هفته ای 10 نوزاد بی هویت در پایتخت متولد می شوند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1284620
سلامت نیوز-*شکرالله حسن بیگی: وقتی کودکی بی هویت به دنیا بیاید مشکلات عدیده ای برای او و جامعه اش ایجاد می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، یکی از نخستین مشکلات چنین نوزادانی نامشخص بودن پدر و مادر و در نتیجه هویت ایرانی یا خارجی اوست.


سلامت نیوز-*شکرالله حسن بیگی: وقتی کودکی بی هویت به دنیا بیاید مشکلات عدیده ای برای او و جامعه اش ایجاد می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، یکی از نخستین مشکلات چنین نوزادانی نامشخص بودن پدر و مادر و در نتیجه هویت ایرانی یا خارجی اوست. این نوزاد وقتی بزرگ تر شود نیاز به استفاده از خدمات شهروندی و اجتماعی پیدا می کند که نخستین آنها حق برخورداری از تحصیل است. همان گونه که می دانید، هیچ دانش آموزی بدون داشتن شناسنامه و هویت مشخص نمی تواند از خدمات آموزش و پرورش کشور استفاده کند.

نداشتن شناسنامه مشکلات ریز و درشت بسیاری برای بچه ایجاد می کند که بی شک، بی توجهی به این مسئله می تواند سبب وارد شدن آسیب های اجتماعی به افراد در دوران بزرگسالی و تبدیل او به بزهکار شود. برای کاهش تولد چنین نوزادانی تصمیم گرفته شده واحد مددکاری بیمارستان ها، بیشترین اطلاعات را از زنانی که فاقد هرگونه اوراق هویتی هستند و برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند، تهیه کند. این اطلاعات شامل نام پدر، کد ملی، نشانی یا شماره تماس منزل فرد است. اگر مراجعه کننده این اطلاعات را در اختیار واحد مددکاری قرار دهد، اطلاعات دریافتی به اداره ثبت احوال انتقال داده و با استفاده از اطلاعات موجود در ثبت احوال پدر نوزاد شناسایی می شود.

متأسفانه در بسیاری از این موارد شاهد هستیم که اطلاعات ارائه شده درست نیست و نمی توان براساس ادعای مادر راستی آزمایی انجام داد. در این اوضاع مادر و فرزند همراه با مددکار بیمارستان به دادسرای ویژه ای که برای این کار تعیین شده است ارجاع داده می شوند و در نهایت با رأی قاضی هویت قانونی به نوزاد تازه متولد داده شود. ممکن است این سؤال ایجاد شود که اگر پدر فرزند در دسترس نباشد، چگونه می توان برای بچه شناسنامه تهیه کرد؟ در چنین شرایطی گواهی ولادت به نام مادر صادر می شود تا هیچ نوزادی بدون هویت باقی نماند.

*معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران:

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 45
چاپ خبر
منبع:سلامت نیوز

کد خبر:1284620

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار