مرگ و قتل مشکوک ۳۸ منتقد برجسته پوتین در دو سال گذشته

یک روزنامه آمریکایی مدعی شد که در سه سال گذشته، چندین نفر از منتقدان ولادیمیر پوتین، از جمله دو نفر که احتمالا با رابطه کمپین ترامپ و کرملین مرتبط بودند، به طرز مشکوکی کشته شده اند.


مرگ مشکوک دو فرد مرتبط با تماس‌های کمپین ترامپ و مسکو
دو افسر پلیس در محل قتل بوریس نمتسوف در میدان سرخ مسکو

به گزارش خبرنگار «پارسینه»، روزنامه یواس‌ای تودی در گزارشی اختصاصی مدعی شد که از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون، ۳۸ چهره شناخته شده روس جان خود را در قتل های حل نشده یا مرگ های مشکوک از دست داده اند.

تیراندازی به یک نماینده سابق پارلمان روسیه در کیف، پایتخت اوکراین؛ مرگ سفیر باسابقه روسیه در سازمان ملل متحد هنگام کار؛ کشته شدن یک کماندوی مورد حمایت مسکو در انفجار یک آسانسور در استان جدایی طلب دونتسک اوکراین؛ و مرگ یک مدیر رسانه ای روس در اتاق هتلی در واشنگتن دی.سی از جمله این موارد هستند.

در این فهرست، ۱۰ چهره شناخته شده منتقد ولادیمیر پوتین، هفت دیپلمات، شش نفر از افراد نزدیک به کرملین که اغلب به خاطر فساد کنار گذاشته شده بودند، و ۱۳ نظامی یا رهبر سیاسی حاضر در درگیری های شرق اوکراین، از جمله فرماندهان گروه های جدایی طلب مورد حمایت روسیه، حضور دارند. دو نفر هم احتمالا با پرونده منتسب به روابط اعضای کمپین انتخاباتی ترامپ با کرملین، رابطه داشته اند.

۱۲ نفر از این افراد با گلوله، چاقو، یا ضربه و شش نفر در پی انفجار کشته شده اند. علت مرگ ۱۰ نفر عوامل طبیعی گزارش شده، یک نفر به خاطر جراحت های مرموز در سرش، و یک نفر هم گفته شد که بر اثر سُر خوردن و ضربه به سرش در یک حمام عمومی جان خود را از دست دادند. حلق آویز شدن در سلول زندان و نوشیدن قهوه هم باعث مرگ دو نفر دیگر شده و علت مرگ شش نفر از این افراد همچنان ناشناخته است.

این گزارش که با همکاری سارا هارست، روزنامه نگار بریتانیایی که در روسیه تحقیق می کرده انجام شده است، عنوان می کند که حملات منتسب به پوتین گسترده تر و کشنده تر از قبل شده است. همچنین، این گزارش باعث بروز نگرانی های تازه ای درباره ارتباط پوتین و دستیارانش با اعضای کمپین ترامپ شده است.

ولادیمیر کارا مورزا که پیش از شلیک به بوریس نِمتسوف، معاون سابق نخست وزیر و رقیب پوتین، با او کار کرده بود می گوید: «ما شاهد بوده ایم که رهبران و فعالان سیاسی مخالف، افشاگرها، پرچمداران مبارزه با فساد و روزنامه نگاران مستقل جان خودشان را به شیوه های مختلف از دست داده اند. گاهی خودکشی های مشکوک، سقوط هواپیما، بیماری های واقعا نادر و وحشتناک باعث شده اند. در بسیاری از موارد دیگر هم قتل های مشخص صورت گرفته است».

او می گوید گاهی خطر از بیخ گوش قربانی رد می شود و مدعی است تا کنون دوبار در مسکو برای مسموم کردن خودش تلاش شده است و هفته ها در دستگاه های احیا در کما به سر برده است.

آخرین اخبار، تحلیل‌های ویژه و صفحه نخست نشریه‌های انگلیسی زبان در صفحه بین‌الملل 


loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 19
چاپ خبر
منبع:سایت خبری تحلیلی پارسینه

کد خبر:137691

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار