بحران ترکیه-آمریکا؛ چه کسی ضرر می‌کند؟

منبع : انتخاب کد خبر: 1381483
بحران ترکیه و آمریکا که در حال حاضر اقتصاد این کشور را وارد چالش جدی کرده است، روابط نظامی میان این دو متحد ناتو را نیز تحت الشعاع قرار داده و می‌تواند نتایج ژئوپلتیک به همراه داشته باشد.


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

بحران ترکیه و آمریکا که در حال حاضر اقتصاد این کشور را وارد چالش جدی کرده است، روابط نظامی میان این دو متحد ناتو را نیز تحت الشعاع قرار داده و می تواند نتایج ژئوپلتیک به همراه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش تعرفه های جدیدی را بر واردات استیل و آلومینیوم وضع کرد که این اقدام پول رایج ترکیه را وارد بحرانی دیگر کرد و باعث کاهش بیشتر ارزش آن در مقابل دلار شد.

پس از این اتفاق رئیس جمهور ترکیه در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد: رویکرد یک جانبه و غیرمحترمانه واشنگتن تنها می تواند باعث شود که ترکیه به دنبال دوستان و متحدان جدید باشد.

این اظهارات تهدیدآمیز پس از آن اعلام شد که اردوغان تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره مسائل تجاری و اقتصادی و همچنین بحران سوریه برقرار کرد.

روابط نظامی میان ترکیه و آمریکا به دلیل حمایت واشنگتن از یگان های مدافع خلق کرد در سوریه که آنکارا آنها را شاخه سوری گروه پ.ک.ک دانسته و تروریستی به حساب می آورد، پیشتر هم دچار شکاف بود که این تنش ها در روابط نظامی پس از تصمیم ترکیه به عنوان متحد ناتو برای خرید سیستم موشکی هوایی اس – ۴۰۰ روسیه افزایش یافت.

ترامپ روز دوشنبه ممنوعیت فروش جنگنده های اف–۳۵ به ترکیه را هم امضا کرد.

جیمز استراوریدیس، دریانورد بازنشسته آمریکایی و یکی از فرماندهان پیشین ناتو از واشنگتن و آنکارا خواسته که هرکاری را که می توان انجام داد برای ارتقای روابط به کارگیرد. وی روز دوشنبه اعلام کرد: از دست دادن ترکیه یک اشتباه ژئوپلتیک خواهد بود. امیدوارم که ما بتوانیم آنها را به عقب بازگردانده و ترکیه بتواند اولین گام را در این راستا بردارد.

در همین راستا کاخ سفید اعلام کرد جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ با سردار کیلیچ، سفیر ترکیه در واشنگتن برای گفت وگو درباره ادامه بازداشت اندرو برونسون، کشیش بازداشتی آمریکایی در ترکیه و روابط دو کشور دیدار و گفت وگو کرده است.

مذاکرات ترکیه با روسیه سوالاتی را درباره اعتماد به آنکارا به عنوان یک شریک ناتو زیرسوال برده است و حتی سوالاتی مبنی بر اینکه آیا ترکیه در ناتو باقی می ماند یا خیر هم ایجاد کرده است.

جاشوآ لندیس، رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه می گوید: هرگونه خروج ترکیه از ناتو فاجعه آمیز است. خروج ترکیه از ناتو این کشور را به سمت روسیه سوق خواهد داد.

کارشناسان همچنین در روابط تنش زا میان ترکیه و آمریکا به مساله استفاده از پایگاه اینجرلیک اشاره می کنند. این پایگاه هوایی در جنوب ترکیه تنها ۷۰ مایل دورتر از مرز با کشور جنگ زده سوریه قرار دارد. با توجه به موقعیت مکانی اینجرلیک در خاورمیانه این پایگاه یکی از مراکز استراتژیک برای ارتش آمریکا و ناتو است. آمریکا مدتها مواضع داعش در عراق و سوریه را از همین پایگاه مورد حمله قرار می دادند.

همچنین پیش بینی می شود این پایگاه محل نگهداری نزدیک به ۵۰ بمب هسته ای آمریکا باشد.

در مقابل ارتش آمریکا به ترکیه کمک های نظامی می کرد. ارتش این کشور در رهگیری پهپادی و اطلاعاتی در مناطق مرزی و نظارت بر فعالیت های اعضای پ.ک.ک کمک می کند.

سال گذشته میلادی محرم اینجه، کاندیدای اپوزیسیون اصلی ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هشدار داد در صورت تحویل ندادن فتح الله گولن اینجرلیک را می بندند.

او در انتخابات در برابر اردوغان شکست خورد اما هنوز مساله اینجرلیک به عنوان یکی از مسائل جدی باقی مانده است.

پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ یکی از فرماندهان این پایگاه ترکیه ای به اتهام مشارکت در کودتا بازداشت شد. براساس اعلام روزنامه جمهوریت وکلای طرفدار اردوغان دادخواستی را برای بازداشت سربازان آمریکایی در اینجرلیک با اتهامات مشابه فراهم کرده اند.

اگر روابط نظامی ترکیه و آمریکا قطع شود هر دو طرف بازنده خواهند بود اما کارشناسانی بر این باورند که ترکیه ضرر بیشتری متحمل خواهد شد. به طور مثال بحران دیپلماتیکی میان دو کشور قرارداد یک و نیم میلیارد دلاری آنکارا با پاکستان برای فروش هلی کوپترهای مسلح ساخت ترکیه را به خطر می اندازد. زیرا برای ساخت هلی کوپترها بیشتر تجهیزات آن از آمریکا است، نیاز به مجوز صادرات وجود دارد که این مساله می تواند فروش هلی کوپترها را به خطر اندازد.

لندیس اعلام کرد: ترکیه بیشترین صدمه را از قطع روابط نظامی میان ترکیه و آمریکا می بیند زیرا ضعیف تر است و آمریکا صدمه چندانی نمی بیند.

وی ادامه داد: اکنون شرایط به گونه ای است که در نهایت کشورهای کوچکتر بیشتر صدمه را می بینند.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 26
چاپ خبر
منبع:انتخاب

کد خبر:1381483

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار