این افراد، بدترین و خبیث ترین مردمان نزد خداوند هستند

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1296596
کسانی که بسیار سخن چینی می‌کنند، در بین دوستان جدایی می‌اندازند و برای افراد پاک و بی گناه در جستجوی عیب هستند، شرورترین و پردردسرترین افراد روی زمین هستند.


به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم بهاری کارشناس علوم قرآنی درباره سخن چینی گفت: در اخلاق برخی افعال، سجایای اخلاقی و برخی، رذایل اخلاقی است که بندگان امر به انجام سجایای اخلاقی و نهی از انجام رذایل اخلاقی شده اند.

این کارشناس علوم قرآنی درباره نمّامی یا سخن چینی، اظهار کرد: ائمه اطهار(ع) تاکید بر اجتناب از سخن چینی کرده اند و قرآن نیز در آیاتی به این موضوع می پردازد. در قرآن کریم یک آیه در مورد غیبت آمده است که در سوره حُجَرات مطرح می شود. در این آیه درباره غیبت صحبت می کند که بخشی از آن، غیبت را تشبیه به خوردن گوشت برادر مرده می کند و  نشان می دهد چقدر این فعل یا گناه مهم است. سوال این است که وقتی غیبت مورد توجه قرار گرفته با سخن چینی چه ارتباطی دارد. مفهوم غیبت این است که عملی از کسی سر می زند و راضی به بیان آن نیست؛ اما فرد دیگری آن را مطرح می کند. سخن چینی شبیه به غیبت است، شخص عملی را انجام داده و کسی به دلیل حسادت، تفرقه انگیزی و دو به هم زنی آن اعمالی که آن شخص انجام میداده اعم از خیر و شر را برای عده ای دیگر بیان می کند که این فعل مذموم است.

حجت الاسلام والمسلمین بهاری ادامه داد: در اصول کافی بابی با نام سخن چینی بیان شده است. در این باب آمده که پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: کسانی که بسیار سخن چینی می کنند، در بین دوستان جدایی می اندازند و برای افراد پاک و بی گناه در جست و جوی عیب هستند؛ شرورترین و پردردسرترین افراد روی زمین هستند. احدی از شما درباره هیچ یک از یاران من سخنی که مرا نسبت به او بدبین کند، نگویید؛ چون دوست دارم با قلبی پاک با شما روبرو شوم.

وی با اشاره به این که آغاز سخن چینی با فعل غیبت شروع می شود، بیان کرد: سخن چینی بعد از غیبت، تهمت، افترا، دروغ، حسادت، حرص و بسیاری از مذمومات دیگر را در بر می گیرد تا آنجا که خداوند در قرآن با عتابی شدید می فرماید: وَیْلٌ لِکُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ. "وای بر هر عیب جوی طعنه زننده". می بینید کسی که سخن چینی می کند قرآن او را هرزه گو می خواند.

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: در معراج السعادة آمده است که پیامبر اسلام(ص) می فرماید: هیچ انسان سخن چینی وارد بهشت نمی شود. دشمن ترین شما در نزد خداوند کسانی هستند که سخن چینی می کنند. برخی با عنوان شفاف سازی و برخی مسائل حسادت های درونی خود را نسبت به عده ای دیگر بیرون می ریزند و این همان سخن چینی است. برای همین سفارش شده اگر عیبی دیدید مواظبت کنید تا بلایی که ممکن است بر سر شما بیاید از بین رود.

وی درباره ارتباط سخن چینی و میسر نشدن دعا اظهار کرد: در سرزمین بنی اسرائیل در زمان حضرت موسی(ع) خشکسالی شد. چندین دفعه حضرت و یارانش دعای باران خواندند اما اتفاقی نیفتاد. حضرت موسی(ع) راز و نیاز کرد و از خداوند به او وحی رسید که در میان شما سخن چینی حضور دارد که من به خاطر وجود او دعای شما را مستجاب نمی کنم. این وافعه نشان می دهد سخن چینی آنچنان مذموم است که دعای یک جمع مستجاب نمی شود و فاعل این فعل از رحمت خدا دور است و باعث می شود که خداوند دست رد بر سینه پیامبر خود بزند.

حجت الاسلام والمسلمین بهاری خاطرنشان کرد: در روایات آمده است ثلث عذاب قبر به جهت سخن چینی است یعنی هر کس چنین صفت خبیثه ای را در خود داشته باشد، خداوند ثلث عذاب قبر را بر او نازل می کند. سخن چین بدترین و خبیث ترین مردمان است و این صفت از فرد جدا نمی شود و مجموع صفات حسد، دروغ، تهمت، مکر، خیانت، کینه، افترا و شقاوت و بدبختی در نتیجه سخن چینی باعث نابودی اش می شود و به همین دلیل خداوند در قرآن کریم این افراد را مورد لعن قرار می دهد و می‎فرماید بدانید که اینها باعث فساد در روی زمین هستند و باید برچیده شوند. خوش به حال کسانی که از خود مراقبت کرده و در چاه این رذیله اخلاقی نمی افتند.

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 29
چاپ خبر
منبع:افکار نیوز

کد خبر:1296596

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار