رکورد کاهشی ۷۴ روزه دلار

منبع : فرارو کد خبر: 1441747
در آخرین روز هفته، دلار ششمین افت هفتگی خود را تجربه کرد و به قعر ۷۴ روزه رفت. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۶۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفت.


با این افت، قیمت دلار به کمترین میزان از ۱۱ شهریور ماه رسید؛ همچنین افت انتهای هفته، میزان بازدهی هفتگی این ارز را به منفی ۴/ ۱۵ درصد رساند که از هفته منتهی به ۱۳ مهرماه سابقه نداشت. در واقع می توان گفت: بازار در آن مقطع زمانی اولین موج کاهشی را تجربه کرد و از میانه کانال ۱۷ هزار تومانی به اواخر کانال ۱۳ هزار تومانی عقبگرد کرد؛ کمی بیش از یک ماه بعد، شاخص ارزی در موج دوم کاهشی از میانه کانال ۱۴ هزار تومانی تا ابتدای کانال ۱۲ هزار تومانی پایین رفت.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ اکنون این سوال ذهن معامله گران را مشغول کرده است که آیا موج سوم کاهشی پیش روی دلار خواهد بود یا قیمت با رسیدن به کف ۷۴روزه، با رشد تقاضای سفته بازان مواجه خواهد شد؟ افزایشی های بازار باور دارند، دلار پس از یک دوره کاهشی به مسیر صعودی بازخواهد گشت؛ ولی اکثر آن ها زمان مشخصی را برای این روند عنوان نمی کنند و بیشتر آن ها نیز سقف های متفاوتی را برای آینده قیمتی این ارز در نظر دارند. این عده دلیل بنیادی خاصی را در شرایط فعلی برای رشد قیمت عنوان نمی کنند، ولی معتقدند با توجه به شرایط تحریمی، درآمد های ارزی با افت مواجه خواهد شد و چنین آینده نگری، این ذهنیت را در میان آن ها تقویت کرده است که قیمت در میان مدت روند صعودی خواهد داشت. از نظر آنها، سرمایه گذاران بزرگ نیز با توجه به این تصور موقعیت خود را تنظیم خواهند کرد. در مقابل، کاهشی ها باور دارند اثرات تحریم ها پیش خور شده است و مهم تر اینکه آن ها باور دارند سرمایه گذاران بزرگ، ارز مورد نیاز خود را خریداری کرده اند؛ در نتیجه فشاری از سوی آن ها بر بازار در آینده وارد نخواهد شد.

آنچه مسلم است بیشتر افزایشی ها حتی اگر انتظار افت قیمت دلار تا کانال ۱۳هزار تومانی را داشتند، تصور نمی کردند قیمت در روز پنج شنبه به کانال ۱۲ هزار تومانی برود. برخی فعالان این دسته باور دارند، برای آینده کوتاه مدت بازار ارز بهتر است به روند قیمت سکه دقت کرد. به باور آن ها شرایط در بازار ارز با دستگیری های اخیر تا حدی شکل امنیتی دارد؛ از نظر آن ها در چنین موقعیتی می توان از طریق روند قیمتی سکه که خریداران بزرگ را جلب خود می کند، موقعیت آینده دلار را نیز حدس زد. با این حال، در هفته ای که گذشت، سکه نه تن ها همراه کاهشی دلار بود، بلکه در مجموع از آن بیشتر افت کرد. بازدهی سکه در هفته گذشته به منفی ۴/ ۱۷ درصد رسید که در ۴۰روز گذشته بی سابقه بود. سکه در آخرین روز هفته نتوانست مرز ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی را حفظ کند و با ۱۳۰ هزار تومان افت به بهای ۳میلیون و ۸۲۰ هزار تومان رسید. سکه در میانه مهرماه در کانال ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قرار داشت و پس از آن همواره در کانال های بالاتری نوسان کرده بود.

اتفاق مهم دیگر بازار سکه در هفته گذشته، تغییر حباب این فلز گرانبها بود. سکه در آخرین روز هفته حدود ۳ هزار تومان از ارزش بازاری اش بیشتر ارزش داشت. این در حالی بود که در مقاطعی از سال ارزش بازاری سکه با ارزش ذاتی آن حدود یک میلیون فاصله داشت. به نظر می رسد با عرضه بیش از ۲ میلیون سکه پیش فروش در پاییز به ثبت نام کنندگان طرح پیش فروش و کاهش قیمت دلار، سمت عرضه در بازار سکه تقویت شده است؛ امری که عامل اصلی تغییر علامت حباب این فلز گرانبها بوده است. همزمان با افت قیمت سکه تمام، گرم طلا نیز با حرکت در مسیر نزولی به کانال ۳۴۰ هزار تومانی وارد شده است. طلای ۱۸ عیار ۲ هفته پیش بالای کانال ۴۰۰ هزار تومانی نوسان می کرد.

 

رکورد کاهشی ۷۴ روزه دلار

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 50
چاپ خبر
منبع:فرارو

کد خبر:1441747

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار