازه ندهیم هیچ نوع سوئیچی وارد کشور شود.

این فعال حوزه فناوری اطلاعات اضافه کرد: برخی اوقات مشاهده می شود که تولیدکننده ای در طول هفته ۱۰۰ واحد از یک کالا را تولید می کند، در حالی که می بینیم نیاز بازار بسیار بیشتر از اینهاست، در این حالت دولت می تواند وارد شود و سازوکار بازار را مدیریت کند؛ به این معنی که دولت در این حالت اگر ببیند که یک تولیدکننده قادر به تولید در اندازه نیاز بازار نیست، می تواند در افزایش ظرفیت تولید از آن حمایت کند و از طرفی دیگر نیز تعیین کند تا چه اندازه باید کالا از همان نوع وارد شود تا به آن تولیدکننده داخلی آسیب نرسد.

دولت در ارتقا کیفیت تولیدات دخالت کند

این فعال حوزه ICT در توضیح سازوکار حمایتی دولت از تولیدکنندگان داخلی ادامه داد: راه دیگر هم این است که دولت در ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی به تولیدکنندگان کمک کند و این کار مستلزم آن است که سازمان استاندارد از این حالت سنتی خود بیرون بیاید و سطح استانداردها را بالا ببرد و همچنین دولت نیز از طریق تزریق سرمایه و البته دادن فرصت زمانی به تولیدکنندگان در بالا آوردن کیفیت کالاها به آن ها کمک کند.

او با بیان این که تولید داخلی زمانی می تواند محقق شود که بتواند پایش را از مرزهای کشور بیرون بگذارد، اظهار کرد: اگر سطح کیفی محصولات ما بالا نیاید، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که بازار از آن استقبال کند. این که برخی محصولات از طریق ایجاد برخی امتیازات ویژه یا فرصت های استثنایی در بازار ایجاد انحصار کنند، نمی توان به تولید داخلی کمک کرد، چراکه تنها از طریق جلب رضایت مشتریان است که می توان انتظار ایجاد تقاضای موثر در بازار را داشت.

بابادی نیا با بیان این که تولید در حوزه ICT نیازمند توجه به نکته های بسیار پیچیده تری نسبت به دیگر تولیدات در حوزه های مختلف است، گفت: برخی از تولیدات در حوزه ICT به طور روزانه دچار تغییر می شوند که سرمایه گذاری در آن ها بسیار ریسک پذیر و کمتر سودآور است. باید ببینیم کدام بخش از صنایع ICT به بلوغ کافی رسیده و یا به عبارتی حجم زیادی از بازار را در دست دارد و در آنجا سرمایه گذاری کنیم.

او با ذکر مثالی از پیچیدگی سرمایه گذاری در حوزه ICT، اظهار کرد: اگر شما برای مثال خط تولید آیفون ۶ را در کشور راه اندازی کنید، دچار ضرر می شوید، چرا که فردا روزی آیفون ۱۰هم از راه خواهد آمد و آنگاه خط تولید شما کلا بلااستفاده می ماند. اساسا سرمایه گذاری در تولیدات ICT مانند دیگر صنایع سنگین نیست که از وضعیت باثباتی برخوردار باشیم.

در سال های گذشته و با رشد بی رویه واردات کالاهای خارجی، برخی از تولیدات داخلی عملا توان رقابت در بازار داخلی را هم از دست داده اند، به طوری که بسیاری از این تولیدات عملا با ورشکستگی رو به رو شده اند؛ برخی از کارشناسان علت این اتفاق را کیفیت پایین تولیدات داخلی می دانند و راه مبارزه با واردات بی رویه را در افزایش استاندارد تولیدات داخلی می دانند. در این بین به نظر می رسد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن دسته حوزه هایی باشد که مخصوصا در بخش نرم افزاری قادر به تصاحب بازارهای داخلی باشد.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 12
چاپ خبر
منبع:تابناک

کد خبر:1240261

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>