تلاش اروپا برای حفظ برجام

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1272665
نشست امروز وزیران خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران در بروکسل و تلاش‌های اروپا برای نجات توافق هسته‌ای مهم ترین محور اخبار رسانه‌های عربی در ارتباط با تحولات ایران است.


به گزارش خبرگزاری بسیج، تلاش های اروپا برای نجات توافق هستهای مهم ترین محور اخبار روزنامه های عربی درباره تحولات ایران است، به این معنی که بسیاری از این رسانه ها با انتشار عناوینی همچون "آیا اروپا توافق هسته ای را نجات می دهد؟" یا "اروپا به دنبال راه هایی برای حمایت از منافع تجاری خود در تعامل با ایران است" به پوشش اخبار مربوط به تحولات موضوع هسته ای ایران پرداختند.

در این میان برخی روزنامه ها بر موضوع تلاش های اروپا برای نجات توافق هسته ای و نیز تلاش ایران برای دریافت تضمین هایی از طرف اروپا به منظور حفظ منافع خود پرداختند.

در مقابل برخی دیگر از روزنامه ها و به عبارت دقیق تر روزنامه های سعودی و اماراتی در صدد القای خطرات لغو توافق هسته ای برای ایران و پیامدهای منفی آن بر تهران برآمدند و تا پیش بینی خطر آن برای نظام حاکم ایران پیش رفتند.

در همین ارتباط روزنامه الاخبار در مطلبی با عنوان "آیا اروپا توافق هسته ای را نجات می دهد؟" نوشت: نگاه ها به بروکسل دوخته شده است که وزیر خارجه ایران در چارچوب سفر به چند کشور عازم آنجا شده است تا در مورد سرنوشت توافق هسته ای پس از خروج آمریکا از آن با خبر شود .

گفت وگوهای امروز بین ظریف و اروپایی ها گام سرنوشت سازی در مسیر حمایت از توافق هسته ای و جلوگیری از فروپاشی آن به شمار می آید، زیرا ایرانی ها در تلاش برای به دست آوردن تضمین های عملی و توافقات فنی برای جلوگیری از تاثیر تحریم ها بر منافع خود هستند.

روزنامه الوطن کویت نیز در مطلبی مشابه این عنوان را منتشر کرد: "تلاش فرانسه و انگلیس برای نجات توافق هسته ای با ایران".

روزنامه الحیات نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: ترامپ تلاش دارد صادرات نفت ایران را کاهش دهد.

به نوشته این روزنامه، در ابلاغیه کاخ سفید به وزارت خارجه این کشور آمده است تولید نفت جهانی به اندازه کافی بوده و قادر به تحمل "کاهش شدید" فروش نفت ایران است و تولید نفت سایر کشورها به جز ایران کافی است و می تواند کاهش شدید ناشی از توقف صادرات نفت ایران را جبران کند.

روزنامه الریاض از دیگر روزنامه های سعودی این عنوان را منتشر کرد: "دو شرکت بزرگ بین المللی بارگیری کانتینرها تعامل با نظام ایران را تعلیق می کنند".

این روزنامه نوشت: بزرگترین شرکت بارگیری کانتینر در دینا یعنی میرسک لاین و ام .اس.سی اعلام کردند که در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای با تهران و اعلام از سرگیری تحریم ها علیه ایران، تعامل با ایران را متوقف می کنند.

به گزار ش تسنیم، روزنامه الاتحاد امارات متحده عربی با انتشار این عنوان "ترامپ: ایران دیگر از این به بعد قادر به تسلط بر منطقه خاورمیانه نخواهد بود" نوشت: رئیس جمهور آمریکا گفت ایران به هر وسیله ای در تلاش برای تسلط بر منطقه خاورمیانه بود، اما این اتفاق دیگر نخواهد افتاد .

روزنامه البیان امارات متحده عربی نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: "اروپا به دنبال راه هایی برای حمایت از منافع تجاری خود پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای است".

به نوشته این روزنامه، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد امروز در دیدار با همتایان فرانسوی و آلمانی خود راههای حمایت از شرکت های تجاری را که با ایران تعامل دارند ،بررسی خواهد کرد.

اما روزنامه الاهرام مصر در مطلبی با عنوان "تهران از حمایت مسکو و چین برخوردار است.. ظریف امروز با وزرای خارجه اروپا دیدار می کند" نوشت : محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد روسیه آمادگی خود را برای احترام به توافق هسته ای با ایران اعلام کرده است این در حالی است که امروز طرف اروپایی و ایرانی در بروکسل دیدار خواهند داشت تا سرنوشت توافق هسته ای و راه های نجات آن پس از خروج آمریکا را بررسی کنند.

روزنامه الثورة سوریه مطلبی را با این عنوان منتشر کرد: "خروج ترامپ از توافق هسته ای.. راهبرد تخریب دستاوردهای اوباما".

این روزنامه در توضیح عنوان بالا نوشت: ترامپ به محض اینکه به ریاست جمهوری رسید به تخریب هر آنچه باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بنا کرده بود، پرداخت که نمونه آن موضوع حمایت از خدمات بهداشتی، توافق پاریس، توافق تجارت آزاد با اروپا و کانادا و در نهایت توافق هسته ای است که همگی بیانگر این است که ترامپ فاقد دیدگاه سیاسی عمیق و نگاه راهبردی به آینده است.

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق موضوع دیگری بود که برخی روزنامه های عربی با اشاره به آن تلاش کردند اینگونه القا کنند که ایران در انتخابات دخالت داشته و نتایج آن برای تهران راضی کننده نیست.

در همین ارتباط روزنامه الشرق الاوسط مطلبی با این عنوان منتشر کرد: "رخدادغیرمنتظره انتخاباتی، عراق و ایران را سردرگم کرد".

به ادعای این روزنامه نتایج انتخابات پارلمانی عراق رهبران سیاسی این کشور را سردرگم کرده است همانطور که سبب سردرگمی ایران بزرگترین متحد بسیاری از نیروهای سیاسی عراق شده است.

الشرق الاوسط افزود: مقتدا صدر رهبر جریان صدر که بر اساس تکاپوی مدنی دموکراتیک حرکت کرد، پیش بینی ها در مورد نتایج انتخابات را برهم زد و در صدر قرار گرفت و به این ترتیب هواداران صدر پس از اعلام نتایج برخی از استان های عراق در بغداد تجمع کرده "پیروزی بر فاسدین" و "مرحله جدید برای ملت عراق" را جشن گرفتند و شعار دادند "بغداد آزاد آزاد"...

الشرق الاوسط در مطلبی دیگر با عنوان "تحریم ها نظام حاکم ایران را پایان خواهد داد" مدعی شد، پایان نظام حاکم ایران بسیار نزدیک است و مطالبی که منابع آمریکایی در چند روز گذشته در مورد آینده ایران منتشر کردند، مؤید این است که این موضوع از تحریم ها و اعمال مجدد آن بعد از خروج از توافق هسته ای فراتر رفته است.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 60
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری بسیج

کد خبر:1272665

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

—>