ویار بارداری شما چگونه است؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1420250
ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید. تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد.


نی نی سایت: سفر ماجراجویانه شما برای 9 ماه بارداری و حمل جنین شروع شده است و علائم و نشانه های آن از جمله حساسیت سینه ها، تکرر ادرار و حتی بروز رگهای آبی در قفسه سینه قابل مدیریت است تا اینکه یک روز با احساسی عجیب از خواب بیدار می شود.

آیا این ویار بارداری است؟ پاسخ مثبت است. ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید.

ویار بارداری چیست؟

تهوع و استفراغ می تواند یکی از نشانه های بارداری باشد. ویار بارداری که به آن تهوع صبحگاهی هم گفته می شود صبح ها شدیدتر است. هرچند این وضعیت در هر زمانی ممکن است رخ دهد.

شدت علائم ویار بارداری هم در هر خانم متفاوت است. اصطلاح پزشکی ویار بارداری «تهوع و استفراغ بارداری» است که سه چهارم زنان را درگیر می کند. حتی موارد خفیف ویار بارداری هم می تواند خانم باردار را اذیت کند.

ویار بارداری شما چگونه است؟

ویار بارداری چه زمان شروع می شود؟

اگر شما در شمار 3 زن از 4 زنی (75 درصد) هستید که در سه ماهه اول بارداری دچار ویار بارداری می شوید، حالا دیگر خبر بد را شنیده اید! اگر چه این تهوع، اغلب زمانی آغاز می شود که خورشید طلوع کرده اما به طور کلی می تواند در هر زمان از ساعات شبانه روز رخ دهد. از نظر کلی تهوع و استفراغ بارداری از هفته 6 بارداری شروع می شود. از آنجایی که حس بویایی در زنان باردار به شدت تقویت شده است، ویار بارداری می تواند نسبت به برخی غذاهای خاص بیشتر شده یا حتی میل به غذاهای دیگر را تشدید کند.

خبر خوب اینکه برای بسیاری از مادران بارداری ویار بارداری بیش از 12 تا 14 هفتگی طول نخواهد کشید. هرچند برخی خانم ها همچنان در سه ماهه دوم علائم همچنان وجود دارد و برخی مادران که دوقلو باردار هستند حتی ممکن است تا سه ماهه سوم این مشکل را داشته باشند. خبر مهم دیگر اینکه هرچقدر هم که ویار بارداری اذیتتان کند، به جنین آسیبی وارد نمی شود.

ویار بارداری پسر

اینکه نوع بارداری می تواند جنسیت فرزند شما را تعیین کند، چندان قابل اعتماد نیست. بنابراین به هوای اینکه ویار بارداری ندارید سراغ خریدن لباس آبی برای پسرتان نروید. البته شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هورمون هایی که نوزادان دختر تولید می کنند می توانند ویار بیشتری ایجاد کنند.

تحقیقات نشان می دهد مادران مبتلا به ویار بارداری شدید در سه ماهه اول بارداری احتمال اینکه جنین دختر در شکم داشته باشند بیشتر است. یک مطالعه روی یک میلیون زن سوئدی که به علت ویار شدید بارداری در بیمارستان بستری شده بودند نشان داد 55 درصد آنها دختردار شدند. اما این تحقیق روی زنانی انجام شد که به دلیل این مشکل بستری شده بودند.

علت ویار بارداری

هیچ کس نمی داند ویار بارداری دقیقا به چه دلیل ایجاد می شود اما احتمالا ترکیبی از تغییرات جسمی در بدن شماست. برخی از علل احتمالی عبارتند از:

هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی HCG: این هورمون در طول بارداری به سرعت در حال افزایش است. هیچ کس نمی داند چطور این هورمون موجب تهوع می شود اما به نظر می رسد با افزایش این هورمون تهوع نیز تشدید می شود. مواردی که باعث افزایش هورمون HCG می شود مانند بارداری دوقلویی می تواند بر شدت تهوع اثر بگذارد. در میان دیگر هورمونها هورمون استروژن نیز در ویار بارداری موثر است.

حساسیت به بو: برای خانم تازه باردار بوی یک ساندویچ مرغ از چند متر آن طرفتر هم به مشام می رسد و به همین دلیل به سرعت واکنش نشان می دهد. بعضی محققان معتقدند این به دلیل سطوح بالای استروژن ایجاد می شود اما اطمینانی در این زمینه وجود ندارد.

حساسیت معده: برخی خانم ها به تغییرات حاملگی واکنش سریعتری نشان می دهند و گوارششان حساس تر می شود. خانم هایی که مبتلا به باکتری هلیکوباکتر هستند احتمالا ویار بارداری شدیدتری دارند.

استرس: محققان می گویند زنانی که به لحاظ روانی تصور می کنند تهوع و استفراغ واکنش طبیعی به استرس است. با این حال شواهد قطعی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد.

ویار بارداری شما چگونه است؟

تهوع شدید بارداری را جدی بگیرید

تهوع شدید بارداری یا Hyperemesis Gravidarum وضعیتی است که تهوع، استفراغ، کاهش وزن و به هم خوردن تعادل الکترولیت بروز می کند. در موارد خفیف این مشکل با رژیم غذایی، استراحت و آنتی اسیدها درمان می شود. موارد شدیدتر اغلب نیاز به بستری در بیمارستان دارد تا مادر از طریق وریدی تغذیه شود. به هیچ عنوان هیچ دارویی بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. در صورتی که دچار تهوع و استفراغ بیش از حد شدید، تب داشتید و در سه ماهه دوم همچنان حالت تهوع شما را رها نمی کرد، با پزشک مشورت کنید.

عوامل خطر ویار بارداری

خانمی که باردار می شود بالقوه مستعد ویار بارداری است. با این حال خطر ویار بارداری در شرایط زیر بیشتر است:

پیش از بارداری، خانم تهوع صبحگاهی را تجربه کرده باشید یا مبتلا به میگرن بود و نسبت به برخی بوها و مزه ها حساس بوده یا براثر خوردن قرص ضدبارداری دچار تهوع شود.

مادر خانم باردار در بارداریهای قبل دچار ویار بارداری شده باشد.

خانمی که دوقلو یا بیشتر باردار باشد.

آیا شما هم این لحظه های تلخ و شیرین را تجربه کرده اید؟ ویار شما به چه صورت بوده؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 29
چاپ خبر
منبع:برترین ها

کد خبر:1420250

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

 • ویار بارداری شما چگونه است؟


  ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید. تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری
 • چگونه ویار بارداری را از بین ببریم؟


  نیلا طبسی در ارتباط با ویار بارداری اظهار داشت: این مشکل در زنان باردار از هفته هشتم تا شانزدهم بارداری ایجاد می‌شود که در 90 درصد زنان پس از این دورا
 • چگونه ویار بارداری را از بین ببریم؟


  تا الان یکبار شدیدا استفراغ کرده ام شکمم سنگین می شود نفسم تنگ می شود و دچار یبوست می شوم.
 • بارداری بدون ویار و تهوع، چگونه؟


  در این دوران خیلی از کارهایی که سابق انجام می‌دادید به خاطره‌ها می‌پیوندد. ممکن است با دوستان‌تان بیرون بروید و آنها را حین خوردن و نوشیدن تماشا کنید،
 • چگونه با ویار مقابله کنیم؟


  به برخی از روش‌های درمانی ویار اشاره می‌کنیم که حتما برایتان جالب خواهد بود.
 • چگونه ویار را درمان کنیم؟


  مصرف میوه‌ی «به» برای تقویت دریچه تحتانی مری یا دهانه معده مؤثر بوده و موجب کاهش تهوع در دوران بارداری می‌شود.
 • ویار در دوران حاملگی، چگونه کاهش دهیم؟


  یکی از مشکلات دوران بارداری که می تواند سبب بروز سوءتغذیه و اخلال در روند صحیح بارداری شود حالت تهوع است
 • ویار بارداری تا کی هست؟


  تهوع بارداری معمولاً فقط در سه ماهه اول بارداری، به خصوص تا هفته ۱۳ و ۱۴ بارداری وجود دارد و پس از این زمان، علائم آن بهبود پیدا می کند.
 • ویار بارداری چیست؟


  تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد. ویار بارداری که به آن تهوع صبحگاهی هم گفته می‌شود صبح‌ها شدیدتر است.
 • ویار یخ در بارداری، کی شروع می‌شود؟


  آیا از خوردن یخ در بارداری لذت می‌برید اما علت آن را نمی‌دانید و فقط حس خوردن یخ را دوست دارید؟

پربازدیدترین اخبار