بررسی حمله باکتری‌های سل به آنتی‌بیوتیک‌ها

منبع : برترین ها کد خبر: 1286448
پژوهشگران برای نخستین بار توانستند با استفاده از اشعه ایکس، حمله باکتری‌های سل به آنتی‌بیوتیک‌ها و غیرفعال کردن آنها را بررسی و از آن عکسبرداری کنند.


خبرگزاری ایسنا: پژوهشگران برای نخستین بار توانستند با استفاده از اشعه ایکس، حمله باکتری های سل به آنتی بیوتیک ها و غیرفعال کردن آنها را بررسی و از آن عکسبرداری کنند.

به نقل از تکنولوژی، یک گروه بین المللی از پژوهشگران از جمله پژوهشگران "آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور" (LLNL) در آمریکا، روش جدیدی برای بررسی چگونگی غیرفعال کردن آنتی بیوتیک ها توسط باکتری سل یافته اند. آنها موفق شدند برای نخستین بار، این فرآیند را با استفاده از "لیزر الکترون آزاد" (FEL) اشعه ایکس مشاهده کنند.

سل، یک بیماری عفونی شایع و در بسیاری از موارد، مرگبار است. این بیماری، نوعی بیماری ریوی است که از راه سرفه یا عطسه در هوا پخش می شود و بیش از هر عامل عفونی دیگری موجب مرگ می شود. سالانه، صدها مورد از هزاران مورد درمان شده، به دلیل مقاومت باکتری سل در برابر آنتی بیوتیک ها با شکست مواجه می شوند.

پژوهشگران، چگونگی از بین رفتن مولکول آنتی بیوتیک توسط باکتری سل را مورد بررسی قرار دادند. این روش جدید، ابزار قدرتمندی را برای بررسی تغییرات صورت گرفته در مولکول زیستی ارائه داد.

"ماتیاس فرانک" (Matthias Frank)، از پژوهشگران آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور گفت: این روش، برای دیگر سیستم های زیستی نیز امیدوارکننده است. این نخستین بار است که ما توانستیم با بررسی یک آنزیم و مولکول های بنیادی آن، چنین فرآیندی را بررسی کنیم.

این گروه در بررسی خود، یک آنتی بیوتیک را با آنزیمی موسوم به "بتالاکتاماز" (Beta-lactamase) که مورد استفاده باکتری سل است، ترکیب و سپس، حمله آنزیم به آنتی بیوتیک و غیرفعال کردن آن را مشاهده کردند.

در این روش، پالس های مافوق سریع تولید شده در آزمایشگاه مورد استفاده قرار گرفتند. تصاویر ثبت شده توسط لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس که بین 30 میلی ثانیه تا دو ثانیه پس از واکنش گرفته شد، اتصال بتالاکتاماز به آنتی بیوتیک و سفتریاکسون را نشان دادند. قطع یکی از این پیوندهای شیمیایی می تواند آنتی بیوتیک را غیرفعال کند.

پژوهشگران، هنگام ترکیب بتالاکتاماز با آنتی بیوتیک، کریستال های ریز آن را آزاد کردند و سپس، در طول واکنش، با استفاده از لیزر الکترون آزاد اشعه ایکس، میلیون ها تصویر گرفتند. با اتصال این تصاویر به یکدیگر، نقشه ای ایجاد شد که تغییرات صورت گرفته در ساختار آنتی بیوتیک را در هنگام تعامل با آنزیم در دمای اتاق، نشان می داد.

این گروه در نظر دارند در بررسی های آینده خود، تصاویر بیشتری از تعامل صورت گرفته بین آنزیم و آنتی بیوتیک ثبت کنند تا به جزئیات ساختار و رفتار شیمیایی بتالاکتاماز پی ببرند. با جمع آوری اطلاعات بیشتر در این مورد، امکان تغییر در طراحی آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از بروز چنین حملاتی وجود خواهد داشت.

نتایج این پژوهش، در مجله " BMC Biology" به چاپ رسید.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 56
چاپ خبر
منبع:برترین ها

کد خبر:1286448

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>