دشواری های خوش نشینی!

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1328648
سلامت نیوز:یک ماه است که در محل کار، خیابان، مترو، سر سفره غذا، پیش از رفتن به خواب و حتی در دستشویی ذهنش مشغول است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ،او به رفتن فکر می کند اما به کجا را نمی داند. صاحب خانه هم کرایه و هم مبلغ پیش خانه را ا


سلامت نیوز:یک ماه است که در محل کار، خیابان، مترو، سر سفره غذا، پیش از رفتن به خواب و حتی در دستشویی ذهنش مشغول است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ،او به رفتن فکر می کند اما به کجا را نمی داند. صاحب خانه هم کرایه و هم مبلغ پیش خانه را افزایش داده است و او حتی با پولی که در حال حاضر دارد، توان اسباب کشی به خانه ای کوچکتر را نیز ندارد. این دغدغه بسیاری از اجاره نشینان است.

آن ها که بخش اعظمی از حقوق خود را به جیب صاحب خانه ها، شارژ ساختمان، هزینه هرساله اسباب کشی و بسیاری دیگر می دهند و این سوای دغدغه های فکری است که پیش و پس از زمان اسباب کشی به فرد و خانواده منتقل می شود.


اسباب کشی یکی از مقوله هایی است که بیشترمان با آن دست وپنجه نرم کرده ایم. فشارهای روانی روزهای اسبابکشی بر همه ما تحمیل شده است و دعواها، اعصاب خوردی های بسیاری را دیده ایم و تجربه کرده ایم.

همه چیز به حدود یک ماه پیش از اسباب کشی مربوط می شود. روزهایی که ذهن سرپرست خانواده درگیر نقل مکان می شود؛ دغدغه های بی امانی که در محیط خانواده نیز تاثیرگذار است.

ارتباط اعضای خانواده تحت شعاع قرار می گیرد و بیش از همه سرپرست خانوار درگیر خواهد بود. او علاوه بر فشارهای روانی حاکم بر محیط خانه پیش از اسباب کشی باید هزینه ها را تامین کند؛ به دنبال خانه بگردد. والدین و یا زوج های جوان از این خیابان به آن خیابان و از این کوچه به آن کوچه می روند و به بنگاه های معاملاتی سر می زنند.

این در حالی است که در محل کار دست به تلفن همراه در سایت ها و اپلیکیشن ها به دنبال خانه با قیمت و امکانات دلخواه خود می گردند! فشارها از همین لحظه آغاز می شود؛ متر کردن خیابان ها دیگر فایده ای ندارد؛ خانه با مبلغی که آن ها می خواهند وجود ندارد چرا که اوضاع اقتصادی لحظه ای است؛ این پاسخی بود که یک املاکی به آن ها داده است.


سرانجام خانه ای پیدا می شود. مادر خانه از محیط و محله جدید راضی نیست. فرزندان تمایل داشتند به منطقه ای بهتر بروند تا جلوی دوستان خود حس بهتری داشته باشند و پدر خانواده توامان چند حس را باهم دارد!


با حس نارضایتی اعضای خانه شروع به بستن وسایل داخل خانه می کنند. بهتر است ادامه ماجرا را از زبان یک زوج جوان بشنویم. حسین و معصومه، دو سالی می شود که جشن عروسی برگزار کرده اند و اجاره نشین نیز هستند.

هر دو صبح تا عصر به کار مشغولند اما می گویند، دخلشان با خرجشان فاصله بسیار دارد و برای همین قصد نقل مکان به منطقه ای ارزان قیمت تر در شهر تهران را دارند.
حسین می گوید: «به هرحال خانه ای پیدا کردم در خیابان نواب. قیمت ها را که نگم چقدر افتضاح بود. همه چیز گران است و خانه چون به عنوان یک سرمایه محسوب می شود؛ با اختلاف شدیدی تغییر قیمت داده است. فعلا در مرحله جمع آوری وسایل هستیم. کارتن پیدا کردم. همراه همسرم شبانه که وقت استراحتمان است وسایل را دسته بندی می کنیم و در جعبه می گذاریم. شکستنی ها یک طرف،

وسایل سنگین یک طرف!»
او ادامه می دهد: «دو روز دیگر قرار است اسباب کشی کنیم، مرخصی گرفته ایم و در حال حاضر استرس پول را دارم. چون می دانید دیگر باید از این صاحب خانه مبلغ پیش پول را بگیرم و در همان زمان با صاحب خانه جدید قرارداد ببندم. گرفتاری های سال گذشته را هیچوقت فراموش نمی کنم.

با وانت بار هماهنگ کردم برای ساعت 6 صبح. آمدند اما دیر آمدند و یک ساعت معطل آن ها شدم. با آسانسور بار را ببرند پایین یا نه! چیزی از وسایل نشکند! چیزی جا نماند! صاحبخانه ها هم که در این زمان می شوند کارآگاه و از پنجره یا دوربین زل می زنند به فرآیند اسباب کشی. بار خالی شده بود که خانمم باید بالاسر آن ها می ماند تا من بروم و قرارداد قبلی را فسخ و با صاحب خانه جدید قرارداد بنویسم.»


حسین ادامه می دهد: «وانت بار بابت هر ساعت معطلی پولی اضافه می گیرد؛ بدشان هم نمی آید کمی معطل شوند. وسایل را هم که با آسانسور آورده اند؛ تازه اگر خسارتی وارد نکنند. برای اولین اسباب کشی مان مبل را گذاشتند داخل آسانسور و آسانسور خراب شد و مجبور شدم که هزینه تعمیر آسانسور را برای ساختمانی که دیگر قرار نبود در آن زندگی کنم بپردازم. از صاحب خانه قبلی پول را گرفتم آن هم با هزار مشکل که امضا بده و این در حالی بود که چک ها معتبر باشد.

بعد نوبت رفتن به خانه جدید و نوشتن قرارداد جدید شد که آن هم با هزار دردسر همراه است. بعد هم خانه را تحویل گرفتم متوجه شدم شوفاژ خراب است و چند مشکل دیگر که بالاخره دو روز دیگر قرار است، این خانه را تحویل دهیم و دردسرهای جدید آغاز شود.»
حرف ها و دردودل های حسین پایانی نداشت. او از صاحب خانه گفت و یا از خانه هایی که صاحب خانه در آن ساکن نیست.

جنگ بزرگ همسایه ها! عبور و مرور شما به عنوان یک همسایه جدید چک می شود؛ پشت سر شما صحبت می کنند، مانند یک غریبه با شما برخورد می کنند و هزاران رفتار ناشایست دیگر. قوانین برای همه ساکنین مجتمع است اما برای شما بیشتر. این تنها شامل خانه های مجتمعی نمی شود و در خانه های چند طبقه نیز اتفاق مشابهی رخ می دهد؛ در داخل کوچه سر و صدا گوش شما را کر خواهد کرد.


ماجرای اسبا ب کشی برای هرشخص متفاوت است. دردسرهای این فرآیند تمامی ندارد، همیشه مشکلات دوره اسباب کشی آزار دهنده است.

این فرآیند به پس از اسباب کشی و مطابقت با فضای جدید نیز کشیده می شود. چیدمان جدید خانه، تعمیرات خرابی هایی که اجاره نشین قبلی به بار آورده و بسیاری دیگر. این ها همه بخش کوچکی از دردسرهایی است که خانوادهها برای نقل مکان فشار آن را به جان می خرند و در پایان از مهمانان خواهید شنید: راحت شدید به خدا، خوش آمدید به خانه جدیدتان!

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 23
چاپ خبر
منبع:سلامت نیوز

کد خبر:1328648

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط