اتحادیه فرش: تحریم‌های فرش 100 درصد داخلی است

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1380966
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: از سال 1374 به این‌طرف باوجود مشکلات داخلی، صادرات فرش به کشورهای هدف کاهش پیداکرده است.


به گزارش صبحانه، احمد کریمی اصفهانی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: وضعیت کلی صنعت فرش مناسب نیست و این شرایط ربطی به اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا ندارد.

صنعت فرش یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی کشور است که نقش مهمی در ارزآوری صنایع غیرنفتی دارد. در پایان سال 1395 بیش از 359 میلیون دلار فرش دستباف به حدود ۸۰ کشور جهان صادر شد که نسبت به سال قبل از آن (یعنی 1394) ۲۳ درصد رشد داشت. در سال 96 نیز، ارزش صادرات فرش دستباف 390 میلیون دلار اعلام ‌شده است.

بر اساس گفته‌ حمید کارگر رئیس اسبق مرکز ملی فرش ایران، افزایش میزان صادرات فرش دستباف ایرانی در سال‌های 1395 و 1396 حاکی از صدرنشینی ایرانی‌ها در تجارت جهانی فرش دستباف است.

او همچنین در گزارشی که از صادرات فرش دستباف در سال 96 ارائه داد، اعلام کرد: در 11 ماهه سال 1396 بیش از 100 میلیون دلار فرش دستباف به کشور آمریکا صادر شد، درحالی‌که در سال‌های گذشته به علت تحریم‌های آمریکا صادرات فرش دستباف ایران به این کشور به صفر رسیده بود. فرش ایران اکنون بار دیگر مشمول تحریم‌های یک جانبه آمریکا قرار گرفته است.
با این حال او معتقد است در اوضاع کنونی آنچه آینده صنعت فرش دستباف را به خطر می‌اندازد، نه اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا، بلکه مسائل و مشکلاتی است که در داخل گریبان‌گیر این صنعت شده است.

کریمی اصفهانی می‌گوید: از سال 1374 به این طرف، صادرات فرش دستباف به‌مراتب کاهش پیداکرده است و در سال جاری هم صرف نظر از 4 ماه ابتدایی سال که صادرات فرش از ایران به آمریکا پابرجا بود، در ماه‌های پایانی سال، صادرات فرش دستباف اگر کاهش نداشته باشد، نباید انتظار افزایش صادرات داشته باشیم.

کریمی اصفهانی می‌گوید: اعتقاد من بر این است که 30 درصد از مشکل صادرات کالاهای تولید داخل ناشی از تحریم‌هاست، اما 70 درصد باقی مشکلات ناشی از موانع داخلی است. در واقع تولید ما دچار تحریم داخلی است. در صنعت فرش وضع به گونه دیگری است؛ من معتقدم تحریم فرش صددرصد داخلی است و مشکلات این صنعت ربطی به آمریکا و تحریم‌های این کشور ندارد. چراکه غیرمستقیم هم می‌شود به بازارهای مورد نظر نفوذ کرد.

او می‌گوید: مثل‌اینکه صادرکنندگان مکلف شوند تا ارز حاصل از صادرات خود را ظرف 2 ماه به بازار برگردانند. این امر نه شدنی است و نه منطقی. از طرف دیگر کریمی اصفهانی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه تجارت فرش ایرانی وجود دارد، می‌گوید: در تجارت فرش وقتی کالا به فروش نمی‌رسد، مشکل نحوه مرجوع کردن فرش در گمرک است که به صورت قانونی اجازه داده نمی‌شود و بعضا می‌بینیم در برخی موارد این موضوع با رشوه حل می‌شود. به علاوه معافیت مالیاتی اگرچه در حد صفر است، اما نیاز به تسلیم اظهارنامه دارد و این موضوع مشکلات عدیده‌ای برای فعالان فرش کشور ایجاد می‌کند.

وی افزود: زنجیره صادرات و تولید فرش به هم وابسته‌اند و در شرایطی که صادرات این صنعت دچار خلل شده، نمی‌توان انتظار رونق از تولیدات و به‌تبع آن اشتغال‌زایی در کشور را بدون حمایت از صادرات داشت.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 45
چاپ خبر
منبع: صبحانه آنلاین

کد خبر:1380966

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار