آیت‌الله مکارم: دستور اسلام پیشگیری از گناه است

منبع : صراط نیوز کد خبر: 216065


صراط: آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: برنامه‌های زیادی در آیات و روایات اسلامی درباره دقت در انتخاب دوست وجود دارد که این هم در راستای اصل پیشگیری از ابتلا به گناه و مفاسد اخلاقی است.

به گزارش فارس آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در برنامه چشمه معرفت که پنجشنبه شب از شبکه سه سیما پخش شد با اشاره به دعای مکارم‌الاخلاق صحیفه سجادیه اظهار کرد: مسئله پیشگیری از ابتلا به گناه در کلام امام سجاد(ع) کاملا مشخص است.

وی افزود: اسلام دستورات مختلفی برای پیشگیری از ابتلا به گناه دارد که یکی از آن‌ها، شرکت نکردن در مجالس گناه است چرا که هر چند که گناه هم نکنی ولی به پای تو گناه می‌نویسند.

‌این مرجع تقلید ادامه داد: برنامه‌های زیادی در آیات و روایات اسلامی درباره دقت در انتخاب دوست وجود دارد که این هم در راستای اصل پیشگیری از ابتلا به گناه و مفاسد اخلاقی است.

آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد: در سوره صافات آمده است که «روز قیامت که بهشتیان به بهشت و دوزخیان به دوزخ راهی می‌شوند، فردی که به بهشت می‌رود می‌گوید من در دنیا دوستی داشتم که خیلی سعی می‌کرد مرا به گناه بکشاند، آیا می‎توانم اکنون جایگاه این دوست اغواگرم را ببینم؟ ناگاه از درون بهشت درون دوزخ را می‌نگرد و می‌بیند که دوستش جهنمی است، سپس خطاب به دوستش می‌گوید:«نزدیک بود مرا هم مثل خودت جهنمی کنی و اگر خداوند به من کمک نکرده بود تو مرا هلاک کرده بودی»؛ این آیه هشداری برای همه به ویژه برای جوانان است.

وی بیان کرد: دوست می‌تواند سرنوشت انسان را عوض کند، از بهشتی به جهنم، از باشخصیتی به بی‌شخصیتی و از هدایت به ضلالت برساند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: حضرت سلیمان(ع) فرموده است «درباره افراد قضاوت نکنید و دوستانشان نگاه کنید، اگر دوستان خوبی دارد مشخص است که انسان‌ خوبی است و اگر دوستان بدی دارد معلوم می‌شود که انسان بدی است.»

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه اشخاص با دوستانشان شناخته می‌شوند گفت: هر چند فردی تودار باشد و درونیاتش را بروز ندهد ولی با شناخت دوستانش می‌توان او را شناخت.

وی بیان عنوان کرد: امام علی(ع) فرموده است «بپرهیز از همنشینی با دوست بد چون تو را هلاک، بیچاره و بدبخت می‌کند»، این دستوری است که امام علی(ع) برای همه به ویژه برای جوانان صادر فرموده است.

این مرجع تقلید افزود:در روایات دو تشبیه درباره دوست بد وجود دارد، امام علی(ع) فرموده است «همنشینی با افراد بد، انسان را بد می‌کند همانند نسیمی که از جای آلوده می‌گذرد و آلودگی و بوی بد آن‌جا را با خود همراه می‌کند».

آیت‌الله مکارم شیرازی اذعان کرد: تشبیه دوم که در کلام امیرمؤمنان(ع) آمده است این است که« بپرهیز از همنشینی با انسان‌های شرور چون افراد شرور همانند شمشیر براقی هستند که وقتی جلوی انسان ظاهر می‌شود براق بودنش نمایان می‌شود ولی اثرش نامطلوب است».

وی عنوان کرد: روی مسئله دوستی خیلی تأکید می‌کنم چون می‌دانم بسیاری از جوانان بواسطه دوستان بد منحرف شده‌اند، بپرهیزید از دوستان بد و برای انتخاب دوست دقت بسیار کنید.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 47
چاپ خبر
منبع: صراط نیوز

کد خبر:216065

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

—>