تصاویر/نصب اولین کتابخانه ویکی‌پدیا در کره ماه

بنیاد Arch قصد دارد آرشیوی از دیتای ویکی‌پدیا را در کره ماه به‌صورت کتابخانه‌ای دیجیتال نگهداری کند. این بنیاد غیرانتفاعی قصد دارد آرشیو کاملی از ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی را روی ورق‌های کوچک فلزی (نازک‌تر از تار مو) ساخته‌شده از نیکل در چند سال آینده ساخته و به ماه بفرستد.


بنیاد Arch قصد دارد آرشیوی از دیتای ویکی پدیا را در کره ماه به صورت کتابخانه ای دیجیتال نگهداری کند. این بنیاد غیرانتفاعی قصد دارد آرشیو کاملی از ویکی پدیا به زبان انگلیسی را روی ورق های کوچک فلزی (نازک تر از تار مو) ساخته شده از نیکل در چند سال آینده ساخته و به ماه بفرستد.

تصاویر/نصب اولین کتابخانه ویکی پدیا در کره ماه

بدین ترتیب، میلیون ها صفحه ویکی پدیا روی فلز هایی به ابعاد یک سی دی جای گرفته و ذخیره می شوند. بنیاد Arch در سال ۲۰۱۵ با هدف نگهداری از فرهنگ انسان در مکان های مختلف تأسیس شد و قرار شد تا آنچه میراث انسان است را درجا هایی غیر از کره زمین و در منظومه شمسی نگه دارد.

تصاویر/نصب اولین کتابخانه ویکی پدیا در کره ماه

«نو وآ اسپیواک» مؤسس بنیاد می گوید دانش، زبان و تاریخ انسان بدین ترتیب به نسل های بعدی خواهد رسید. قرار دادن صفحات ویکی پدیا روی قطعات فلزی نیکل نیز قابل توجه است که در عکس زیر نمونه آن را مشاهده می کنید.

کمپانی Astrotobic در پنسیلوانیا درحال توسعه رباتی است که بتواند عملیات ساخت و نصب کتابخانه ویکی پدیا در ماه را با موفقیت انجام دهد. «جان تورنتون» مدیر اجرایی Astrotobic می گوید این اولین کار تجاری در کره ماه خواهد بود که می تواند میلیون ها دیتای انسانی را برای همیشه در خود نگه دارد.

تصاویر/نصب اولین کتابخانه ویکی پدیا در کره ماه

در این آرشیو مقاله های برتر ویکی پدیا به زبان های دیگر نیز جای خواهند گرفت و در سال های بعد این آرشیو غنی تر می شود. استفاده از فناوری لیزری برای ذخیره سازی نوری موسوم به ۵D لحاظ خواهد شد تا در برابر تخریب دیتا در دمای متفاوت و یا پرواز در ارتفاع و ... مقاوم بوده و دیسک ها در طول زمان در کره ماه خراب نشوند.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 86
چاپ خبر
منبع:سایت خبری تحلیلی فرادید

کد خبر:1277701

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها