دو سناریوی پیش‌روی آمریکا در مواجهه با ایران در سوریه

افزایش تعداد سربازان آمریکایی برای ممانعت از حضور نیروهای سپاه پاسداران و حزب‌الله در سوریه امری کاملاً ضروری است. این سناریوی دوم است.


گروه بین الملل: اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک در گزارشی به چگونگی مواجهه آمریکا با محور مقاومت و ایران در سوریه پرداخته است و در راستای آن دو سناریوی پیش روی آمریکا را در مواجهه با ایران مورد ارزیابی خود قرار داده است.

 

دو سناریوی پیش روی آمریکا در مواجهه با ایران در سوریه

 

به گزارش بولتن نیوز، سناریوی اول، افزایش تحریم های یک جانبه علیه ایران و تشدید فشار اقتصادی بر ایران است. دولت ترامپ معتقد است که احیای تحریم های ضد ایران اقتصاد این کشور را فلج خواهد کرد؛ و این کشور هیچ انتخابی جز خروج از سوریه و یا مقابله با التهابات و شورش های درونی ندارد؛ که این امر بسیار بعید است.

 

دولت ایران سابقه گریز از تحریم ها را دارد و به خوبی می داند که چگونه واردات خود را جایگزین کند. این در حالی است که ایران تجربه خوبی در مدیریت بحران هایی همچون بحران 2009 (فتنه 88) و عبور از آن ها را دارد.

 

سناریوی دوم، افزایش تعداد سربازان آمریکایی برای ممانعت از حضور نیروهای سپاه پاسداران و حزب الله در سوریه امری کاملاً ضروری است. بااین حال این امر می تواند پس از افغانستان و عراق به سومین باتلاق منطقه ای آمریکا تبدیل شود.

 

همچنین احتمال رویارویی مستقیم با ایران وجود دارد. چنانکه وزیر امور خارجه آمریکا در آخرین مقاله خود بر لزوم اعمال فشار حداکثری بر ایران تا تغییر رفتار این کشور تأکید کرده است؛ اما بااین وجود به بعید به نظر می رسد که جمهوری اسلامی ایران رفتار منطقه ای خود را تغییر داده و فعالیت های خود را کاهش دهد. در عوض احتمال اینکه منافع آمریکا و متحدانش در منطقه با واکنش نامتقارن ایران روبرو شود بسیار بالا خواهد بود. علاوه بر این احتمالی دیگری وجود دارد که اگر بقای ایران تهدید شود ممکن است به یک مناقشه منطقه ای مبدل شود که مستقیماً رژیم صهیونیستی و آمریکا را در بر خواهد گرفت.

 

دو سناریوی پیش روی آمریکا در مواجهه با ایران در سوریه

 

بنابراین آمریکا باید دو روند را برای مقابله با ایران موردتوجه خود قرار دهد:

 

  • روسیه باید بر اساس حوزه های نفوذ ایران، روسیه، ترکیه و رژیم صهیونیستی تقسیم شود: این حوزه ها باید با خطوط روشن همراه با توافقات موردنیاز برای رفع اختلافات و مناقشات احتمالی مشخص شوند. به احتمال زیاد در این روند نقطه نزاع بین ایران و رژیم صهیونیستی خواهد بود. یک روش برای ممانعت از این احتمال این خواهد بود که ایران باید فعالیت های خود را در پایگاه های یرموک، زینبیه، ازرع، شیبانی و الضمیر متوقف کند و پایگاه خود در دمشق را نیز به دولت سوریه انتقال دهد. همچنین ایران می تواند بقیه پایگاه های خود در سویه را حفظ کند. اسرائیل نیز یک منطقه 15 تا 25 کیلومتری در اطراف بلندی های جولان که ایران هیچ گونه فعالیتی در آن نخواهد داشت را به دست بگیرد.

از سوی دیگر آمریکا باید تلاش کند تا ایران را برای پایبندی به تصمیم آتش بس در ادلب که از سوی روسیه و ترکیه اتخاذشده است، متقاعد کند.

 

  • آمریکا باید راه هایی را برای بهره برداری از تنش های میان تهران، مسکو و پکن پیدا کند. تا بر اساس آن ایران را از محور مسکو و پکن خارج کند.

 

انتهای پیام/#

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 48
چاپ خبر
منبع:سایت خبری تحلیلی بولتن

کد خبر:1442542

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار