مکرون بدهکار است نه طلبکار!

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 880279
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه اخیر خود با شبکه «فرانس ۲۴» بار دیگر خواستار «تکمیل برجام» با مذاکره بر سر توان موشکی جمهوری اسلامی ایران شده است.


به گزارش خبرگزاری بسیج، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه اخیر خود با شبکه «فرانس 24» بار دیگر خواستار «تکمیل برجام» با مذاکره بر سر توان موشکی جمهوری اسلامی ایران شده است. وی در عین حال اظهار کرده است مذاکره بر سر توان موشکی ایران، نباید خللی به متن توافق هسته ای وارد کند! همچنین رئیس جمهور فرانسه در قسمتی دیگر از سخنان خود که اتفاقا کمتر مورد توجه رسانه های بین المللی قرار گرفته است ، از تعهد عربستان سعودی مبنی بر عدم حمایت از گروه های تروریستی خبر داده است! به گفته رئیس جمهور فرانسه، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به او وعده داده است در زمینه قطع کمک مالی به تروریست ها اقدام کند! مکرون این موضوع را در پاسخ به سوالی درباره چرایی حمایت های پاریس از ریاض (حمایت های تسلیحاتی و...) بیان کرده است. درباره اظهارات اخیر مکرون نکاتی وجود دارد که نمی توان بسادگی از کنار آنها گذشت.
نخست اینکه در دیدار شهریورماه امسال (سپتامبر سال 2017) میان روسای جمهور آمریکا و فرانسه در نیویورک و در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، میان مکرون و ترامپ تقسیم کاری وقیحانه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت. بر این اساس، مکرون متعهد شد در مواجهه با برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران، نقش «پلیس بد» را ایفا کرده و به اصلی ترین بانی اعمال فشار بر تهران جهت برگزاری مذاکرات موشکی تبدیل شود. بنابراین توطئه های مشترک فرانسه و آمریکا علیه ایران، پس از جلسه مشترک مکرون و ترامپ در نیویورک رنگ وبوی تازه ای به خود گرفت.
این روند تا امروز ادامه دارد. بر اساس آنچه منابع آگاه خبر می دهند، مکرون به ترامپ تعهد داده است موانع حقوقی موجود درباره احتمال تداخل برجام با فعالیت های موشکی ایران را از بین ببرد! با این حال اظهارات مکرون نشان می دهد او خود نیز نتوانسته است مرزبندی مشخصی میان برجام و توان موشکی ایران داشته باشد. رئیس جمهور فرانسه از یکسو بر غیر قابل تغییر بودن توافق هسته ای تاکید می کند و از سوی دیگر، توافق برجام بدون مهار موشکی ایران را توافقی بی فایده قلمداد می کند! مکرون از یکسو بخوبی می داند نمی تواند موضوع اعمال محدودیت های موشکی علیه ایران را در قالب یک «الحاقیه» به برجام ضمیمه کند، زیرا در آن صورت، سخن وی مبنی بر «تغییرناپذیری برجام» نقض می شود. از سوی دیگر، رئیس جمهور ناتوان فرانسه، مانند ایالات متحده آمریکا نسبت به مخالفت کامل نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب نسبت به هرگونه مذاکره بر سر توان دفاعی و موشکی کشورمان آگاه است. در چنین شرایطی مذاکره موشکی با ایران را در قالب یک «گفت وگوی جدا از برجام» نمی توان برگزار کرد! بنابراین مکرون در عین اینکه می داند چه می خواهد، نتوانسته و نخواهد توانست مکانیسم و روشی معقول برای رسیدن به هدف خود پیدا کند.
نکته دوم به اظهارات رئیس جمهور فرانسه درباره ریاض و رویکرد تروریستی رژیم سعودی بازمی گردد. ماه مارس امسال ، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سابق فرانسه مجوز فروش تسلیحات به عربستان سعودی را به ارزش 455 میلیون یورو صادر کرد. امانوئل مکرون نیز پس از حضور در کاخ الیزه این روند را ادامه داد تا فروش سلاح به عربستان از سوی فرانسوی ها روندی تصاعدی پیدا کند. با افشای جنایات آل سعود در قبال ملت یمن و افزایش شدید مخالفت افکار عمومی فرانسه و اروپا با حمایت های تسلیحاتی غرب از ریاض، مکرون از تعهد محمد بن سلمان به خود برای عدم حمایت از گروه های تروریستی پرده برداشته است! به عبارت بهتر، مکرون عملا اذعان کرده در جریان حمایت های مستقیم و غیرمستقیم ریاض از گروه های تروریستی در منطقه بوده است. بدون شک این اعتراف مکرون، فراتر از اینکه یک گاف سیاسی بزرگ محسوب می شود، دارای آثار و تبعاتی حقوقی است. اظهارات اخیر مکرون، خود برای اثبات حمایت غیرمستقیم فرانسوی ها از تروریسم در منطقه غرب آسیا کافی است. بر این اساس، فرانسه با علم به اینکه ریاض از گروه های تروریستی در منطقه حمایت می کند، به صادرات سلاح به رژیم سعودی ادامه داده است.
نکته سوم به رویکرد دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان در قبال فرانسه و رئیس جمهور جوان این کشور بازمی گردد. متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنان نسبت به مکرون و کاخ الیزه در قالب یک «واسطه» میان تهران و واشنگتن می نگرد . این در حالی است که پاریس نقش مکمل ایالات متحده آمریکا را در تقابل موشکی، هسته ای و منطقه ای با ایران ایفا می کند. سوال اصلی اینجاست: چرا دستگاه دیپلماسی کشورمان از ملاقات ماه سپتامبر مکرون و ترامپ در نیویورک بسادگی گذشته و پس از آن نیز همچنان رویکرد ایجابی خود را نسبت به دولت فرانسه حفظ کرده است؟ هم اکنون کار به جایی رسیده است که تحلیلگران فرانسوی از سفر مکرون به ایران، به عنوان سفری مهم برای اتمام حجت با کشورمان یاد می کنند! آیا زمان آن نرسیده است که دستگاه دیپلماسی کشورمان این معادله را تغییر دهد؟ آیا انداختن فرش قرمز برای سیاستمداری که خواستار تحریم موشکی ایران و تحدید منطقه ای کشورمان است صحیح است؟ رئیس جمهور جوان فرانسه که به واسطه گاف های سیاسی خود به بازمانده ای ناشی برای ژنرال دوگل تبدیل شده است، نسبت به سفر سال آینده میلادی ( 2018 ) خود به ایران به عنوان فرصتی برای «تهدید مستقیم» کشورمان و اثبات وفاداری خود به ترامپ می نگرد. در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران نیز باید از این سفر به عنوان فرصتی برای بازخواست شدید و مواخذه جدی رئیس جمهور فرانسه بابت بازی در زمین کاخ سفید استفاده کند. هم اکنون فرصت اندکی جهت تغییر این معادله و برخورد مقتدرانه (با تکیه بر منافع ملی) در قبال دولت فرانسه باقی مانده است. با این حال همچنان نشانه ای دال بر اصلاح این رویکرد در میان مقامات دستگاه سیاست خارجی کشورمان وجود ندارد.

loading...

اطلاعات خبر


بازدید: 22
چاپ خبر
منبع:خبرگزاری بسیج

کد خبر:880279

شارژ رایگان

شارژ

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

خبرهای مرتبط

پربازدیدترین اخبار