دشواری ‌های جنگ تربیتی

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1272324
دیدار شورانگیز هزاران دانشجو، معلم و اساتید آنان با مقام معظم رهبری در هفته معلم، نشاطی تازه در جامعه فرهنگیان پدید آورد...


به گزارش خبرگزاری بسیج،  دیدار شورانگیز هزاران دانشجو، معلم و اساتید آنان با مقام معظم رهبری در هفته معلم، نشاطی تازه در جامعه فرهنگیان پدید آورد و در عین حال حضور رهبر فرزانه انقلاب در مکان مقدس «تربیت معلم»، پیام آور این واقعیت هم بود که سرنوشت کشور در مدرسه رقم می خورد و سرنوشت مدرسه در دستان پر توان معلم است که خود در دانشگاه فرهنگیان تربیت می شود و امید است که پیام این حرکت معنادار به تمامی افراد جامعه و خصوصاً به مسئولین عالی رتبه انتقال یابد و نقطه عطفی باشد برای ادای دینی که همه ما دانش آموزان دیروز و امروز نسبت به امر خطیر تعلیم و تربیت کشور و نیز نسبت به دلباختگان آن یعنی «معلمان» داریم.
مقام معظم رهبری در این دیدار به مهم ترین مسائل و چالش های کنونی آموزش و پرورش اشاره فرمودند، از جمله منزلت و معیشت معلم، جایگاه والای آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان، معاونت پرورشی، خطر نفوذ بیگانه و  از همه مهم تر و کلید حل مشکلات یعنی سند تحول بنیادین را یادآور شدند که جایگاه و منزلت معلم در جامعه به صورت واقعی تبیین نشده است و نیازمند برنامه ریزی و کار هنری است. واقعیت آن است که امروز آموزش و پرورش کشور در موقعیت بسیار حساس و سرنوشت سازی قرار گرفته و سال هاست که جایگاه آموزش و پرورش و معلم روندی کاهشی یافته است و با نگاهی به سیر تحولات این دستگاه طی چهل سال گذشته، می توان گفت که آن شور و نشاط دهه اول انقلاب و جایگاه والای نهاد تعلیم و تربیت در آن دوران، به تدریج تنزل یافته است و جای خالی خیلی ها کاملاً احساس می شود؛ جای خالی رئیس جمهوری همچون شهید رجائی که در سفرهای استانی اش بازدید از مراکز تربیت معلم را در اولویت قرار می داد، یا جای خالی نخست وزیر اندیشمندی همچون شهید باهنر که نقش معلم را در آینده کشور و انقلاب درک می کرد یا رئیس قوه قضائیه ای نظیر شهید بهشتی که از درون جامعه فرهنگیان برخاسته بود و سال ها معلمی و مدرسه داری کرده بود و نیز وزرا و نمایندگانی همانند آن بزرگوارانی که بی تردید اگر امروز زمام مدیریت کشور در دست این گونه معلمان فرهیخته بود، دغدغه های مقام معظم رهبری در باره مسائل فرهنگی کشور و بخصوص آموزش و پرورش تا این اندازه شدت نمی یافت.
در شرایط کنونی از طرفی در میان جوانان فرهیخته، کمتر کسی داوطلب شغل معلمی است و از طرف دیگر هم بسیاری از نیروهای کارآمد آموزش و پرورش به دلیل  تبعیض های موجود، می کوشند در صورت امکان خود را به دستگاهی دیگر منتقل کنند و به طور کلی هم مشکلات معیشتی دامنگیر عموم معلمان شده و انگیزه آنان را کاهش داده است و علاوه بر اینها چندصد هزار نفر از معلمانی که سال های نخست پیروزی انقلاب استخدام شده بودند در آستانه بازنشستگی قرار دارند. در بحبوحه این مشکلات، دشمن هم برنامه های متعددی را برای نفوذ در آموزش و پرورش کشور و مدارس و مهدکودک ها و پیش دبستانی ها طراحی کرده و به اجرا درآورده است، که برنامه 2030 و مدارس مونته سوری و مدارس چندزبانه و مدارس طبیعت و... نمونه هایی از آنهاست و با توجه به همین واقعیت هاست که مقام معظم رهبری از عرصه تربیت جوانان والا و با انگیزه با تعبیر «عرصه یک جنگ بزرگ و واقعی» یاد کردند و نسبت به سیاست دشمن برای به خواب فرو بردن مسئولین و غفلت از این جنگ تربیتی هشدار دادند.
هر چند این یک  اصل کلی و رایج در کشورهای جهان است که اهداف آموزش و پرورش هر کشوری، الهام گرفته از قانون اساسی آن کشور است اما در آموزش و پرورش کشور ما هنوز این اصل حاکمیت نیافته است و به همین دلیل برون داد چرخه 12 ساله تعلیم و تربیت، منطبق با مطالبات نظام اسلامی نیست. البته در بعد نظری، خوشبختانه نقشه راه و الگوی تحول آموزش و پرورش تحت عنوان سند تحول بنیادین، تدوین و تصویب شده است اما در عمل با «مخالفت ها» و «مقاومت ها» و «موانعی» مواجه و متوقف شده است.
مخالفت ها توسط کسانی اعمال می شود که تنها اندوخته علمی شان، مطالعه کتاب هایی در عرصه آموزش و پرورش غربی است و هیچ آگاهی و باوری نسبت به الگوی اسلامی -  ایرانی تعلیم و تربیت ندارند و در نتیجه به صراحت با سند تحول، «مخالفت» نموده و در راه اجرای آن کارشکنی می کنند، خواه در مسند عالی ترین مسئولیت ها ، خواه در دانشگاه فرهنگیان و خواه در پوشش تشکل های علمی و برگزاری همایش ها و زیر چتر همان واژه کلیشه ای دستاوردهای علمی جهان، دستاورد انقلابی نظام اسلامی در عرصه تعلیم و تربیت یعنی سند تحول را زیر سؤال  می برند و قریب هفت سال آن را در پیچ و خم ادارات بایگانی می کنند ولی هنوز مرکب برنامه 2030 در اروپا خشک نشده در عرض چند ماه آن را در مدارس ما به اجرا درمی آورند.
از طرف دیگر بدنه هر مجموعه ای به دلیل ناآگاهی معمولاً در برابر هر گونه تغییر و تحولی «مقاومت» می کند و به همین دلیل ضرورت تبیین سند تحول بنیادین برای جامعه فرهنگیان از اولویت ها و پیش نیازهای اجرای آن است و رسانه ملی می تواند در این زمینه به کمک وزارت آموزش و پرورش بشتابد.
اما در ارتباط با «موانع» اجرای سند تحول باید یادآور شد که انجام این اقدام انقلابی، به تنهایی از عهده وزارت آموزش و پرورش ساخته نیست و بر همین اساس، سیاست های کلی ایجاد تحول به رؤسای قوای سه گانه ابلاغ شده است تا با تمهید مقدمات و حمایت مالی لازم از آموزش و پرورش، بستر پیدایش تحول را فراهم سازند و با نگاهی گذرا به سیاست های ایجاد تحول، رویکرد نظام اسلامی و تکلیف دستگاه ها را  کاملاً روشن و شفاف می سازد، از جمله آنها:
1- دستیابی به «حیات طیبه» یعنی حرکت آموزش و پرورش کشور باید در جهت الگوی تربیت انسان تراز اسلامی باشد و نه انسان سکولار (ماده اول سیاست ها).
2- آموزش و پرورش یک نهاد «مولد» سرمایه اجتماعی است یعنی یک دستگاه هزینه بر و مصرف کننده نیست. (ماده 2)
3- آموزش و پرورش یک امر حاکمیتی است یعنی از مقوله امور قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست و صرفاً می توان از مشارکت مردم با نظارت دقیق دولت در این عرصه بهره جست. (ماده2)
4- اعتلای منزلت اجتماعی و حل مشکلات معیشتی معلمان و رعایت اولویت آموزش و پرورش در بودجه سنواتی کشور، که متأسفانه باید اعتراف کرد اغلب دولت ها و مجلس ها، نتوانسته اند یا نخواسته اند نگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را در این زمینه ادراک و اجرا نمایند. (ماده 3-3 و 2-6)
5- ارتقای کیفیت نظام تربیت معلم یعنی همان ضرورتی که رهبر فرزانه انقلاب بارها به اهمیت آن اشاره و نسبت به جایگاه دانشگاه فرهنگیان تأکید فرموده اند، اما همچنان جریان پذیرش فارغ التحصیلان آزاد و دوره معلمی ندیده و تبدیل کلاس به آزمایشگاه مهارت آموزی با همکاری دولت و مجلس ادامه دارد.
ختم کلام اینکه آنچه در باب مسئولیت سایر دستگاه ها یادآوری شد به معنای سلب مسئولیت از وزارت آموزش و پرورش نیست بلکه این وزارتخانه باید با تمام توان برای ایفای وظایفی که مستقیماً بر عهده اوست و نیز مطالبه همکاری سایر دستگاه ها قیام نماید و به ویژه با توجه به صراحت مقام معظم رهبری در زمینه تحقق سند تحول به عنوان مطالبه خود که وزیر محترم نیز خود بارها بر آن تأکید کرده است،  انتظار می رود در انتخاب مدیران و واگذاری مسئولیت ها، این باور به عنوان یک شرط لازم مورد توجه قرار گیرد و دست تمامی کسانی که در باره اجرای سند کارشکنی می کنند و همکاری لازم را ندارند، کوتاه شود تا معلمان طعم شیرین اجرای مرحله به مرحله سند را در حوزه تخصصی و نیز زندگی شخصی خویش بچشند و اولیای دانش آموزان هم معنای تحول را در پیدایش شور و نشاط و معنویت در مدارس مشاهده نمایند. 

یادداشت رسالت/ محمود فرشیدی

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 50
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری بسیج

کد خبر:1272324

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

 • دشواری ‌های جنگ تربیتی


  دیدار شورانگیز هزاران دانشجو، معلم و اساتید آنان با مقام معظم رهبری در هفته معلم، نشاطی تازه در جامعه فرهنگیان پدید آورد...
 • جریان تربیتی در مدارس باید رصد شود/ ماموریت مربیان امور تربیتی نیازمند بازتنظیم است


  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به جایگاه مربیان تربیتی گفت: نیازمند باز تنظیم مسئولیت این مربیان هستیم.
 • دشواری های خوش نشینی!


  سلامت نیوز:یک ماه است که در محل کار، خیابان، مترو، سر سفره غذا، پیش از رفتن به خواب و حتی در دستشویی ذهنش مشغول است. به گزارش سلامت نیوز به نقل
 • دلایل دشواری در بلع


  سلامت نیوز: پنجاه جفت ماهیچه و عصب برای کمک به بلع استفاده می شوند. به بیان دیگر، دلایل بسیاری می توانند به بروز مشکل در بلع منجر شوند. به گزارش سلا
 • دشواری‌ تعامل با «اعتدال»


  «حسن روحانی تغییر کرده است» ، «روحانی وعده‌های دوران انتخابات خود را فراموش کرده» ، «روحانی حامیان اصلاح طلب خود را تنها در دوران انتخابات می‌خواست» ،
 • گواردیولا: ماه دشواری پیش روی سیتی است


  پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی در مورد دیدار برابر استوک سیتی صحبت کرد.
 • دلایل دشواری در بلع را بشناسید


  نام پزشکی دیگر برای دشواری در بلع دیسفاژی است. این شرایط همواره نشان دهنده یک وضعیت پزشکی نیست. در حقیقت، دشواری در بلع ممکن است موقتی باشد و به خودی
 • دشواری بی پایان کودکان کار


  سلامت نیوز:چه کسی کودکانی را که هر روز صبح سپیده درنیامده سر چهارراه ها حاضر و آماده ایستاده اند تا شیشه های خودروها را پاک کنند یا با هزار التماس
 • دشواری فراتر از کار در معدن


  کار در معدن یکی از مشاغل سخت در تمامی دنیا است اما به نظر میرسد سخت تر از آن مساله ای دیگر باشد که کارگران را آزار می دهد.
 • دشواری‌های خندیدن و خنداندن در تلویزیون!


  یک مدرس دانشگاه با اشاره به دشواری‌های خندیدن و خنداندن در تلویزیون، به برنامه‌ «خنداننده شو» اشاره کرده و نوشته است: کمدی ساختن در تلویزیون مشکل‌تر ا

پربازدیدترین اخبار

—>