روزی که رونالد ریگان به ایران سیگنال رابطه جدید فرستاد

منبع : فرارو کد خبر: 1440679
سرانجام در چهارم مارس ۱۹۸۷، ریگان در یک سخنرانی تلویزیونی، که در سراسر آمریکا پخش شد، مسئولیت همه اقداماتی که او از آن‌ها اطلاعی نداشت را برعهده گرفت و اذعان کرد: "آنچه به عنوان یک گشایش استراتژیک با ایران آغاز شد، در حین اجرا، به مبادله سلاح با گروگان‌ها تنزل یافت".


روزی که رونالد ریگان به ایران سیگنال رابطه جدید فرستاد

فرارو- دقیقا ۳۲ سال پیش در چنین روزی، یعنی ۱۳ نوامبر ۱۹۸۶، رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا، در کاخ سفید در برابر دوربین ها نشست تا فروش سری سلاح به ایران برخلاف تحریم های آمریکا را توضیح دهد و به نوعی از این امر دفاع کند.

به گزارش فرارو، این روز ها که دولت دونالد ترامپ فشار ها را بر جمهوری اسلامی ایران بیشتر کرده است، برخی معتقدند ترامپ در مقابل ایران از سیاست ریگان در برابر شوروی پیروی می کند. اما خود ریگان در برابر ایران چه موضعی داشت؟

در اواسط دهه ۱۹۸۰ دولت ریگان در یک موقعیت دشواری قرار گرفته بود. از یک طرف کنگره آمریکا تامین بودجه شورش کنترا ها در نیکاراگوئه توسط کاخ سفید را ممنوع کرده بود و از طرف دیگر فشار عمومی بر دولت آمریکا برای آزادسازی هفت گروگان آمریکایی در لبنان روز به روز بالا می رفت.

سرانجام دولت ریگان برای حل این دو مشکل، به طور مخفیانه به ایران سلاح فروخت و از درآمد های آن به شورشیان کنترا ها کمک کرد. این واقعه در تاریخ به ماجرای مک فارلین و ایران کنترا نیز معروف شده است.

ده روز پس از افشای این معامله در یک مجله لبنانی، رئیس جمهور آمریکا به نادرستی اعلام کرد که هیچ معامله سلاح در ازای آزادسازی گروگان ها با ایران صورت نگرفته است. ریگان گفت: "هدفم این بود... که یک سیگنالی بفرستم مبنی بر اینکه ایالات متحده آماده است دشمنی بین (آمریکا و ایران) را به یک رابطه جدید تبدیل کند... در عین حال، ما این ابتکار عمل را انجام دادیم، ما اعلام کردیم که به عنوان یک شرط پیشرفت در رابطه مان، ایران باید با همه اشکال تروریسم بین الملل مخالفت کند. ما نشان دادیم که مهمترین گامی که ایران می تواند بردارد این است که از نفوذش در لبنان برای آزادسازی همه گروگان هایی که در آنجا نگه داشته شده اند، استفاده کند".

به گزارش پالتیکو، ریگان در دفاع از اقداماتش گفت: "در طول مباحثات سری مان، من مجوز انتقال مقادیر کمی از تسلیحات دفاعی و قطعات یدکی برای سامانه های دفاعی به ایران را صادر کردم".

ریگان در ادامه اعلام کرده این تسلیحات سیگنالی برای یک رابطه جدید با ایران است و بر نتیجه جنگ بین ایران و عراق تاثیر نمی گذارد. اواخر ماه نوامبر ۱۹۸۶، زمانی که سرهنگ دوم اولیور نورث، معاون بلندپایه در شورای امنیت ملی آمریکا، به طرز غیرقانونی اسناد آنچه افشا شده را نابود کرد، ماجرای ایران کنترا به سرعت گسترش یافت. نورث در جلسه محاکمه اش در سال ۱۹۸۹، اذعان کرد که او دیده چگونه رئیسش، دریاسالار جان پویندکستر، مشاور امنیت ملی ریگان، تنها نسخه امضاشده سندی را پاره می کرد که در آن رئیس جمهور به سازمان سیا مجوز داده انتقال موشک های هاوک به ایران را آغاز کند.

در ۲۵ نوامبر، ریگان، نورث را اخراج کرد و در همان روز پویندکستر استعفا کرد.

سرانجام در چهارم مارس ۱۹۸۷، ریگان در یک سخنرانی تلویزیونی، که در سراسر آمریکا پخش شد، مسئولیت همه اقداماتی که او از آن ها اطلاعی نداشت را برعهده گرفت و اذعان کرد: "آنچه به عنوان یک گشایش استراتژیک با ایران آغاز شد، در حین اجرا، به مبادله سلاح با گروگان ها تنزل یافت".
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 40
چاپ خبر
منبع:فرارو

کد خبر:1440679

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار