ایندیپندنت: شاپور بختیار عضو ارتش فرانسه بود

منبع : فرارو کد خبر: 1337460
این روزنامه نوشت: " بختیار چنان عمیقا از فرهنگ و تمدن فرانسوی تاثیر پذیرفته بود که در آغاز جنگ جهانی دوم، او دواطلبانه به ارتش فرانسه پیوست. دوره‌ای که با تسلیم فرانسه، به سرعت به پایان رسید".


ایندیپندنت: شاپور بختیار عضو ارتش فرانسه بود

فرارو- آخرین نخست وزیر دوره پهلوی، به حدی طرفدار فرهنگ و تمدن فرانسوی بود که به عضویت ارتش این کشور در جنگ جهانی دوم درآمده بود.

به گزارش فرارو، شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر دوره پهلوی، در سال ۱۹۴۰ در یک خانواده متمول یکی از سران بختیاری به دنیا آمد. در اوایل عمر به فرانسه رفت و دوران دبیرستان و دانشگاه را در فرانسه سپری کرد. او پس از دریافت درجه دکتری در دهه ۱۹۴۰ به ایران بازگشت.

در این دوره، چندین تن از سران بختیاری در ایران بازداشت شده و بعد ها به اتهام های خیانت اعدام شدند. این امر برای همیشه روح و روان بختیار را زخمی کرد.

بختیار تا زمان مرگ در فرانسه زندگی پرفراز و نشیبی داشته است. او دبیر کل سابق حزب ایران و عضو اخراج شده جبهه ملی ایران بود. همزمان با اوج گیری تظاهرات مردمی بر علیه رژیم شاه، در دی ماه سال ۱۳۵۷ با شاه برای تصدی منصب نخست وزیری به توافق رسید. اما پس از این، امر به دلیل عدم رعایت انضباط سازمانی، با اکثریت قاطع اعضای جبهه ملی، از این جبهه اخراج شد.

آخرین نخست وزیر شاه؛ پس از سقوط رژیم پهلوی، تا مدتی در ایران زندگی مخفیانه کرد، اما سرانجام به فرانسه گریخت و فعالیت علیه جمهوری اسلامی را از سر گرفت.

روزنامه ایندیپندنت به مناسب سالگرد قتل بختیار گزارشی درباره او منتشر کرده است. در این گزارش تصریح شده که بختیار به شدت از فرهنگ فرانسوی متاثر بوده و حتی عضو ارتش این کشور بوده است.

این روزنامه نوشت: " بختیار چنان عمیقا از فرهنگ و تمدن فرانسوی تاثیر پذیرفته بود که در آغاز جنگ جهانی دوم، دواطلبانه به ارتش فرانسه پیوست. دوره ای که با تسلیم فرانسه، به سرعت به پایان رسید".
 
بختیار در ششم آگوست ۱۹۹۱ در حالی که در منزلش در حومه پاریس بود، توسط سه نفر به ضرب چاقو کشته شد.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 22
چاپ خبر
منبع:فرارو

کد خبر:1337460

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>