تفاوت نمونه آماری دلیل اختلاف آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1427133
رئیس مرکز آمار ایران گفت: تفاوت آمار‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار از شاخص‌های واحد اقتصادی بوده و این مساله را به دلیل تفاوت نمونه آماری است.


به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، امید علی پارسا در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره تفاوت آمار های اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار، اظهار کرد: برای مثال در بیان شاخص تورم بانک مرکزی آمار خود را با تاکید بر شهر های بزرگ به دست می آورد، در حالی که برای مرکز آمار جامعه آماری همه شهر ها و روستا های کشور است که این مساله قاعدتا باعث تفاوت نرخ آمار اعلام شده دو سازمان خواهد بود.

وی در ادامه توضیحات خود درباره تفاوت نرخ های تورم اعلام شده توسط مرکز آمار و بانک مرکزی، تعیین سال پایه واحد را چاره کار ندانست، هر چند این عمل را باعث نزدیک تر شدن آمار ها ارزیابی کرد.

رئیس مرکز آمار با تفکیک دوره های مختلف شیوه های آماری در دنیا، بیان کرد: کل نظام آماری باید بتواند آمار با کیفیت و قابل مقایسه با دنیا را تولید کند. لازمه این عمل هم این است که آمار ما یک استاندارد منظم داشته باشد.

پارسا با اشاره به ارائه دو آمار مختلف از شاخص های واحد توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، اظهار کرد: رشد اقتصادی و تورم دو متغیر مورد اختلاف مرکز آمار و بانک مرکزی است. یک راهکار اصلی برای حل این اختلاف تشکیل یک سازمان آماری واحد است. ادامه وضعیت فعلی نتیجه ای جز اتلاف منابع نخواهد داشت. در حال حاضر علاوه بر ایران تنها چند کشور مانند هندوراس، اریتره، پاراگوئه و لیبی هستند که نرخ تورم شان را بانک مرکزی ارائه می دهد.

وی با بیان این که مرکز آمار نمی تواند عددی سفارشی یا با ذائقه های سیاسی مختلف ارائه دهد، گفت: قسم جلاله می خورم که از وقتی که در مرکز آمار بوده ام هیچ کسی از من چنین چیزی (ارائه آمار های سفارشی) نخواسته است. این که مثلا گفته می شود که شاخص کلی بورس افزایش پیدا کرده است به معنای افزایش شاخص قیمت سهام همه شرکت ها نیست، بلکه معدل کلی بورس افزایشی است. در مورد آمار های اعلام شده هم وضعیت به همین ترتیب است.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان این که تورم ۱۱ درصدی به معنای این نیست که همه اقلام به همین اندازه افزایش قیمت داشته اند، بلکه این متوسط و معدل همه شاخص ها در همه دوره ها بوده است.

پارسا با اشاره به تفاوت آمار های اعلام شده از اوضاع اقتصادی کشور، تصریح کرد: تورم نقطه به نقطه، شرایط اقتصادی و تورمی مردم را نشان می دهد و ما اگر می خواهیم اوضاع خانوار ها را بررسی کنیم باید به این آمار ها دقت کنیم، اما تورم و آمار های سالیانه عملکرد اقتصادی دولت را نشان می دهد. ما تا سال ۱۳۹۶ که ثبات قیمتی داشتیم تفاوت چندانی بین تورم نقطه ای و تورم کل نداشتیم، اما در چند ماه اخیر این دو شاخص از هم دور تر شده اند.

وی با تاکید بر این که پایش نظام آماری باید زیر نظر سازمان آمار صورت بگیرد، خاطر نشان کرد: نقش مرکز آمار در تولید آمار همانند نقش بانک مرکزی در نظام پولی کشور است. این که هر دو سازمان بخواهند یک آمار واحد را از شاخص های واحد ارائه دهند، نتیجه ای جز اتلاف منابع در پی نخواهد داشت.

انتهای پیام/
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 28
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری میزان

کد خبر:1427133

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار