لباس هنرپیشه‌های ایرانی در فستیوال‌های جهانی

منبع : برترین ها کد خبر: 1273072
فرش‌های قرمز و فوتوکال‌های دو فیلم ایرانی حاضر در فستیوال کن امسال نیز خبرسازترین رخدادهای فضای رسانه‌ای غیررسمی ایران شدند. هنرمندان این فیلم هم با ظاهر عجیب‌شان در فوتوکال و فرش قرمز بهانه کافی را دست منتقدان داده‌اند. به‌خصوص بهناز جعفری که لباس و حجاب سفت و سختش در فرش قرمز فیلم سه رخ و لباس عجیبش در مراسم فوتوکال و ظاهر غریب مرضیه رضایی دستمایه بی‌شمار شوخی‌های بامزه و بی‌مزه مجازی شده‌ است.


روزنامه شهروند - دریا فرج پور: چند روزی می شود که دوباره موضوع لباس پوشیدن هنرمندان و به خصوص هنرپیشگان زن ایرانی در مجامع و فستیوال های بین المللی در فضای مجازی مطرح شده است.

در روزهای اخیر، درحالی که انتخاب لباس لیلا حاتمی در فستیوال کن سال ٢٠١٤ به عنوان یکی از ١٠ لباس پوشیده برتر این رخداد بزرگ سینمایی نگاه ها را متوجه این موضوع کرد، فرش های قرمز و فوتوکال های دو فیلم ایرانی حاضر در فستیوال کن امسال نیز خبرسازترین رخدادهای فضای رسانه ای غیررسمی ایران شدند تا به یک آن، لباس بازیگران ایرانی در مجامع جهانی بدل به سوژه ای همگانی در فضای سینما و رسانه ای ایران شود.

البته در کن امسال، از این رو که زنان فیلم اصغر فرهادی جزو زنان شناخته شده غیرایرانی عالم سینما بودند و به همان نسبت هم باتجربه در چنین مواردی؛ فشار انتقادات بیشتر به سوی هنرمندان فیلم جدید جعفر پناهی مایل بوده و شگفت که بنا به هر دلیلی هنرمندان این فیلم هم با ظاهر عجیب شان در فوتوکال و فرش قرمز بهانه کافی را دست منتقدان داده اند.

دنیای شیرین فرش قرمز و عکس و خبر و لایک!

به خصوص بهناز جعفری که لباس و حجاب سفت و سختش در فرش قرمز فیلم سه رخ و لباس عجیبش در مراسم فوتوکال دستمایه بی شمار شوخی های بامزه و بی مزه مجازی شده است. حال بگذریم از ظاهر غریب مرضیه رضایی که همگان به تشبیه او با خانوم هاویشام یا زنان خون آشام فیلم های ترسناک پرداخته اند.

دنیای شیرین رد کارپت...

رد کارپت یا همان فرش قرمز خودمان دنیای عجیب، جالب و پرحاشیه ای است. دنیایی که باعث می شود هنرمند در یک آن، بیش از تمام تلاش هایی که در زمان ایفای نقش کرده، در چهارگوشه دنیا دیده شود. کافی است دو قدم روی این فرش جذاب راه بروی. ناگهان می بینی که در سراسر دنیا درباره لباس و ظاهرت صحبت می شود. این خاصیت فرش قرمز است؛ دنیای رد کارپت... سینمای ما با این که در سال های اول انقلاب چنین مراسمی را با انگ ابزارهای سرمایه داری و پول نادیده گرفت، اما هرچه زمان گذشت و هرچه حضور بین المللی سینمای ایران رونق بیشتری گرفت، سینماگران دیدند که ناچار از رعایت حداقل ها و استانداردهایی در این زمینه هستند.

البته برای هنرمندان مرد این موضوع چندان قضیه بغرنجی نبود و به سهولت می توانستند از پس حواشی آن برآیند، اما بازیگران زن با چالش های بزرگی در این زمینه مواجه بودند. بازیگرانی که هم می بایست قواعد و قوانین حاکمیتی را درباره نوعی پوشش معیار زنانه رعایت می کردند و هم این که با رعایت ظرافت ها و حساسیت های آرتیستیک از انگشت نما شدن در مجامعی که دنبال کمترین بهانه ای برای زیر سوال بردن ایران بودند، جلوگیری می کردند. چنین شد که پوشش بازیگران زن در جشنواره های خارجی اهمیتی استراتژیک پیدا کرد!

موج جهانی تحسین و تقبیح

امروزه در فستیوال ها و مراسم گوناگون، فرش های قرمز بخش جدایی ناپذیر رویداد های هنری هستند و از اسکار تا کن و حتی فستیوال های درجه دو و سه شاهد رژه سلبریتی های زن و مرد با مد و لباس های مختلف هستیم. درواقع سلبریتی ها که می دانند هر تصویرشان ظرف چند دقیقه با موجی میلیونی از کامنت ها و لایک و استدلال ها در سراسر گیتی روبه رو خواهد شد، همواره علاقه مند هستند تا با تیپ و استایل خاص خود روبه روی دوربین خبرنگاران حاضر شوند.

الگویی که در سراسر دنیا گسترش یافته و به نظر می رسد به بخشی از فرهنگ رویداد های هنری تبدیل شده است. بازیگران ایرانی هم از این قاعده کلی مستثنی نیستند و در تمام این سال ها از این نظر در نقطه فوکوس رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته اند.

دنیای شیرین فرش قرمز و عکس و خبر و لایک!

کت و کراوات و شلوارک

جوایز و افتخارات جعفر پناهی در ونیز و برلین، نامزدی مجید مجیدی در اسکار، نخل طلا و انبوه جوایز دیگر عباس کیارستمی و اسکارهای اصغر فرهادی سینمای ایران را وارد رادار سینمای جهان و زمینه حضور سلبریتی های ایرانی روی فرش قرمز های معتبر را فراهم کرده است. از آن به بعد تصاویر لباس و برندی که هنرپیشه های کشورمان بر تن داشتند، مثل سلبریتی های سرزمین های دیگر روی جلد مجلات معتبر مد و لباس و سینمای دنیا نشست. اتفاقی که درون مرزها هم بازتاب های فراوانی یافت و تحسین ها و البته انتقادات فراوانی را موجب شد.

در این سال ها نیکی کریمی، مریلا زارعی، ساره بیات، نگار جواهریان، فاطمه معتمد آریا، ستاره پسیانی، لیلا حاتمی و ترانه علیدوستی بارها و بارها تیتر و عکس مجلات و رسانه های مختلف شدند.

سلیقه قابل اتکای یک هنرمند ایرانی

در سال ٢٠١٢ لیلا حاتمی با لباسی بلند و در سال ٢٠١٤ نیز با لباسی که طراحش آن را لباسی ۱۴۰ساله با زردوزی و جزییات فوق العاده نمادی از زیبایی و ظرافت زنانه خواند که متعلق به خانواده ای در ایران بود که بیش از ۱۸۰ سال از آن نگهداری کرده بودند؛ چشم ها را متوجه ظرافت و زیبایی پوشش خود کرد و درنهایت هم هر دو بار در لیست بهترین لباس های جشنواره با وجود پوشش حجاب قرار گرفت. این شاید نخستین باری بود که یک هنرپیشه زن ایرانی از این نظر موفق می شد. اتفاقی که بعدها هم برای این بازیگر خوش پوش رخ داد و او در کن و اسکار توانست با ظاهر شیک و ظریفش سلیقه بانوی ایرانی را به جهانیان نشان دهد.

ترانه علیدوستی نیز با حضورش در فیلم فروشنده اصغر فرهادی در مراسم کن ۲۰۱۶ فرانسه فرصتی برای نمایش لباسی کاملا متفاوت با سبک سلبریتی های شرکت کننده در کن به دست آورد؛ که آن نیز مورد توجه قرار گرفت. استایلی کاملا پوشیده که تصویر متفاوتی از دختران ایرانی را به دنیا مخابره می کرد.

دنیای شیرین فرش قرمز و عکس و خبر و لایک!

سلیقه های عجیب و غریب آقایان و خانم های بازیگر

بهناز جعفری و مرضیه رضایی در درو کردن انتقادات فراوان برای نوع لباس پوشیدن شان تنها نیستند و تاکنون بازیگرانی چون نگار جواهریان بازیگر حوض نقاشی در جشنواره ٢٠١٣ آسیا پاسیفیک با بلوز و دامن بلند مشکی و نیم چادری از حریر با رودوزی های طلایی، سحر دولتشاهی، بهنوش بختیاری و شیلا خداداد در حضور جهانی فیلم گاوخونی، گروه بازیگران زنِ فیلم گس با بلوز، شلوار گشاد، چکمه و پوتین روی فرش قرمز جشنواره رُم، لادن مستوفی، اندیشه فولادوند و... نشان داده اند در زمینه انتخاب لباس مناسب سلیقه چندان قابل اتکایی ندارند و به این دلیل آماج انتقادات فراوانی قرار گرفته اند.

البته بازتاب رسانه ای لباس های بازیگران ایرانی منحصر به حضورهای بین المللی آنها نمی شود و همه ساله لباس های بازیگران ایرانی در جشنواره فیلم فجر هم سوژه مردم و رسانه ها می شود. درواقع همه ساله جشنواره فیلم فجر پر می شود از حاشیه های غیرسینمایی.

شاید حاشیه سازترین بازیگر از این نظر «نوید محمدزاده» باشد که همواره با لباس های عجیب و غریبش در مراسم ها و جشنواره های مختلف توجه مردم و رسانه ها را به خود جلب کرده است. لباس هایی که گاهی با نقدهای جدی روبه رو می شود و گاهی هم هواداران خاص خودش را دارد. فراموش نکرده ایم شلوارهای کوتاه و فاق بلند این بازیگر در جشنواره کن را که سوژه روز رسانه ها شدند. یا مریم معصومی که بیش از فیلم ها در صفحات مجازی می درخشد و البته در فرش های قرمز داخل کشور. او که در جشنواره دو سال پیش با آن لباسی که سرشانه های تیز داشت، سوژه رسانه ها شده بود، در سال های اخیر تا حدی عادی تر لباس می پوشد.

دنیای شیرین فرش قرمز و عکس و خبر و لایک!

آنا ثانی

آنا ثانی؛ طراح لباس سحر دولتشاهی، مهتاب کرامتی، آزاده صمدی و... می گوید: لباس های عجیب و غریب برخی هنرمندان برایم جالب است. این که خودم این طور طراحی نمی کنم دلیل بر این نیست که دوست نداشته باشم. جامعه شناختی من در طراحی لباس به یک شکل دیگری است. اما اگر آن آقا به من مراجعه کند من آن لباس های عجیب را تعدیل می کنم. نگاه من نگاه کلاسیک تری است.

مثلا برند ورساچه کارهای عجیب و غریبی تولید می کند که طرفداران خودش را هم دارد اما سلیقه من نیست. اما برند دیور کلاسیک کار است. در فضایی که همه چیز یک کادر دارد خب، برخی یک شهامتی دارند. راستش را بخواهید این شهامت برای من قابل تحسین است اما من نمی توانم این کار را انجام بدهم.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 154
چاپ خبر
منبع:برترین ها

کد خبر:1273072

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار