آیا ایران می‌تواند وضعیت قربانیان فاجعه منا را در دیوان بین‌المللی دادگستری پیگیری کند؟

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1381092
عضو هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره دهم مجلس گفت: تنها راه برای پیگیری حقوقی وضعیت قربانیان فاجعه منا، مراجعه به محاکم داخلی است.


به گزارش افکارنیوز،

حسین میرمحمدصادقی ، در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است وضعیت قربانیان فاجعه منا را از طریق دیوان بین المللی دادگستری پیگیری کرد یا خیر؟، اظهار داشت: در ارتباط با دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) اصل کلی این است که تا دولتی راضی نباشد، نمی توان علیه آن کشور شکایت کرد که این رضایت، از 3 راه قابل احراز است.

عضو هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره دهم مجلس شورای اسلامی بیان کرد: راه اول آن است که بطور کلی برخی از دولت ها صلاحیت دیوان را پذیرفته اند؛ یعنی بپذیرند که هر زمانی هر دولتی علیه ما شکایت داشت، ما قبول داریم که آن شکایت در دیوان بین المللی دادگستری بررسی شود که چند ده کشور این گونه هستند و آمریکا جز این کشورها نیست.

وی افزود: راه دوم پذیرش موردی است؛ یعنی ممکن است 2 دولت با یکدیگر اختلاف داشته باشند ولی به صورت موردی بپذیرند که موضوع در دیوان بین المللی دادگستری بررسی شود.  راه  سوم، این است که 2 دولت جز معاهده یا کنوانسیونی باشند که در آن معاهده صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری برای حل و فصل اختلافات ناشی از معاهده پیش بینی شده است.

میرمحمدصادقی ادامه داد: هیچ یک از این 3 راه برای صلاحیت داشتن دیوان بین المللی دادگستری وجود ندارد و من سخت می دانم که مرجع حقوقی بین المللی را پیدا کرده و راجع به آن علیه دولت عربستان سعودی شکایت کنیم.

عضو هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره دهم مجلس شورای اسلامی گفت: تنها راه برای پیگیری حقوقی وضعیت قربانیان فاجعه منا، مراجعه به محاکم داخلی است.

چرا دادگاه های ایرانی صالح به رسیدگی پرونده حقوقی قربانیان فاجعه منا هستند؟

وی افزود: از آنجایی که قربانیان فاجعه منا، ایرانی هستند، دادگاه های ایران صالح به رسیدگی هستند.

میرمحمد صادقی گفت: ابتدا باید تلاش کرد که رای در محاکم داخلی صادر و سپس تلاش شود تا این رای علیه دولت عربستان اجرا شود.

 

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 62
چاپ خبر
منبع:افکار نیوز

کد خبر:1381092

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار