حذف شرط خانه اولی برای تسهیلات بافت فرسوده

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1285924
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مردم از جریان صندوق یکم استقبال ویژه می‌کنند، گفت: شرط خانه اولی برای دریافت تسهیلات در بافت فرسوده برداشته شده است.


به گزارش صبحانه،هوشنگ عشایری بعدازظهر امروز در هفتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان همدان اظهار کرد: برنامه بازآفرینی شهری از پشتیبانی تجربی سه برنامه قبلی برخوردار است البته برنامه بازآفرینی شهری محله‌محور است و هر محله فرهنگ خود را دارد.

وی با بیان اینکه حسن بزرگ برنامه بازآفرینی شهری مبتنی بودن بر برنامه اقدام مشترک است، افزود: با پیگیری استاندار همدان و براساس بررسی و مقایسه‌های انجام شده استان همدان پیشتاز جدی بازآفرینی شهری است البته انتظار می‌رود در ستاد شهرستان‌ها نیز در برنامه مشترک سهم‌ها مشخص و در ستاد استان تصویب و نقش‌ها ایفا شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برنامه اقدام مشترک مبتنی بر واقعیات هر محله و نقشی است که هر دستگاه می‌تواند ایفا کند، گفت: اقدامات انجام گرفته در همدان در زمینه بازآفرینی شهری بسیار اقدامات خوبی است و گزارش آن به رئیس جمهور درجلسه‌ای که قرار است در تیرماه با حضور استاندار و شهردار ارائه شود می‌رسد.

وی گفت: پس از دستور مقام معظم رهبری درباره رسیدگی به مسأله مردم ساکن در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های حاشیه‌ای و غیررسمی، دولت مصوباتی را برای انجام فرمایشات مقام معظم رهبری تبیین کرد که منجر به شکل‌گیری اقدامات مناسبی در خصوص بافت‌های ناکارآمد شد.

عشایری گفت: نرخ سود تسهیلات بانکی در بافت فرسوده از هشت درصد به ۶درصد تقلیل پیدا کرده و به همه بانک‌های عامل ابلاغ خواهد شد، بنابراین سپرده‌گذاران می‌توانند تسهیلات را با سود ۶ درصد دریافت کنند.

وی افزود: ویژگی مهم صندوق پس‌انداز یکم این است که افرادی که از این تسهیلات استفاده می‌کنند باید برای اولین بار مسکن خریداری کنند، اما این محدودیت در بافت‌های ناکارآمد شهری برداشته شد و هر فردی که سپرده گذاری کرده باشد امکان استفاده تسهیلات ۶ درصد خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در ارتقای فضای آموزشی، بهداشتی، سبز و عمومی شهری تلاش می‌کنیم که هر محله‌ای هدف بازآفرینی به میانگین محلات شهر خودش باشد.

وی گفت: برنامه اقدام مشترک محلات باید با در نظر گرفتن سه موضوع فعالیت، نقش و سهم هر دستگاه هر ۱۵ روز یک بار تشکیل شود و بعد در ستاد بازآفرینی استان به ما اعلام کنند تا مبتنی بر این برنامه، سهم استان همدان را از منابع ملی اختصاص دهیم و اقدامات مرتبط با این موضوع را از طریق دولت پیگیری کنیم.

عشایری با بیان اینکه هم اکنون مازاد ۴۰۰ هزار نفر سپرده‌گذار صندوق یکم در کشور وجود دارد، ادامه داد: برنامه‌ای که رئیس جمهور درباره عمران و نوسازی مطرح کرده، مبتنی بر سه اقدام است.

وی در تشریح این مطلب گفت: اولین اقدام حضور بخش خصوصی در نوسازی و بهسازی مسکن بود که بر اساس آن همه دستگاه‌های دولتی مکلف هستند اراضی مورد نیاز را در اختیار این بخش قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دو بخش دیگر برنامه رئیس جمهور درباره عمران و نوسازی، گفت: بخش دوم ارتقای خدمات روبنایی و زیربنایی و بخش سوم هم مشارکت اجتماعی و عمومی مردم در بازآفرینی شهری است.

وی با بیان اینکه در گذشته رویکرد اجتماعی چندان مد نظر برنامه بازآفرینی شهر نبود، ولی امروز محله و مردم در برنامه بازآفرینی شهری نقش دارند، گفت: از یک جوان تا یک فرد میانسال می‌توانند در بهبود شرایط محله و نوسازی آن مشارکت داشته باشند./فارس
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 56
چاپ خبر
منبع: صبحانه آنلاین

کد خبر:1285924

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>