پاسخ ظریف به ادعای پمپئو درباره یمن

منبع : فرارو کد خبر: 1438739
ظریف در یک توئیت دیگر به بخش‌های دیگری از مصاحبه پامپئو همن پاسخ داد. وی نوشت: «همانند یمن، وزیر خارجه پامپئو ایران را بابت تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که باعث منع دسترسی ایرانی‌ها به خدمات مالی برای غذا و دارو می‌شود مقصر می‌داند. طبیعتاً ما علی‌رغم تلاش‌های آمریکا، اینها را برای مردممان تأمین خواهیم کرد.»


وزیر خارجه ایران به سخنان وزیر خارجه آمریکا که مدعی شده بود سعودی ها میلیون ها دلار برای کاستن از مخاطرات جنگ یمن هزینه می کنند، واکنش نشان داد.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران به ادعاهای «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا درباره یمن واکنش نشان داد.

ظریف در توئیترش نوشت: «می دانید قضیه چیست وزیر خارجه پامپئو؟ اصلاً یمنی ها خودشان مقصر قطحی ای هستند که در کشورشان اتفاق افتاده؛ آنها باید به نوچه های قصابتان-که میلیاردها دلار برای بمباران اتوبوس مدارس هزینه می کنند و "میلیون ها دلار برای کاستن از مخاطرات آن"- اجازه می دادند بدون مقاومت، نابودشان کنند.»

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه، در حالی که عربستان سعودی با سیل انتقادات به دلیل جنگ یمن و سابقه حقوق بشری رو به رو شده از این کشور دفاع کرده است.

پامپئو در مصاحبه ای با «بی بی سی» مدعی شده که ایران عامل ویرانی و گرسنگی در یمن است، در حالی که عربستان سعودی میلیون ها دلار برای کاهش این مخاطرات هزینه می کند.

وی با بیان این ادعا که رژیم عربستان سعودی میلیون ها دلار بابت کمک های بشردوستانه به یمن اختصاص داده است گفت: «این یک تفاوت بنیادین در ماهیت انسان دوستانه این دو کشور است.»

پامپئو اضافه کرد: «ایران در داخل یمن باعث مرگ و ویرانی می شود و کاری برای جلوگیری از گرسنگی انجام نمی دهد، در حالی که سعودی ها - و همین طور اماراتی ها- میلیون ها و میلیون ها دلار برای کاستن از این مخاطرات و آسیب ها هزینه می کنند.»

نظر وزیر خارجه آمریکا با آنچه نهادها و سازمان های حقوق بشری درباره اقدامات عربستان سعودی در یمن می گویند متفاوت است.

تهاجم ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که از فروردین ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شده تا کنون هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.

ائتلاف تحت رهبری سعودی، در اقدامی که می تواند مصداق جرائم جنگی در نظر گرفته شود زیرساخت های این کشور عربی از جمله بیمارستان ها، مدارس، بازارها و کارخانجات را هدف قرار داده و ویران کرده است.

عربستان سعودی، همچنین در برابر تشکیل یک کمیته حقیقت یاب بین المللی برای تحقیق درباره جرائم این ائتلاف در جنگ یمن جلوگیری کرده است.

ظریف در یک توئیت دیگر به بخش های دیگری از مصاحبه پامپئو همن پاسخ داد. وی نوشت: «همانند یمن، وزیر خارجه پامپئو ایران را بابت تحریم های غیرقانونی آمریکا که باعث منع دسترسی ایرانی ها به خدمات مالی برای غذا و دارو می شود مقصر می داند. طبیعتاً ما علی رغم تلاش های آمریکا، اینها را برای مردممان تأمین خواهیم کرد.»

پامپئو در مصاحبه با بی بی سی مدعی شده بود تحریم های آمریکا مانعی در مبادلات مالی مربوط به دارو و غذا ایجاد نمی کند. او ادعا کرده بود که حکومت ایران بایستی به گونه ای عمل کند که این کالاها را تأمین کند.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 51
چاپ خبر
منبع:فرارو

کد خبر:1438739

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار