هر آنچه دانشجویان پسر مشتاق زیارت اربعین باید بدانند

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1426584
شرکت در مراسم با شکوه زیارت اربعین خواسته قلبی بسیاری از مردم کشور ماست در این بین دانشجویان پسر مشمول خدمت سربازی با سوالاتی درباره چگونگی مشرف شدن به اربعین رو به رو هستند.


هر آنچه دانشجویان پسر مشتاق زیارت اربعین باید بدانند

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، با توجه به قرار داشتن در ماه محرم و نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی افراد بسیاری قصد شرکت در مراسم میلیونی و با شکوه پیاده روی اربعین و مشرف شدن به کربلا را دارند در بین این جمعیت چند ده میلیونی با اقشار مختلفی از زوار رو به رو هستیم یکی از این اقشار دانشجویان و مخصوصا دانشجویان پسر مشمول خدمت سرباز که برای خروج از کشور دچار محدودیت هستند رو به رو هستیم. این افراد برای اینکه بدانند چطور باید زمینه حضور در این مراسم را فراهم کنند با سوالاتی از جمله چگونگی گرفتن مجوز خروج، میزان وثیقه برای خروج از کشور و ثبت نام رو به رو هستند که در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ می دهیم.

سوال اول: برای دانشجویان پسر مشمول مشتاق حضور در مراسم اربعین سامانه ای جهت ثبت نام در نظر گرفته شده است؟
در این رابطه رییس سازمان بسیج دانشجویی، محمد رضا نیک روش گفته است که زمینه خروج دانشجویان با استفاده از سامانه سقا نور فراهم شده است. کل امکانات نرم افزار سقا نور با اینترنت قابل دسترسی است و زمینه اعزام کاروان های دسته جمعی برای دانشجویان در این سامانه فراهم شده است.

سوال دوم: دانشجویان باید برای خروج از کشور وثیقه پرداخت کنند؟
دانشجویان در سال های گذشته برای شرکت در مراسم اربعین باید یک وثیقه سه میلیونی پرداخت می کردند، اما امسال بنا به گفته مسئول دبیرخانه ستاد اربعین دانشجویی، علی بهرامی دانشجویان از پرداخت این وثیقه به شرط ثبت نام در سامانه سقا نور معاف هستند.

سوال سوم: موکب های مخصوص دانشجویان وجود دارد؟ موضوعات خاصی در این موکب ها مطرح می شود؟
مسئول دبیرخانه ستاد اربعین دانشجویی در این رابطه بیان داشت: موکب های دانشگاهی با محوریت دانشگاه ها و وحدت جهان اسلام راه اندازی شده و در بخش های مختلف مسیر راهپیمایی و مرز های کشور مانند مرز بازرگان راه اندازی خواهد شد؛ حدود ۳۰ موکب دانشجویی در پیاده روی اربعین فعال خواهند بود؛ و همچین رییس سازمان بسیج دانشجویی، محمد رضا نیک روش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری میزان درباره حوزه فعالیت موکب های بین الملی دانشجویان در مراسم اربعین امسال گفت: موکب های بین المللی دانشجویان جهان اسلام از امسال در حاشیه مراسم اربعین برپا می شود. محور موکب های دانشجویان جهان اسلام وحدت و همگرایی و شعار آن حب الحسین یجمعنا است. دانشجویان ما در سراسر جهان ارتباط خوبی با یکدیگر دارند و مراسم اربعین زمینه ارتباطات قوی تری را فراهم کرده تا دانشجویان با یکدیگر در مسائل بین المللی مشارکت کنند.

سوال چهارم: نحوه ثبت نام در سامانه سقا نور چگونه است؟
مسئول دبیرخانه ستاد اربعین دانشجویان در همین زمینه توضیح داد که امسال فرآیند ها به صورت کاملا اینترنتی بوده و دانشجو ها باید به سامانه www.sagha-noor.ir مراجعه کنند و با کد ملی و کد سخا که از پلیس + ۱۰ گرفته می شود درخواست ثبت خروج از کشور بدهد. دانشجویان پس از گذراندن این مراحل دو گزینه ثبت وثیقه ۳ میلیونی و دیگری گزینه اربعین دانشجویی برای این دانشجو فعال می شود که وی با انتخاب گزینه اربعین دانشجویی می تواند بدون پرداخت وثیقه سه میلیونی نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کند. دانشجویان تا یک آبان وقت دارند درخواست بدهند. دانشجویان پس از دریافت گذر واژه که به صورت پیامکی به تلفن همراه او ارسال می شود، می توانند اطلاعات خود را تکمیل کنند. پس از گزینه گذرنامه برای او فعال می شود که با گرفتن پرینت آن و مراجعه به بسیج دانشجویی دانشگاه خود ضمن تأیید بسیج دانشجویی و دریافت کد سقا که برای او ارسال می شود نسبت به دریافت مجوز خود اقدام کند. این مجوز برای کلیه دانشجویان کشور است باید اطلاعات ضامن را نیز وارد کرده هر دانشجو فقط برای یک نفر می تواند ضامن شود.

سوال پنچم: مهلت ثبت نام در سامانه سقا نور تا چه تاریخی است؟ دانشجویان می توانند درخواست خادمی بدهند؟
مسئول دبیرخانه ستاد اربعین دانشجویی در این رابطه گفت: کاروان های دانشجویی برای این افراد در نظر گرفته شده و درخواست دانشجویان برای خادمی هم در سامانه سقا نور امکان پذیر است و از تاریخ ۱۵ تا ۲۰ مهر می توانند درخواست خادمی بدهند؛ و درخواست برای خروج از کشور ۹ مهر تا اول آبان است.

سوال ششم: از پروژه های تحقیقاتی دانشجویان با موضوعات اربعین حمایت می شود؟
مسئول دبیرخانه ستاد ملی اربعین دانشگاهیان همچنین یادآور شد: با دستور وزیرعلوم از موضوع پایان نامه های دانشجویی با موضوع پیاده روی اربعین به صورت ویژه استفاده خواهد شد.

سوال هفتم: میزان استقبال و ثبت نام کننده های در سامانه سقا نور چه تعداد هستند؟
علی بهرامی در این رابطه گفته است از ابتدای ثبت نام که از ۹ مهر آغاز شده تاکنون ۱۵ هزار نفر در این مراسم ثبت نام کرده اند.

سوال هشتم: نکته ای که دانشجویان باید رعایت کنند؟

در این رابطه معاون اجرایی و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان بیان داشته است که عده زیادی از دانشجویان از مراسم اربعین سال گذشته بازگشته اند، اما به علت قطع و وصلی سامانه ورود بسیاری از این افراد در سامانه ثبت نشده که بخشی از آن به مشکلات موجود در سامانه بوده است و بخشی دیگر به این علت بوده که برخی از دانشجویان مشمولی که مجوز خروج از کشور گرفته بودند از کشور خارج نشده اند. به همین دلیل به دانشجویان توصیه شده که بعد از بازگشت به کشور حتما ورود خود را در سامانه ثبت کنند.

بیشتر بدانید:
دانستنی های اربعین (۱):

از معافیت زائران پیاده اربعین حسینی از پرداخت عوارض خروج از کشور تا کاهش هزینه روادید


دانستنی های اربعین (۲):

از مراکز مراجعه برای تامین روادید تا مدت زمان صدور و چگونگی برخورداری از خدمات بیمه ای در عراق


دانستنی های اربعین (۴) به زودی منتشر می شود.
انتهای پیام/

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 55
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری میزان

کد خبر:1426584

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار