آتش‌سوزی جنگل ابر شاهرود مهار شد

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1339110


علی‌نقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان سمنان گفت: آتش‌سوزی جنگل ابر شاهرود مهار شده است.

علی‌نقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان سمنان اظهار داشت: این آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی بین استان‌های سمنان و گلستان رخ داده است.

وی با بیان اینکه بخشی از مراتع جنگلی در جنگل ابر در این ۲ استان طعمه حریق شده است عنوان کرد: خوشبختانه با حضور به موقع نیرو‌های یگان حفاظت منابع طبیعی و نیز جوامع محلی، به درختان این محدوده جنگلی آسیب جدی وارد نشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان سمنان با بیان اینکه نقش جوامع محلی و مردم روستای ابر در اطفای حریق بسیار مهم و تأثیرگذار بود خاطرنشان کرد: طرح تجهیز دهیاری‌های مشرف به جنگل‌ها و مراتع به تجهیزات اطفای حریق که در سال‌های اخیر انجام شد؛ تأثیر زیادی بر کاهش خسارات آتش‌سوزی‌های جنگلی داشته است.

حیدریان با اشاره به اینکه هنوز مساحت آتش‌سوزی و علت آن مشخص نشده است خاطرنشان کرد: این موضوع در دست بررسی است و به محض نهایی شدن درباره آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

جنگل ابر قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط ایران و شمال شرق کشور می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است.

در این جنگل ابر‌ها آنقدر به درخت‌ها نزدیک‌اند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابر‌ها سوار است و می‌توان در میان ابر‌ها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌انداز‌های طبیعت ایران محسوب می‌شود.

این جنگل یک‌صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در بیستم بهمن سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

همچنین در جلسه شورای عالی محیط زیست در بیست و نهم بهمن سال ۱۳۹۳ جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست درآمد.

قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی است.

این جنگل در منطقه البرز مرکزی و در نزدیکی روستای ابر (شاهرود) واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است. برای رسیدن به جنگل ابر می‌بایست پس از رسیدن به شهر شاهرود به سمت شهر زیبای بسطام در چهار کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر بروید و پس از آن پس از طی ۱۸ کیلومتر به قلعه‌نو خرقان برسید. در شمال روستای قلعه نو خرقان مسیر ۱۰ کیلومتری تا ابتدای روستای ابر و جنگل ابر قرار دارد.


loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 43
چاپ خبر
منبع:سایت خبری پول نیوز

کد خبر:1339110

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار