ترکیه از انتشار گزارش حقوق بشری آمریکا شاکی شد

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1254932
دولت ترکیه با ابراز «تاسف عمیق» از گزارش جدید سالانه حقوق بشری آمریکا، نسبت به ادعا‌های ضد ترکیه‌ای واکنش نشان داد.


به گزارش افکارنیوز،

وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد شدید از گزارش آمریکا درباره مسائل حقوق بشری ترکیه، گفت: «این گزارش بر پایه درک نادرست از مسئولیت و ارائه ادعا ها و اتهامات حلقه های مرتبط با تروریست ها منتشر شده است».

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» آنکارا با غیرقابل قبول خواندن اتهاماتی که در این گزارش مطرح شده، تاکید کرد: «علی رغم نبرد دشوار با تهدیدات چندجانبه تروریستی، ترکیه تعهداتش درخصوص اصول دموکراسی، مرّ قانون و حقوق بشر را حفظ کرده است».

وزارت خارجه ترکیه با بیان اینکه گزارش واشنگتن، مبارزات آنکارا با سازمان تروریستی گولن (فِتو) را نادیده می گیرد، افزود: «جای تعجب ندارد این گزارش که اظهارات گروه های تروریستی را تکرار می کند، توسط کشوری که سردسته سازمان فِتو را در خود جای داده، نوشته شده باشد».

آنکارا در ادامه انتقادات شدیدالحن علیه آمریکا، تاکید کرد: «به کشور هایی که ما را به ادعا های نادرست متهم می کنند، توصیه می کنیم که ابتدا نقض سیستماتیک حقوق بشر در مورد شهروندان خود را پایان دهند».

ایالات متحده روز جمعه گزارش موسوم به حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد. واشنگتن در این گزارش ترکیه را به نقض گسترده حقوق بشر شامل «شکنجه بازداشتی ها، دخالت دولتی در استقلال دستگاه قضا، محدودیت شدید آزادی بیان و رسانه ها، تعطیل کردن رسانه ها، بازداشت خبرنگاران، جرم اعلام کردن انتقاد از دولت و خشونت علیه اقلیت ها» متهم کرده است.

آنکارا سازمان گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین) را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می داند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق العاده در ترکیه، بیش از ۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت ها و اخراج ها هنوز هم ادامه دارد.

درپی این اقدامات آنکارا بود که چندین کشور اروپایی با انتقاد شدید از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ترکیه، توقف روند مذاکرات را برای عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، خواستار شدند. این تصمیم کشور های اروپایی باعث بروز تنش های دیپلماتیک جدید با ترکیه و آغاز جدال لفظی بین سران این کشور ها شد.

 

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 432
چاپ خبر
منبع:افکار نیوز

کد خبر:1254932

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>