مشکل کشور ما با تغییر افراد حل نمی‌شود

مشکل کشور ما با تغییر افراد حل نمی‌شود چون ساختار پابرجاست و هر فردی که تغییر کند این ساختار تغییر نمی‌کند و خروجی‌اش همانی است که تاکنون بوده است.


گروه اقتصادی: مردم فکر می کنند ما کشوری هستیم که نفت داریم، منابع و ذخایر طبیعی و کشور بزرگی داریم و باید رفاه بیشتری داشته باشیم. دسترسی مردم به اطلاعات زیاد و آگاهی از زندگی در دهکده جهانی، مردم ما را به سمت یأس و سرخوردگی برده است؛ بسیاری هستند که به طور ذهنی در اروپا و آمریکا و به طور فیزیکی در ایران زندگی می کنند؛ این گروه اغلب سرخورده هستند. سؤال دارند که چرا نمی توانند آن طور زندگی کنند یا فرزندانشان را به اروپا بفرستند. یا وضعیت دنیا این گونه است. اگر فردی از کشوری مانند ویتنام به لندن برود باید وحشتناک کار کند تا بتواند روی پای خودش بایستد. توان و کیفیت کار کردن در این کشورها با آنچه در کشور ما در جریان است، تفاوت بسیار زیادی دارد.

مشکل کشور ما با تغییر افراد حل نمی شود

 

به گزارش بولتن نیوز، مدت هاست که نظام حکمرانی تصمیم نگرفته و اندک تصمیماتی هم که گرفته نادرست بوده است. مردم از مسئولان تصمیم خردمندانه می خواهند. این تصمیمات باید اقتضائی و متناسب با شرایط بوده و در اجرا، چابک و چالاک باشد. نظام حکمرانی در شرایط فعلی باید توان تدبیر خود را هم در تشخیص واقع بینانه و هم در درمان نشان دهد.

بخشی از نظام حکمرانی بدون توجه به اینکه در فروردین 90 یا مرداد 94 یا شهریور 97 باشد، حرف های یکسانی را تکرار می کند؛ یعنی فارغ از زمان و تغییر شرایط، ساکن و متوقف شده است. نظام حکمرانی باید نشان دهد که مثلاً متوجه تغییر سازوکار خلق نقدینگی شده است، نشان دهد نگران تغییر سازوکار محیط زیست و مسئله آب است، باید نشان بدهد که می فهمد شبکه های اجتماعی که می تواند بستری برای تولید اخبار خوب و امیدوارکننده باشد به پایگاه تولید خبرهای بد و دلسردکننده بدل شده که در حال از بین بردن تمام ظرفیت اعتمادپذیری نهاد حاکمیت است.

اینکه تغییر نقدینگی به هیچ وجه از تغییرات سیاسی تأثیر نپذیرفته، به نظرم درس بسیار بزرگی است. نشان می دهد که دولت های اصولگرا، اصلاح طلب و معتدل می آیند و می روند و باوجود سروصدا و اختلافات سیاسی، همه در حوزه پولی و بانکی مثل هم عمل می کنند. همه شان آخر کار یک ماله برداشته و سوراخ ها و ترک های دیوار را پوشانده اند و نقدینگی هم همان 25 درصد رشد کرده است. عمق مسائل سیاسی ما بسیار کم است؛ درواقع اصلاً عمقی ندارد. وقتی که اختلاف نظرهای سیاسی به تفاوت در تدابیر سیاستی نمی انجامد، اساساً معلوم است ما برنامه اصولی و ساختاری نداریم و صرفاً دعوا می کنیم. این درس اول است.

درس دوم، آن است که تغییر افراد اصلاً مشکل کشور را حل نمی کند. مشکل کشور ما با تغییر افراد حل نمی شود چون ساختار پابرجاست و هر فردی که تغییر کند این ساختار تغییر نمی کند و خروجی اش همانی است که تاکنون بوده است. قیمت انرژی همچنان غیر تعادلی می ماند، بودجه های عمرانی همچنان سیاسی تخصیص می یابند و اصولاً تدوینش هم به خاطر فشار نمایندگان مجلس برای گرفتن طرح و اعتبار برای حوزه انتخابیه بوده است. چرا بااین همه تغییر سیاسی، چهار دهه است که تغییر سیاستی قابل تشخیصی رخ نمی دهد؟

باید ببینیم چگونه می شود سطح بیداری و هوشیاری آن هایی را که پشت فرمان هستند بالا ببریم. ما باید دودستی کشورمان را بچسبیم و سعی کنیم عزت، اقتدار، مصلحت، توان، ثروت، بهره وری، جوانان و سرمایه این کشور را تقویت کنیم و از بیشتر مستهلک شدن آن جلوگیری کنیم. وگرنه شرمنده تاریخ می شویم. اگر این لحظه را از دست بدهیم، فرصتی برای جبران نداریم. می توان تمام قوانین مصوب چند سال گذشته مجلس را مرور کرد. اگر می گوییم فساد وجود دارد تحقیق و تفحص های مجلس قرار بود آن را ریشه یابی کند. اگر بودجه نامتوازن است، دست پخت دولت و مجلس است. در شرایط کنونی بازی چه کسی مقصر است راه نیندازیم، چون هیچ کمکی به حل مشکل نمی کند.

مدت هاست شمار زیادی از اقتصاددانان کار بلد با اشتراک نظر بسیار، شرح حال بیمار را شنیده، توان روحی و جسمی او را برای تحمل گزینه های درمانی بررسی و محدوده درمان را به بستگان بیمار ارائه کرده اند. حال باید بدون فوت وقت، بهبود بیمار را مهم ترین مسئله بدانیم؛ در درمان صرفاً از پزشکان حاذق کمک بگیریم، بر سر تخت بیمار دعوا به راه نیندازیم؛ دایه های مهربان تر از مادر را به اتاق انتظار راهنمایی کنیم؛ در کورتون درمانی افراط نکنیم؛ در فرآیند درمان از خون ریزی نترسیم؛ به بیمار امید بدهیم اما وعده توخالی ندهیم و از همه مهم تر برای شفای بیمار دعا کنیم.

 

تلخیصی از گفتگوی دکتر فرهاد نیلی با تجارت فردا

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 32
چاپ خبر
منبع:سایت خبری تحلیلی بولتن

کد خبر:1423446

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار