دیدنی های بیجار (+عکس)

منبع : سایت خبری پول نیوز کد خبر: 1383351
بیجار، بام ایران مدیدنی های بیجار هد قلعه‌ها و تپه‌های باستانی است که قدمت بسیاری از آن‌ها به پیش از میلاد می‌رسد.


پول‌نیوز - بیجار شهری کوهستانی با آب و هوای سرد و خشک است که در شرق استان کردستان قرار دارد. این منطقه مهم‌ترین زیستگاه طبیعی استان است و در امتداد سلسله جبال غربی ایران واقع شده است.

این شهر با ارتفاع بیش از یک هزار و ۹۴۰ متر از سطح دریا، از مرتفع‌ترین شهرهای ایران است که آن را بام ایران نیز می‌نامند. در بسیاری از منابع تاریخی از این شهر با نام‌های بیدجار، گروس و سهرورد نیز یاد کرده‌اند. با اینحال براساس مستندات تاریخی موجود قدمت حقیقی شهر مشخص نیست و باتوجه به آثار باستانی برجای مانده، قدمت شهر را به هزاره سوم قبل میلاد  نسبت می‌دهند. این شهر از طریق سه دره‌ای که در سه طرف آن قرار دارد، با نواحی اطراف خود راه ارتباطی دارد. بیجار از شهرهای بسیار قدیمی و باستانی ایران است که تاریخ بسیاری را به خود دیده است. در این شهر آداب و رسوم محلی همچنان پابرجا است و بیجار زادگاه افراد سرشناس بسیاری بوده است.

بسیاری بیجار را با نام قالی آن می‌شناسند چراکه از اولین‌های صنعت فرش ایران محسوب می‌شود. این منطقه بیش از ۶۰ اثر باستانی دارد و به شهر تپه‌ها و قلعه‌های باستانی شناخته می‌شود که برخی از آن‌ها از بین رفته‌اند. با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های این شهر مرتفع و تاریخی آشنا شوید.

منطقه حفاظت‌شده بیجار

دیدنی های بیجار (+عکس)

منطقه حفاظت‌شده بیجار در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر قرار دارد که پوشش گیاهی متنوعی دارد. در این منطقه رودخانه‌ها و چشمه‌های بسیاری وجود دارد. رودخانه قزل اوزن از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان کردستان است. رودخانه قمچقا نیز همانند قزل اوزن از رودخانه‌های پرآب طبیعت این منطقه است. چشمه حاج زاغه سی، کله شیر، سید شهاب و قره بلاغ از مهم‌ترین چشمه‌های آن محسوب می‌شوند که در فصل تابستان و پاییز برای حیات وحش این منطقه اهمیت حیاتی دارند. بیش از ۳۰ گونه پستاندار، ۱۴۰ گونه پرنده و ۲۰ گونه خزنده در این منطقه شناسایی شده‌ است.

قلعه قمچقای

دیدنی های بیجار (+عکس)

قلعه قمچقای در روستایی با همین نام قرار دارد. قدمت این قلعه به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از قدیمی‌ترین کتیبه‌های ایران که به گفته باستان‌شناسان با نقش هیروگلیف و به خط هراتیک است در این قلعه یافت شده است. ارتفاع دیواره‌های این قلعه ۲۰۰ متر است و تنها راه ارتباطی قلعه با خارج، گذرگاه باریکی است که تنها یک نفر به دشواری می‌تواند از آن عبور کند. این قلعه از لحاظ قدمت اهمیت فراوانی دارد و در دوره‌های تاریخی متعدد توسط اقوام گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است. مساحت قلعه بیش از ۵ هزار متر مربع است و مخازن متعدد آب دارد. این قلعه نیازی به استحکامات دفاعی نداشته است چراکه موقعیت جغرافیایی آن به گونه‌ای بوده است که به دره‌ای عمیق و پرتگاه‌هایی مخوف و بلند مشرف بوده است.

برج آجری اشقون بابا

دیدنی های بیجار (+عکس)

برج آجری اشقون بابا در روستای علیشاه و ینگی کند قرار دارد و قدمت آن به دوران سلجوقیان می‌رسد. آثار و بقایاى مرمت در دوره صفوى بر روی این برج آجری دیده می‌شود. مردم بومی از این قلعه با نام باباشاه یاد می‌کنند. این اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

برج ینگی ارخ

دیدنی های بیجار (+عکس)

برج ینگی ارخ در روستای ینگی واقع شده است که از آثار برجای مانده از دوران صفویان محسوب می‌شود. داخلبرج از مصالحی همچون سنگ لاشه تراش خورده و ملات ساروج نیم پخت ساخته شده است و احتمال می‌رود که اقامتگاهی بین راهی بوده که در گذشته مورد استفاده مسافران قرار می‌گرفته است. پلان برج دارای شکل دایره‌ای به قطر ۶ متر است. این برج گنبدی تیز داشته است که به مرور زمان تخریب شده است.

برج اوچ گنبد خان

دیدنی های بیجار (+عکس)

برج اوچ گنبد خان، برجی سنگی است که در فاصله ۷۵ كيلومتری شمال غرب شهر بيجار قرار دارد. این گنبد پلانی دایره‌ای دارد و از وجه تسمیه آن اطلاع دقیقی وجود ندارد. ارتفاع این برج به ۶ متر می‌رسد و احتمالا بنایی بین راهی بوده است. قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد.

پل صلوات‌ آباد

دیدنی های بیجار (+عکس)

پل صلوات‌ آباد یادگاری از دوران صفویه است که در روستایی با همین نام قرار دارد. این پل بر روی طولانی‌ترین رود منطقه، قزل اوزن ساخته شده است. این پل هشت دهانه دارد که از شمال به جنوب از بزرگی آن‌ها کاسته می‌شود. پل صلوات آباد در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

پل گل قشلاق

دیدنی های بیجار (+عکس)

پل گل قشلاق در روستایی با همین نام واقع شده است. قدمت این پل به اواخر حکومت ایلخانیان می‌رسد.

منبع: کجارو
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 50
چاپ خبر
منبع:سایت خبری پول نیوز

کد خبر:1383351

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار