پرسه‌های مجازی که روحتان را بیمار می‌کند

شبکه‌های اجتماعی این روز‌ها پای ثابت زندگی مردم هستند، اما برخی از این شبکه‌ها موجب اختلالات روحی و روانی در کاربران می‌شود.


به گزارش گروه وبگردی 20:30؛   کارشناسان هشدار داده اند استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام و تنها صرف ۳۰ دقیقه وقت درطول شبانه روز برای این شبکه اجتماعی اثر‌های منفی بسیار جدی بر سلامت جسم و روح افراد می‌گذارد.


پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند افراد پس از صرف وقت و جستجو  در این شبکه اجتماعی دچار افت اعتماد به نفس و احساس منفی به فیزیک بدنی و چهره خود می‌شوند.


کارشناسان اثر‌های منفی صرف وقت ومشاهده پست‌ها در اینستاگرام را به ویژه بر زنان بسیار اثرگذار می‌دانند؛ محققان دانشگاه گریفیث (Griffith University) این نتیجه‌ها را با بررسی روی ۳۵۶ زن در رده سنی ۱۷ الی ۳۰ سال درکشور‌های استرالیا و آمریکا به دست آورده اند.

بسیاری از بانوان با نگاه کردن به تصاویر ارسالی سلبریتی‌ها احساس می‌کنند زیبا نیستند یا دچار اضافه وزن و چاقی شده اند و به این دلیل مورد پذیرش دوستان و اطرافیان خود قرار نمی‌گیرند.


این مسئله به ویژه درباره بانوان مجرد بیشتر اثرگذاراست و سبب می‌شود آن‌ها به انواع روش‌های غیراستاندارد ازجمله رژیم‌های غذایی فوق العاده سخت، قرص‌های چربی سوز یا انواع جراحی‌های زیبایی روی بیاورند تا ظاهری شبیه به افراد مشهور پیدا کنند.


بسیاری از داوطلبان این پژوهش که در رده سنی ۱۷ تا ۳۰ سال قرارداشتند پس از دیدن هر روزتصاویر افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده اند از فیزیک بدنی خود رضایت کافی ندارند و احساس می‌کنند چاق هستند.


کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای حفظ تناسب اندام رژیم غذایی سالم متناسب با قد و وضعیت سلامت خود داشته باشند و از پرخوری، مصرف تنقلات فاقد ارزش تغذیه‌ای وفست فود‌ها اجتناب کنند.

بسیاری از افراد بر اثرمصرف دارو‌های چربی سوز یا رژیم‌های غذایی فوق العاده سنگین دچارمشکل‌های سلامت شده و دربرخی موارد جان خود را از دست داده اند.


افراد مشهور و سلبریتی‌ها زیر نظر متخصصان از انواع روش‌ها برای زیبایی و کاهش وزن خود استفاده می‌کنند  و اقدام‌های پزشکی و درمانی که انجام می‌دهند درشبکه‌های اجتماعی منتشر نمی‌کنند به همین دلیل افراد گمان می‌کنند آن‌ها با نخوردن خوراکی یا برخی روش‌های درمانی تهاجمی به فیزیک بدنی یا چهره‌ای زیبا دست یافته اند.


افزون بر بدبینی نسبت به چهره و ظاهر فیزیکی، صرف وقت بیش از اندازه درصفحه‌های شبکه‌های مجازی سبب افسردگی در افراد می‌شود که امکان دارد این افسردگی حالت مزمن به خود گیرد، همچنین برخی دیگر از افراد هم تحت تاثیر مُد و ظاهر افراد مشهور اقدام به خرید وسایل غیرضروری کنند و سرمایه زندگی خود را از دست بدهند.


محققان کاهش زمان مرور صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام و درعوض جایگزین کردن این زمان با مطالعه، انجام ورزش، تهیه خوراک سالم، بودن با اعضای خانواده و یادگیری مهارت‌های جدید را برای حفظ سلامت جسم و روح به افراد توصیه می‌کنند.

منبع:Dailymail
انتهای پیام/

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 51
چاپ خبر
منبع:سایت خبری وبگردی ۲۰:۳۰

کد خبر:1382294

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار