عواقب شوم «لقمه حرام» که از آن بی خبرید!

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1381029
امام هادی(ع) در یک روایت عواقب کسب درآمد حرام را معرفی فرمودند.


به گزارش افکارنیوز،

اهمیت کار و کسب رزق حلال و نیز دوری از کسب حرام از مهم‎ترین آموزه های دین مبین اسلام بوده است؛ زیرا اثر وضعی و معنوی آن بر رشد یا اُفول یک جامعه بسیار مؤثر است. این موضوع مورد تأکید خداوند در آیات متعددی از قرآن قرار گرفته است. مثلاً در اهمیت کسب حلال و نیز ضرورت دوری از درآمد حرام در آیه168 بقره می فرماید: «یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلَالًا طَیِّبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِین؛ ای مردم، از آنچه در زمین حلال پاکیزه است بخورید و از گام های شیطان پیروی نکنید؛ زیرا او دشمن آشکار شماست».

از این رو هر یک از اهل بیت(ع) به صورت گسترده به معرفیِ فوائد رزق حلال و نیز عواقب و مضرات کسب حرام و نیز آثار وضعی آن پرداخته اند. به عنوان نمونه رسول خدا(ص) خطاب به یکی از پیروان خویش فرمود: «خوراکت را پاک گردان تا مستجاب الدعوه شوى. سوگند به آنکه جان محمّد در دست اوست، بنده اى که لقمه حرام وارد شکمش مى کند، چهل روز هیچ عملى از او پذیرفته نمى شود.»

بر این اساس می توان دریافت بهره ای که از رزق حلال به دست می آید، در استجابت دعا مؤثر است، اما بهره ای که از رزق حرام به دست می آید نه تنها سود ندارد بلکه موجب عدم پذیرش اعمال انسان می شود. از این رو امام هادی(ع) در یک روایت فرمود:

«همانا اموال حرام، رشد و نموّ ندارد و اگر هم احیاناً رشد کند و زیاد شود برکتى نخواهد داشت و با خوشى مصرف نمی شود و آنچه را از اموال حرام انفاق و کمک کرده باشد اجر و پاداشى برایش نیست و هرچه باقى بگذارد نیز توشه او براى رفتن به آتش دوزخ است؛ إ نَّ الْحَرامَ لایَنْمى ، وَإ نْ نَمى لا یُبارَکُ فیهِ، وَما اءَنْفَقَهُ لَمْ یُؤْجَرْ عَلَیْهِ، وَ ما خَلَّفَهُ کانَ زادَهُ إ لَى النّارِ.» (الکافی, ج 5, ص 125)

لازم به ذکر است لقمه حرامی که با تعابیر گوناگون در آیات و روایات مشاهده می شود محدود به چند دانه برنج و لقمه ای نان نمی شود؛ بلکه مراد از این واژه هر گونه ما لیست که از راهی ناحق و بدون مجوز شرعی به دست آید و مراد از خوردن آن نیز فرو بردن آن به داخل گلو نمی باشد بلکه منظور هر گونه تصرف در آن مال، بدون مجوز شرعی و رضایت صاحب آن است.

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 166
چاپ خبر
منبع:افکار نیوز

کد خبر:1381029

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار