خروپف زنان باردار، علت و درمان

منبع : نی نی بان کد خبر: 1425970
حدود ده درصد مادران باردار در سه ماهه اول خر و پف می‌کنند و در سه ماهه سوم تقریبا نیمی از بانوان باردار دچار آن می‌شوند.


در دوران بارداری ممکن است متوجه شوید که برای اولین بار خر و پف می‌کنید. حدود ده درصد مادران باردار در سه ماهه اول خر و پف می‌کنند و در سه ماهه سوم تقریبا نیمی از بانوان باردار دچار آن می‌شوند.
متاسفانه هرچه بارداری پیش می‌رود خر و پف کردن و احتقان بینی بیشتر می‌شود. خبر خوب این است که اگر برای اولین بار در دوران بارداری شروع به خر و پف کرده‌اید، پس از بدنیا آمدن نوزاد قطع خواهد شد.

علت خر و پف کردن در بارداری
در دوران بارداری سطح بالای هورمون های استروژن و پروژسترون موجب می‌شود تا رگ های خونی بینی شما گشادتر شود و این موجب احتقان و یا پرخون شدن لایه مخاطی بینی می‌شود. هورمون ها همچنین موجب تورم بافت بینی شما می‌شود و بر این مشکل می‌افزاید.
بین وزن پیش از بارداری و خر و پف کردن در بارداری ارتباطی وجود دارد: هرچه شاخص توده بدنی شما پیش از باردار شدن بالاتر باشد، احتمال خر و پف کردن بیشتر است. این می‌تواند به خاطر اضافه وزن بافت اطراف گردن شما باشد. این موضوع مسیر عبور هوا را باریک می‌کند و بر تنفس شما در هنگام شب تاثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به خر و پف کردن شود.

توصیه های برای کاهش و درمان خر و پف کردن در بارداری
خوابیدن به پشت می‌تواند خر و پف کردن را بدتر کند. سعی کنید در عوض به پهلو بخوابید و به کمک یک بالش سرتان را مقداری بالا قرار بدهید. عادت کردن به خوابیدن به پهلو برای جنین شما هم بهتر است و خطر مرده زایی را کاهش می‌دهد.
رعایت توصیه‌های زیر می‌تواند خر و پف کردن را کاهش بدهد:
- بطور منظم ورزش کنید.
- بالای تشک خود را بالا بیاورید (این به سوزش معده هم کمک می‌کند).
- از یک نوار یا گشادکننده بینی استفاده کنید تا سوراخ بینی شما را باز نگه دارد. می‌توانید این اقلام را از داروخانه خریداری کنید.
- اگر هنوز مصرف الکل و تنباکو را قطع نکرده‌اید، این‌ها می‌توانند موجب خر و پف کردن شوند و هر دو برای رشد جنین مضر است. وزارت بهداشت در مورد نوشیدن هرگونه الکل در دوران بارداری هشدار داده است و سیگار کشیدن هم می‌تواند موجب مشکلات بسیاری برای جنین شما شود.
شواهد زیادی مبنی بر این‌که برخی روغن ها می‌تواند کمک کننده باشد وجود ندارد، اما برخی مادران به آن‌ها قسم می‌خورند. بخصوص روغن نعنا که بصورت سنتی برای از بین بردن خلط استفاده می‌شود، اما پیش از استفاده از آن‌ها در دوران بارداری باید با داروساز مشورت کنید.
اگر هیچ‌کدام از این موارد کمکی نکرد و خر و پف کردن شما باعث می‌شود همسرتان نتواند بخوابد، خریدن پنبه های مخصوص گوش می تواند خواب در یک تختخواب مشترک را راحت‌تر بکند.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 29
چاپ خبر
منبع:نی نی بان

کد خبر:1425970

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار