آیا هواوی می‌تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟

رییس بخش موبایل هواوی در سال ۲۰۱۶ در یک مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این شرکت می‌خواهد تا دو سال آینده به دومین تولیدکننده‌ی بزرگ گوشی موبایل در جهان بدل شود.


آیا هواوی می تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟
 
رییس بخش موبایل هواوی در سال ۲۰۱۶ در یک مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این شرکت می خواهد تا دو سال آینده به دومین تولیدکننده ی بزرگ گوشی موبایل در جهان بدل شود.

از زمان معرفی اولین گوشی هواوی در سال ۲۰۱۲، سهم بازار موبایل های این شرکت روند صعودی چشمگیری داشته است. طبق جدیدترین آمارها، از لحاظ فروش گوشی، این کمپانی بعد از سامسونگ و اپل، در جایگاه سوم قرار دارد. هواوی در انتهای سال ۲۰۱۷ برای محقق کردن رؤیای رسیدن به مقام دوم وضعیت خوبی داشت، زیرا این شرکت می خواست به طور همه جانبه وارد بازار آمریکا شود.
 
اما شرکت AT&T در روز های آخر از این معامله پا پس کشید. مدتی بعد هم شرکت مخابراتی Verizon چنین کاری را تکرار کرد. به همین خاطر هواوی بازار آمریکا را تا اطلاع ثانوی از دست داد. مدتی بعد هم این شرکت به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران مورد بررسی قرار گرفت و حتی تعدادی از قانون گذاران آمریکایی به گوگل توصیه کردند که در مورد ارتباط خود با این شرکت تجدیدنظر کند.

سهم بازار هواوی
مصاحبه با خبرگزاری رویترز در روز ۳ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۳ آبان ۱۳۹۵) صورت گرفت؛ بنابراین هواوی برای گرفتن جایگاه اپل کمی بیشتر از ۴ ماه زمان دارد. اما باید بگوییم که با وجود چالش های مختلف، عملی شدن این هدف چندان دور از ذهن نیست. آیا این شرکت برای اولین بار می تواند جایگاه اپل را از آن خود کند؟

داشتن مقام دوم بزرگ ترین شرکت سازنده موبایل به چه معناست؟
برای بررسی این رده بندی، معیار های مختلفی وجود دارد. شاید چنین شرکتی بیشترین تعداد گوشی ها را به مشتریان فروخته باشد؛ شاید هم بیشترین گوشی های اندرویدی فعال متعلق به این شرکت باشد؛ یا موارد دیگر. عموما، زمانی یک شرکت را در رتبه ی اول بزرگ ترین شرکت های سازنده ی موبایل جای می دهند که بتواند در یک دوره ی زمانی مشخص، بیشترین تعداد گوشی را به دست فروشندگان برساند.
 
 
آیا هواوی می تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟


هواوی و اپل
محموله های گوشی، موبایل هایی هستند که از جانب شرکت های سازنده به شرکت های مخابراتی و عمده فروش ها فروخته می شوند. این موضوع را با آمار فروش اشتباه نگیرید. منظور از آمار فروش تعداد گوشی هایی است که خریداران واقعی آن ها را خریده اند که معمولا چندان هم مورد بررسی قرار نمی گیرد. چنین آماری در دوره های زمانی یک ساله، سه ماهه، یک ماهه و حتی کمتر مورد بررسی قرار می گیرد.

IDC، Counterpoint و Strategy Analytics معتبرترین شرکت ها در زمینه ی انتشار آمار مربوط به محموله های گوشی هوشمند محسوب می شوند. همانطور که گفتیم که این شرکت ها آمار های مربوط به دوره های زمانی مختلف را منتشر می کنند، اما معمولا دوره های زمانی سه ماهه بیش از دیگر دوره ها مورد استناد قرار می گیرد. برای این مقاله، از آمار های منتشر شده از جانب IDC استفاده خواهیم کرد. البته در کل اختلاف مشهودی بین آمار های این سه شرکت وجود ندارد.
 
 
آیا هواوی می تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟
 
موقعیت فعلی
اپل در سه ماهه چهارم ۲۰۱۷ مقام اول بزرگ ترین سازنده گوشی را از سامسونگ گرفت. اپل معمولا در سه ماهه چهارم با توجه به فروش جدیدترین آیفون ها، به اوج فروش خود می رسد، اما در سه ماهه اول و دوم و سوم این سامسونگ است که در جایگاه اول قرار دارد. در سه ماهه اول ۲۰۱۸ هم شاهد تکرار این الگو بودیم و در این مدت سامسونگ بار دیگر توانست در مقام اول قرار بگیرد و اپل و هواوی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. با این وجود، معمولا در سه ماهه دوم سال، فاصله بین هواوی و اپل به کمترین حد می رسد.

در سه ماهه دوم ۲۰۱۷، سهم بازار هواوی ۱۱ ٫ ۳ درصد و سهم بازار اپل ۱۲ درصد بود. در این دوره ی زمانی، فاصله ی بین هواوی و اپل به کمترین حد ممکن رسید. چند هفته ی دیگر، سه ماهه دوم ۲۰۱۸ به پایان می رسد و مدتی بعد از آن می توانیم انتظار انتشار آمار مربوط به این دوره را داشته باشیم.
 
وضعیت تا پایان سه ماهه سوم ۲۰۱۸
از آنجایی که آیفون های جدید و نسخه ی جدید گلکسی نوت مطابق معمول در سه ماهه سوم معرفی می شوند، پس هواوی تنها در سه ماهه دوم می تواند از اپل پیشی بگیرد. در سه ماهه اول ۲۰۱۸، هواوی از لحاظ آمار ارسال محموله، رکورد کمترین فاصله با اپل را ثبت کرد. در مدت مشابه سال ۲۰۱۶، اختلاف سهم بازار این دو شرکت ۷ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ به ۴ ٫ ۷ درصد و در سال ۲۰۱۸ به ۳ ٫ ۸ درصد رسیده است.
 
 
آیا هواوی می تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟
آمار هواوی و اپل
طبق آمار های منتشر شده، افزایش ۱۳ ٫ ۸ درصدی سهم بازار هواوی بین سه ماهه اول ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ و افزایش ۱۹ ٫ ۶ درصدی بین سه ماهه دوم ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ را می توانیم ببینیم. البته آمار اپل هم در حال رشد است، اما با سرعتی کمتر از هواوی. سهم بازار گوشی های این شرکت از سه ماهه دوم ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ تنها ۱ ٫ ۵ درصد و از سه ماه اول ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تنها ۲ ٫ ۸ درصد رشد داشته است.

بر اساس این آمار، اگر هواوی در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۷ بتواند ۱۳ ٫ ۸ درصد رشد در سهم بازار را تجربه کند، در سه ماهه دوم ۲۰۱۸ هواوی ۴۳ ٫ ۸ میلیون گوشی به فروش می رساند. برای مقایسه باید بگوییم اگر اپل بتواند رشد ۲ ٫ ۸ درصدی نسبت به سه ماهه دوم ۲۰۱۷ را حفظ کند، ۴۲ ٫ ۱ میلیون گوشی اپل روانه ی بازار می شود. به عبارتی دیگر، در این مدت هواوی می تواند (حداقل تا زمان فرا رسیدن سه ماهه سوم) جایگاه اپل را به عنوان دومین سازنده ی بزرگ موبایل دنیا از آن خود کند.
 
 
آیا هواوی می تواند جایگاه اپل را تصاحب کند؟
 
 
سخن آخر
سال گذشته هواوی باید با آیفون X. پر سروصدا و دیگر آیفون ها رقابت می کرد. علاوه بر این بعد از عدم موفقیت برای ورود به بازار آمریکا و نگرانی های نهاد های قانونی این کشور، هواوی به ناچار با چالش های زیادی دست وپنجه نرم کرد. از طرفی دیگر، هواوی در انتهای ماه مارس گوشی تحسین آمیز هواوی P۲۰ پرو را معرفی کرد که بر اساس گزارش ها، منجر به فروش بیشتر سری گوشی های P۲۰ شده است. در طی سال های گذشته، شاهد رشد سریع تر هواوی در مقایسه با اپل بوده ایم. احتمالا در آینده ی نه چندان دور، هواوی می تواند جایگاه اپل را حداقل تا مدتی تصرف کند.

شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما هواوی می تواند جایگاه اپل را بگیرد یا اپل همچنان در مقام دوم باقی می ماند؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 40
چاپ خبر
منبع:سایت خبری تحلیلی فرادید

کد خبر:1303862

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>