یک چهارم واردات کشور باید به تایید سازمان غذا و دارو برسد

منبع : صدا و سیما کد خبر: 549290
مشاور وزیر بهداشت و رئیس سابق سازمان غذا و دارو گفت: از گام‌های بزرگی که در این سازمان برداشته شده ساماندهی واردات دارویی و غذایی بوده است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رسول دیناروند در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت افزود: از جمله دستاوردهای حوزه فعالیت ما در ۴ سال اخیر می‌توان به حل بحران دارو و کاهش کمبود دارو و پایداری در کنترل این وضعیت اشاره کرد که دستاورد بزرگی بود.

وی گفت: ما شاهد کمبودهایی که مردم را در این ۴ سال به دردسر بیاندازد نبودیم و وابستگی به خارج از کشور در این ۴ سال کاهش یافت.

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه صرفه جویی ۵۰۰ میلیون دلاری نسبت به سال‌های قبل داشته ایم ادامه داد: تولید داروی داخلی از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش یافت و این افزایش دسترسی‌ها با رضایتمندی مردم و کاهش هزینه از جیب مردم همراه بود است.

دیناروند گفت: پرداخت از جیب بیماران صعب العلاج از ۴۵ درصد به ۱۱ درصد رسیده است؛ و‌ی با اشاره به اینکه ساماندهی این شرایط با کاهش اعتبارات نیز همراه بوده است ادامه داد: ما نه تن‌ها افزایش هزینه از بودجه دولتی نداشته بلکه کاهش ۱ درصدی نیز داشته ایم.

رییس سابق سازمان غذا و دارو گفت: بطور میانگین ۱۵ تا ۲۵ درصد قیمت داروهای وارداتی کاهش داشته است البته کسانی بودند که سیاه نمایی و بازار دارویی ایران را با ترکیه مقایسه می‌کردند.

وی ادامه داد: در حوزه تجهیزات پزشکی کارهای بزرگی از جمله فرایند ثبت تجهیزات و واگذاری خدمت به دانشگاه‌ها صورت گرفت.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه غذا سلامت محوری به الگوی جهانی مبدل شد و طرح چراغ راهنمای تغذیه در بیش از ۹۵ درصد مواد غذایی اجرا شد و برای مردم حق انتخاب قایل شدیم تا سلامت محور تغذیه داشته باشند.

دیناروند گفت: در این ۴ سال مردم یک میلیون تن کمتر روغن پالم استفاده کردند و ۱۵۰ هزار تن کاهش روغن ترانس داشته ایم.

وی با بیان اینکه طرح ردیابی و کنترل اصالت ما نیز الگویی جهانی است و کار بسیار بزرگی است که در حال اجراست افزود: یک چهارم واردات کشور باید به تایید سازمان غذا و دارو برسد و بصورت آنلاین، سازمان غذا و دارو با همکاری گمرگ این کار را در کمال شفاف سازی انجام می‌دهند.
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 28
چاپ خبر
منبع:صدا و سیما

کد خبر:549290

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار