کاش هیأت‌دارها «کآشوب» را بخوانند

منبع : فارس نیوز کد خبر: 583474
کاش هیأت‌دارها کآشوب را بخوانند که از «پوشِ خانه‌ی بنکدار» بفهمند چقدر باطن‌داری هیأت مهم است و از «سقاباشی» ادبِ کار دست‌شان بیاید و از «بغض دونفره» حواس‌شان به دیگرانی که مثل آن‌ها نیستند جمع شود و برای همه جا باز کنند.


خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: «بیست وسه روایت از روضه هایی که زندگی می کنیم.» این توضیح که پایین جلد کآشوب نشسته است، در عین سادگی و کوتاهی همه ی ماجرای کتاب است. کآشوب واقعاً چیزی بیش از این نیست. روایت هایی که سرکار خانم نفیسه مرشدزاده با بیست ودو جوان دیگر به شکلی واقع نما نوشته اند؛ روایت هایی از مجالس روضه یا رویدادهایی مربوط به آن که همگی را خودشان لمس کرده اند.

اما این توضیح ساده، در کتاب به همین سادگی برگزار نمی شود. کآشوب حجم عجیبی از اتفاقات بسیار خوب را در خودش رقم زده است. افراد گوناگون با نگاه ها و حس و حال های مختلف یک واقعه را تعریف کرده اند اما وقتی وارد روایت ها می شوی، حس می کنی هر روایت به دنیایی غیر از روایت دیگر تعلق دارد. این پراکندگی را جز در یک چیز، یعنی پایبندی به روایت واقعی، در بقیه ی موارد می توان دید؛ از سبک روایت و اینکه مثلاً راوی چندم شخص است تا مضمون روایت ها و اینکه هر نفر به کدام بخش از این رویدادِ واحد اما پر جزئیات پرداخته . اصلاً وقتی کآشوب را می خوانی ناگهان یکه می خوری که وه! در این حادثه ی تکراریِ دم دستی که همه هم دیده ایم، چقدر اتفاق ندیده و زاویه ی نرفته هست.

شخصیت های روایت ها بسیار متنوع اند: از منبری و روضه خوان و هیأت دار و گریه کن و خادم و خادمه ی هیأت گرفته تا عاشوراپژوه و حتی عاشوراپرهیز و حتی تر بچه ی شش ساله ی مردِ روضه خوان.

اما همه ی تفاوت این نیست؛ روایت ها لهجه دارند. از کوره های پایین و آپارتمان های بالای تهران تا خاوه و قم و اصفهان و سبزوار و خوزستان و حتی تا روضه های خانگی کانادا! هر یک تصویر کوچکی از روضه ی شهر خودشان هستند.

 

در کآشوب از استکان و نعلبکی و سیاهی و علم و کتل گرفته تا پاکت و صله ی منبری و روضه خوان و حتی تیپ عمامه و عبایشان، حرف زده شده. از تشریح روضه ها، تفاوت گریه ها، تحول حال ها تا گونا گونی اعتقاد ها و نیت ها و حاجت ها و ادب ها.

با کآشوب دغدغه های جدیدی را کشف می کنید که هیچ وقت فکرش را هم نمی کردید در این روضه ها پیدا شود. از ترس های غریب منبری تا نگرانی های دخترک صاحب روضه، از کنجکاوی های جورواجور جوان دانشجو تا معضلِ ساز نشدن زوج جوان در انتخاب مجلس روضه ، تا برسیم به دل دردِ عروسک چینی!

این همه چیزداری کآشوب البته از جنس سمساری یا عتیقه فروشی نیست. از جنس جزئیات و رنگ ها و نقش های بسیار و گوناگون فرش است که همگی با هم خوش نشسته اند و دارند کار خودشان را می کنند و در نهایت یک اثر را تحویل چشم های تو می دهند.

مرشدزاده انگار مثل زن روضه دار کهنه کار و آداب دانی که وقتی تازه عروس های محل نذری برای روضه اش  می آورند، هنر آشپزی خودش را به رخ نمی کشد و مثلاً نمی گوید فلان چیز شله زردت کم است، گذاشته همه ی نذری های کآشوب حال خودشان را داشته باشند و رُفت و رفویشان نکرده. این، هم خوب است، هم بد. بد است چون گاهی برخی افتادن ها و شکستن های روایت ها که از سر نپختگی نویسنده هاست، مثل سوت دستگاه صوتی که جوان تازه کار هیأت تنظیمش کرده، حواست را پرت می کند و لذت خواندن روایتی روان را از تو می گیرد. و خوب است چون قالب و مضمون را یکی کرده. خود کآشوب انگار هیأتی است که هرکه هرچه داشته آورده و بزرگ ترها هم فقط نظم و نسق کار را درآورده اند. حس و حال ها کاملاً واقعی است و می تواند هر کسی را با خودش همراه کند. کآشوب البته گاهی ـ که خیلی کم است ـ روایت نیست و بیشتر خاطره نگاری های عاری یا مقاله های شعاری است. ولی همین هم دوباره کمک می کند که خیالت راحت باشد کسی مثل «بچگی های یاسر مالی» خالی بندی تحویلت نداده است.

کآشوب را همان اندازه که می توان مجموعه روایتی دید که باید خواند و از نگارگری راویانش و تصویرهای جذابی که به چمشت می دهند، لذت برد، می توان حتی یک پژوهش اجتماعی شمرد و با نگاهی دیگر در پی چیزی غیر از احساس خوشِ خواندن روایت هایی نرم بود. کآشوب را حتی می توان الگویی درست برای یک کار جمعی دید و در پی راز هایش برآمد و تقلیدش کرد.

همه ی کآشوبی ها ـ جز کره خرِ «تاریک روشنای کوره» و آقا سیدِ «حروف» ـ انگار خیلی دل شان می خواسته یک روز خودشان روضه بخوانند و حالا فرصتی گیرشان آمده و خودشان را خالی کرده اند و هرکدام ولو خیلی نمکی و هرچند اندازه ی بازدم گرفتن شعر روضه خوان، مجلس کوچک ذکر مصیبتی راه انداخته اند. برای همین کآشوب را می توان شب های محرم دست گرفت و با مجلس های جورواجورش اشک ریخت. و اصلاً شاید برای همین و برای آن همه جزئیات، کآشوب از آن کتاب هایی نیست که بشود یک شب برداشت و صبح تمام شده اش را تحویل قفسه های کتابخانه داد. با کآشوب باید آرام آرام جلو بروی و باید آن را ذره ذره بچشی.

اما بیش از همه کاش هیأت دارها کآشوب را بخوانند که از «پوشِ خانه ی بنکدار» بفهمند چقدر باطن داری هیأت مهم است و از «سقاباشی» ادبِ کار دست شان بیاید و از «بغض دونفره» حواس شان به دیگرانی که مثل آن ها نیستند جمع شود و برای همه جا باز کنند و تطورات غریب «نوه ی عباس بنگر» را بنگرند و بفهمند که خودِ این تکثر را خواسته اند که به دست هرکس با هر ذائقه ای چیزی بدهند. از خشم چشم های معتادهای روضه ی کوره ی بغدادی بفهمند که حرف بردن و آوردن چه آفتی است و دل شان هری بریزد که وای چقدر چیزها بوده که شاید رعایت نکرده ایم.

کآشوب فقط یک کتاب نیست؛ یک اتفاق است که می توان هر بار با آن مواجه شد و چیزهای جدیدی درباره ی آن نوشت.

انتهای پیام/و

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 40
چاپ خبر
منبع:فارس نیوز

کد خبر:583474

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تگ ها

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

 • کاش هیأت‌دارها «کآشوب» را بخوانند


  کاش هیأت‌دارها کآشوب را بخوانند که از «پوشِ خانه‌ی بنکدار» بفهمند چقدر باطن‌داری هیأت مهم است و از «سقاباشی» ادبِ کار دست‌شان بیاید و از «بغض دونفره»
 • کاش هیأت‌دارها «کآشوب» را بخوانند


  کاش هیأت‌دارها کآشوب را بخوانند که از «پوشِ خانه‌ی بنکدار» بفهمند چقدر باطن‌داری هیأت مهم است و از «سقاباشی» ادبِ کار دست‌شان بیاید و از «بغض دونفره»
 • هشدار؛ شب‌زنده‌دارها بخوانند


  بر اساس مطالعات جدید، شب زنده داری خطر ابتلا به انواع دیابت، مشکلات روحی و حتی مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.
 • ماشین ظرفشویی دارها بخوانند!


  ماشین ظرفشویی تقریبا در اغلب خانواده های بخصوص شهرنشین تبدیل به عضو ثابتی از آشپزخانه شده است، اما کم نیستند کسانی که از نحوه شستشوی ماشین خود رضایت ک
 • مشخصات افراد پدوفیلی، بچه دارها بخوانند


  پدوفیلی یعنی اختلال روانی که مشخصه آن فانتزی یا عمل واقعی درگیر شدن در فعالیت جنسی با کودکان است.
 • رفع تشنگی در تابستان، خانه‌دارها بخوانند


  شربت خاکشیر، تخم شربتی، سکنجبین و... از جمله نوشیدنی ‌های سنتی و وطنی هستند که قدیمی‌ ها نوشیدن آن ها را برای رفع عطش و خنک شدن بسیار کارساز می ‌دانند
 • نحوه شستن دستشویی، خانه‌دارها بخوانند


  با چندین روش پیشنهادی از سوی تیم howcanu شما خواهید توانست تا حدودی تقریبا این بوی نامطبوع را در کمترین زمان با تکنیک ها و مواد خانگی از بین برید.
 • نکات خرید آجیل، خانه‌دارها بخوانند


  خرید آجیل نو از مواردی است که مردم باید در آستانه سال جدید و افزایش مصرف آجیل به آن توجه کنند.
 • "نذری دارها" و "نذری خورها" بخوانند


  کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه از همه افراد خواست در پخت نذری رعایت موارد بهداشتی را داشته و برای توزیع و یا گرفتن نذری تا حد
 • «کآشوب» به چاپ دوم رسید


  گروه ادب: کتاب «کآشوب» شامل بیست و سه روایت از روضه‌های عاشورایی از سوی نشر اطراف به چاپ دوم رسید

پربازدیدترین اخبار