شوراى صنفی اکران چرا باید وجود داشته باشد؟/ من توهم توطئه ندارم

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 754057
بیتا منصوری گفت: شورایى كه نمی‌تواند بار نمایندگى صنف را بر دوش بكشد و حامی‌شان باشد، چرا باید وجود داشته باشد؟


شوراى صنفی اکران چرا باید وجود داشته باشد؟/ من توهم توطئه ندارمبیتا منصوری تهیه کننده سینما در خصوص روند تولید تا اکران آثار سینمایی و اهمیت وجود شورای پروانه نمایش و شورای صنفی نمایش در گفت وگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: ما در خصوص نمایش فیلم، با دو بخش شورای پروانه نمایش و شورای صنفی اكران روبرو هستیم که با بودن و فعالیت بخش اول موافقم البته اگر طبق قوانین وضع شده پیش برود.

وی افزود: نظارت و اعمال قوانین شورای پروانه نمایش در سینما و فیلمنامه هایی که از فیلتر شورای پروانه ساخت عبور کرده و بر اساس اصل فیلمنامه تبدیل به فیلم شده اند، نیاز است چرا که در غیراین صورت مشکلات متعددی زمان اکران آثاری که از فیلمنامه های خود تخطی کرده اند، بوجود می آید.

تهیه كننده «قهرمانان كوچك» ادامه داد: بخش بعد شورای صنفی اكران است که برای فیلم هایی که مجوز نمایش از شورای پروانه نمایش گرفته اند، جهت اکران تعیین تکلیف می کنند اینجا است که اگر کارها به خوبی پیش نرود فیلم سوزی اتفاق می افتد و عواقب منفی متعددی گریبانگیر صاحبان اثر و سینما خواهد شد و بحث الان ما روی این بخش از سینما است.

تهیه کننده «رخ دیوانه» تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از اعضای شورای صنفی نمایش تهیه کننده- کارگردان و یا تهیه کننده- سینمادار هستند و خودشان در طول سال فیلم هایی برای اکران دارند، بدین جهت گاهى به نظر می رسد قانون وضع شده، در مقطع زمانى خاص، در جهت تقویت اكران فیلمشان است. اجراى قانون، حتى اگر برخى با آن موافق نباشند، بر اساس جمله «ظلم بالسویه عدل است»، معقول به نظر می رسد. معمولاً در پایان سال، شوراها، قوانین سال بعد را مصوب كرده و بر اساس آن، تا پایان سال پیش می روند. گاهى مصوبات جلسات هفتگى، شبهه برانگیز است.

وی بیان کرد: مشکل بعدی این است که بیشتر تهیه کنندگان از قوانین شورای صنفی نمایش اطلاع و آگاهی کافی ندارند و این دستِ سینماداران را، با توجه به چشم پوشى اعضاى شوراى صنفى اكران از تخلفات، در تغییر زمان و تعداد سانس های فیلم، باز می گذارد. در این شرایط اگر تهیه کننده ای هم با طرح شكایت و ارائه مستندات، با كفش آهنین و اعصاب پولادین! قانعشان كند، با جمله «حریف سینمادار نمی شویم!» و در نهایت یك كارت زرد به سینمادار مواجه می شود. شورایى كه نمی تواند بار نمایندگى صنف را بر دوش بكشد و حامی شان باشد، چرا باید وجود داشته باشد؟!

این تهیه کننده تصریح کرد: یکی از ظلم هایی که به عنوان نمونه از شورای صنفی نمایش و عدم اقتدارش سر زد، نسبت به اکران «زادبوم» بود. هفته اول و دوم به عنوان طلایی ترین زمان اکران یک فیلم شمرده می شود اما مصوبه مقطعی شورا، در مورد تعویض صرفاً سرگروه فیلم «اكسیدان» و ادامه سینماهای دیگر به نمایش اكسیدان، به مدت دو هفته، به دلیل تحریم حوزه هنرى و تخلفات بسیار سینماهای نمایش دهنده در هفته اول و دوم، باعث ركود فروش گردید. در صورتی كه فیلم «مادر قلب اتمی» هم، فیلم تحریمی حوزه هنری بود و این اتفاق برایش صدق نكرد!

وی افزود: با توجه به اعلام تخلفات با مستندات، در مورد فیلم «زادبوم»، در هفته دوم، بعد از جابجایی آن با فیلم «نگار»، در نهایت پاسخ این بود كه: مستندات بررسی شد، تخلفى روی نداده است ....و جالب اینكه نامه طرح شكایت نیز یافت نشد! در پیگیری هاى بعدی، بعد از دو ماه، هفته گذشته در نامه اى بى مهر و امضا، تخلفات بسیارى را پذیرفته و اعلام كردند! خسارتی بزرگ، اعتبارى و مالى روى داده، جبران آن با كیست ؟

منصوری ادامه داد: فیلمی که پس از هشت سال توقیف اکران می شود و حوزه هنری هم زمان اکران سینماهایش را از آن می گیرد آیا واقعا باید در طلایی ترین زمان اکران یعنی هفته اول نیز مورد ظلم واقع شود و هیچکس پاسخگو نباشد؟ من توهم توطئه ندارم اما زمانی که این اتفاقات کنار هم چیده می شود فکرهایی به سر خطور خواهد کرد!انتهای پیام/

 

گلایه تهیه کننده زن سینما از بلاتکلیفی شورای صنفی اکران
loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 22
چاپ خبر
منبع:خبرنگاران جوان

کد خبر:754057

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار

—>