3 گناه نابخشودنی در اسلام

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1256257
یک عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: گمان بد و اعمال نادرست موجب می‌شود که انسان‌ها به خود اجازه تجسس در زندگی یکدیگر را بدهند.


به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر حسینی  با بیان این که «حریم خصوصی و توجه به آن یکی از مباحث مهم حقوقدانان و روانشناسان جهان امروز است» اظهار کرد: ما باید برای اینکه بتوانیم تجسس در زندگی افراد را کمرنگ کنیم به اصل مبانی و نگرش های اسلام نسبت به این موضوع مراجعه کنیم.

وی ادامه داد: اگر ما به این باور برسیم که قرآن برای هدایت و حفظ حرمت انسان ها نازل شده می توانیم اینگونه رفتارها را از بین ببریم. چراکه تجسس و رفتارهای ناپسند هرگز با مبانی قرآن و اسلام سازگاری ندارد و ورود به حریم خصوصی از مصداق هایی است که مورد سرزنش دین اسلام قرار گرفته است.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآور شد: از نظر حقوق شهروندی نیز تجسس در زندگی افراد کار نادرستی است. از منظر دین اسلام هم هر گناهی بخشوده می شود اما حق الناس هرگز بخشیده نمی شود و تجسس در زندگی افراد نیز به نوعی حق الناس محسوب می شود. در دین اسلام قدر و منزلت انسان ها به قدری بالاست که باید حرمت آنها حفظ شود و حرمت مؤمن از عرش خدا باشکوه تر است.

حسینی خاطرنشان کرد: ما در آیات قرآنی مفاهیمی داریم که باعث می شود زندگی انسان ها به شکلی درست رقم بخورد، یکی از آن آیات و سوره ها، سوره حجرات و آیه 11 آن است که خداوند بعد از آنکه انسان ها را به سمت مسائل اخلاقی سوق می دهد به ما دستور می دهد که از گمان بد بپرهیزید و در زندگی یکدیگر تجسس نکنید.

وی یادآور شد: ما نباید به خاطر کوچکترین مسائل در زندگی همدیگر کنکاش کنیم و حریم و حرمت ها انسان ها را از بین ببریم.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: ما باید کرامت انسان ها را بازسازی کنیم و بدانیم که سه گناه است که هرگز بخشوده نمی شود، غیبت، تمسخر و تجسس. ما باید نسبت به هم یک نگاه مثبت داشته باشیم و به جای اینکه دائما در زندگی همدیگر کنکاش کنیم نگاه های خود را تصحیح کنیم چراکه یکی از عوامل اصلی تجسس در زندگی افراد سوءظن و خود بزرگ بینی افراد است.

 

 

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 320
چاپ خبر
منبع:افکار نیوز

کد خبر:1256257

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار