قیمت‌گذاری دستوری یعنی بازگشت به بازار کوپنی

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 1332940
مهمترین آسیب قیمت گذاری دستوری ایجاد محدودیت در نظام بازار است و پیش روی به سمت نظام قیمت گذاری دستوری باعث خروج بازار از حالت تعادل و ورود عوامل بیرونی آسیب زا به جریان بازارمی شود.


به گزارش بورس نیوز، مصطفی حقیقی مهمانداری عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه شفاف بودن معاملات در بورس کالا همواره مورد توجه همه فعالان صنایع تولیدی کشور قرار دارد، گفت: این در حالی است که معامله محصولات مختلف پیش از راه اندازی بورس کالا مشکلات عدیده ای را در حوزه قیمت، شفافیت و وجود رانت به وجود آورده بود که امروز با قرار گرفتن محصولات در مکانیسم عرضه و تقاضا شاهد شفافیت و واقعی شدن روند معاملات هستیم.

وی ادامه داد: در سال های اخیر با اطلاع فعالان اقتصادی و مسئولان کشور نسبت به مزایا و کارکردهای مثبت بورس کالا، شاهد استفاده از این بستر در جریان تنظیم بازارها هستیم به طوری که همه بر لزوم تمرکز معاملات کالاها و عرضه محصولات جدید در بورس کالا تاکید دارند.

حقیقی مهمانداری با اشاره به تبعات قیمت گذاری دستوری،گفت: قیمت گذاری دستوری برای کاهش التهاب بازارها نه تنها مثبت نیست، بلکه بازگشت به عقب و قیمت گذاری به شیوه کوپنی است که این اتفاق بدون شک به ایجاد رانت بزرگ در اقتصادکشور آن هم برای یک عده خاص منجر خواهد شد.

حقیقی مهمانداری افزود: با وجود آنکه بهانه برخی افراد سوداگر برای تحقق این موضوع، کنترل تورم و جلوگیری از افزایش نرخ ها می باشد ولی این رویکرد به ثبات قیمت ها و کنترل تورم منجر نمی شود بلکه طبق خواسته آنها سهمیه بندی به صورت دستی و با مکانیسم مداخله ای صورت می پذیرد و فساد نیز به طور گسترده ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه، تنظیم مناسب بازارها و جلوگیری از فساد فقط از طریق شفافیت میسر می شود، افزود: براساس مکانیسم حاکم بر معاملات بورس کالا، به راحتی می توان نظارت های لازم را اعمال کرد و این نعمت شفافیت را در مبادلات صنایع ایجاد کرد.

عضو شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: فقط دلال ها و رانت خوارها از قیمت گذاری دستوری در اقتصاد کشور سود خواهند برد و بخش واقعی تولید از فعالیت و توسعه باز خواهد ماند.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 66
چاپ خبر
منبع:سایت خبری بورس نیوز

کد خبر:1332940

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار